начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот jakstara » 04 Апр 2022, 10:03

Здравейте,

доста теми изчетох във форума, но като че ли не успях да намеря отговор на казуса, който стои пред мен.

Преди година разделихме семеен имот предназначен "За промишление и обслужващи дейности" на два нови имота, единия от които смени предназначението си на " За жилищно строителство" ( имот 981) . Преди разделянето целият имот имаше достъп до улица и отделно от това през тупик ( които навлиза към имота) до друга улица.След разделянето обаче, имотът за жилищно строителство има достъп до улица само през тупика... Както се вижда от скицата, няма друг имот ,който да има нужда от ползването на тупика. Тъй като тупикът не е реализиран ( изграден ) ,а също така ме притеснява и собствеността ( би трябвало да е публична общинска) бих искал да закупя този имот. Бихте ли ме посъветвали по какъв начин може да се подходи?

Архитектът , с който разговарях се опита да ме убеди ,че единственият начин това да стане е да се закупи част , а не целия тупик ( както е показано на скицата), но мен това не ме удовлетворява напълно...

Това,което ми хрумва на мен е да се учреди право на сервитут през втората част от стария имот. Това изпълнява ли изискванията ,за да не се нарушават законовите разпоредби?

П.С ще прикача скицата отделно, тъй като не ми дава с това съобщение.
jakstara
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Апр 2022, 08:32

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот guest1 » 04 Апр 2022, 19:19

Здравейте! По сдъщество - без да се види ситуацията (скицата) - нищо не може да се каже!


По въпроса
jakstara написа:Това,което ми хрумва на мен е да се учреди право на сервитут през втората част от стария имот.

Бъркате понятията! Термина „сервитут“ говори за „служещ имот“, а вие визирате „право на преминаване“!
Доколкото втория имот има лице към улица - нищо, че е тупик - това няма как да стане.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот nikodim77 » 04 Апр 2022, 23:13

Е как да бъда човек с тебе бе трол **отан, как?!?
Не си вземаш бележка и продължаваш нагло и арогантно да спамиш по темите!!!
За пореден път обиждаш участник (поставилия темата) във форумa! Кои понятия бърка бе!?! Чак пък и удивителна поставил…!
Правото на преминаване представлява вид ограничено вещно право, а именно сервитутно право.” (цитат от СР-я на множество състави)
Сервитутите биват положителни и отрицателни. Положителни сервитути са тези, при които се осъществяват активни действия спрямо служещия имот (например преминаване). Отрицателни…" (лекции по право)
Уважаеми/а/ jakstara, юзърът guest1, е доказал се форумен трол, който не е юрист, няма правни познания, няма култура, срам, съобразителност,…той е един паразит, намърдал се наезнайно защо в този форум, и посрамва същия!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2022, 07:28

Не знам какъв е реда за закупуване на част от тупик, възможно някаква самоинициатива на местната община. По важно е колко е дълъг тупика, за да не ви отиде половината имот в обръщало. Не сте приложили скица или кадастрален номер, но няма причина да се притеснявате. Тупика естествено ще изградите вие, освен ако не сте братовчеди с кмета. Може да си учредите и право за преминаване през парцела за пром. строителство, там така или иначе се прави път по границите, който обикаля помещенията, но е трудно да се отговори без идентификатор.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот jakstara » 05 Апр 2022, 09:53

Благодаря ви за отговорите. Знам ,че няма как да получа максимално адекватни отговори без да прикача скица или друг документ указващ текущото положение на имота.Проблемът е,че не ми дава да прикача файл към комантара си... писах на модераторите , но още нямам отговор. Ако някой знае как да помогне , моля на ЛС.
jakstara
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Апр 2022, 08:32

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2022, 10:06

Напишете идентификатора. Този тупик кога във времето се е появил?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот dimist » 05 Апр 2022, 11:09

Все пак проверете какъв е тупика, най-вероятно да е публична общинска собственост. Тогава, за да го закупите,първо трябва да му се промени статута на частна държавна собственост.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2022, 14:05

Тупика е частен, или архитекта не е обяснил или питащия не е разбрал. Общината не иска да отчужди тупика и съгласно практиката изнудва нуждаещия се да закупи имота за тупик и след това да го дари на общината. Ако тази процедура е минала и тупика е станал общинска собственост няма никакви проблеми, а инито има как общината да иска да й се плаща нещо, нито ще го направи.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот jakstara » 05 Апр 2022, 14:37

Все пак проверете какъв е тупика, най-вероятно да е публична общинска собственост. Тогава, за да го закупите,първо трябва да му се промени статута на частна държавна собственост.


Тупикът е публична общинска собственост. Прав сте,че първо трябва да му се смени статусът на частна общинска собственост. Това е едно от нащата,което ми е ясно. Въпросът е има ли как да "заобиколя" закона, тъй като в момента това е единставеният ми излаз на общинска улица?

Общината не иска да отчужди тупика и съгласно практиката изнудва нуждаещия се да закупи имота за тупик и след това да го дари на общината


По-скоро аз се опитвам да намеря начин да закупя тупика по някакъв законов ред, тъй като той навлиза към моя имот и дефакто не се използва за нищо - не е реализиран. Дори преди година имаше проект за корекция на коритото на минаващата до него река , след което преасфалтираха уличната мрежа, но без самия тупик... т.е общината няма намерение да го ползва.
jakstara
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Апр 2022, 08:32

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот jakstara » 05 Апр 2022, 16:37

Напишете идентификатора. Този тупик кога във времето се е появил?


За съжаление гр.Етрополе все още няма изготвена кадастрална карта на града :(

А аз продължавам да не мога да прикача скица на имота...Ще пробвам да го изпратя на ЛС.

Тупикът е бил плануван още по времето преди да закупим стария имот ( преди около 20 години), но съмненията ми са ,че е предвиден някъде към 70-те години на миналия век. Сами разбирате какво желание е имала общината да го реализира.
jakstara
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 04 Апр 2022, 08:32

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот ivanov_p » 05 Апр 2022, 16:57

Общината е проектирала тупика за ползване от вашия и евентуално други имоти, а не тя го ползва и от само себе си се разбира, че няма да го прави, освен ако някой не се заинтересова лично. Ще направите път по предвидения тупик и ще го ползвате, ако терена позволява и не трябват мостове и каскади. Щом е до река говорете първо с общината, особено ако има дига, да не ви натопи някой. Може да го засипете с трошляк, един камион от 20м3 е около 400-500 лв., според дължината ще ви трябват 2-3, плюс една-две машино смени на валяк. С асфалт или паважна настилка е около 30 лв. м2.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Закупуване на тупик - публична държавна собственост

Мнениеот guest1 » 08 Апр 2022, 14:06

ivanov_p написа:Общината е проектирала тупика за ползване от вашия и евентуално други имоти, а не тя го ползва и от само себе си се разбира, че няма да го прави, освен ако някой не се заинтересова лично.

Много „едно такова” мнение. Чудя се за термина, за да няма обидени.
Много често се използват термините „Общината” и „Държавата”, все едно става дума за отделни и самостоятелни субекти. Нали и двете са съставени от хората, живеещи вътре. Тези улици и булеварди, включително „задните” и „тупиците” - се правят с общи пари и за общо ползване.

С подобно (НЕ) мислене - ще си останем в „четвъртия свят”!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron