начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

изваждане от апартамент



изваждане от апартамент

Мнениеот lawyer111 » 18 Сеп 2003, 11:54

Уважаеми колеги, имам правен проблем по който не съм сигурен дали съм на вярната "пътека". Някой ако е минал по този път моля да ми помогне.
Казуса е следния:
Мой клиент си купува апартамент, но вппоследствие продавача отказва да се изнесе от жилището. В самия нот.акт не е упоменато за предаване на владението.
Въпроса ми е:
Има ли начин да изведем от недвижимия имот бившия собственик освен чрез завеждане на иск по чл.108 и това ли е правилния начин?
Дано получа отговор, за което предварително Благодаря!
lawyer111
 

Re: изваждане от апартамент

Мнениеот МСМ » 18 Сеп 2003, 12:12

Нотариалният акт е изпълнително основание за предаване на апартамента. Не е необходимо изрично в него да се споменава за предаване на владението. Не Ви трябва иск по чл. 108 - направо изп. лист.
МСМ
 

Re: изваждане от апартамент

Мнениеот Иван » 18 Сеп 2003, 15:21

Подкрепям те МСМ. Дори и да няма уговорка за предаване на владението, собственика има право веднага да се ползва от собствеността си. Вадете изпълнителен лист-чл.237 б"е", чл.187 ЗЗД, чл.69 ал.1 ЗЗД.
Иван
 

Re: изваждане от апартамент

Мнениеот lawyer111 » 18 Сеп 2003, 16:58

Благодаря Ви, МСМ и Иван!!!!
Не съм имал досега такъв казус, предполагам, че Вие сте има ли и затова сте толкова сигурни.
В чл.237, б"е" е упоменато "и задължения за предаване владението на определени вещи", знам, че владението следва собствеността, но само по себе си владението е вторично право спрямо собствеността и то се защитава чрез иск по чл.108. Има едно решение по гр.д.489 от 1988год. на IV-то отделение и то ме по обърва и за това събирам мнения :-)))
Още един път Ви благодаря!!!
lawyer111
 

Re: изваждане от апартамент

Мнениеот milena71 » 03 Окт 2003, 11:52

Колега, защо не опитате по реда на чл. 126ж от ГПК???Аз самата съм го правила. Производството е бързо и няма да се занимавате с изпълнителни листове и т.н. Заповедта, която ще изде съда подлежи на незабавно изпълнение от органите на реда - полицаите от съответното районно управление.
За да имате успех е добре да опишете много подробно случая както и да представите доказателства за собствеността Ви, покана - нотариална, владетелят да освободи жилището.
Според мен това е най-бързият път.
Желая Ви късмет и пишете как се е развил случая!
milena71
 

Re: изваждане от апартамент

Мнениеот МСМ » 03 Окт 2003, 12:11

Той не е лишен от владение по еди-какъв си начин, а никога не е имал владение. За 126ж трябва да е владеел преди това. По приложно поле чл. 126ж отговаря на чл. 76 от ЗС.
МСМ
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron