начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Обжалване на определение за издаване на изп.лист



Обжалване на определение за издаване на изп.лист

Мнениеот Георги Симов » 28 Авг 2001, 15:30

Колеги, някой да се е сблъсквал с този приятен случай да обжалва с частна жалба определение на СРС за издаване на изпълнителен лист на несъдебно изпълнително основание? СГС по моя казус определи, че съдебната такса е половината от таксата за издаване на изпълнителен лист, т.е. 1%, а не е нормалната такса като за частна жалба. Ще се радвам, ако някой сподели мисли по този въпрос.
Георги Симов
 

RE: Обжалване на определение за издаване на изп.лист

Мнениеот Радослав Савов » 31 Авг 2001, 10:26

Уважаеми колега, Напълно споделям мнението Ви, но за съжаление такава е порочната практика на СРС и на СГС. На мене ми се случва вече 2 пъти. Веднъж дори си позволих да обжалвам определението, с което ми беше оставена частната жалба без движение, но ефектът беше никакъв.
Радослав Савов
 

RE: RE: Обжалване на определение за издаване на изп.лист

Мнениеот Георги Симов » 31 Авг 2001, 16:28

Благодаря за отговора! Значи не съм единственият. Това, обаче, не ме успокоява. Лошото е, че няма как да се бориш след като те отрежат и на ВКС и се създаде порочна практика. Ако някой колега все пак е успял да се пребори с такъв случай - пишете. Поне тук се дискутират серизони проблеми.
Георги Симов
 

RE: Обжалване на определение за издаване на изп.лист

Мнениеот Даниела Цакова » 03 Сеп 2001, 18:22

Драги, колега, В своята не много дълга, но богата на подобни "изненади" практика, съм имала идентичен случай. За съжаление, съдът оставя частната жалба без движение, ако не внесеш половината от д.т., дължима за образуване на производство по издаване на изпълнителния лист. Не знам доколко е правилна и порочна тази практика на съдилищата, но според мен проблемите идват от разминаване на съдържанието на употребените легални понятия "определение" и "частна жалба". И това не е единствения случай в текстовете на нашите закони. Може би по-правилния текст би бил, че определението за издаване на изпълнителен лист на извънсъдебно изпълнително основание може да бъде обжалвано с "жалба" и тогава вече нещата се подреждат. Но пък от друга страна възниква въпросът: с какво се обжалват определенията? с жалба или с частна жалба и така се въртим в омагьосан кръг от въпроси, за които само практиката (както е в случая) дава отговор - правилен или не.
Даниела Цакова
 

RE: Обжалване на определение за издаване на изп.лист

Мнениеот Серафим Алексиев » 01 Окт 2001, 19:55

Колеги, за съжаление сте прави. На всичкото отгоре СГС, Търговска колегия, иска и препис от жалбата за длъжника. Какво да говорим повече...
Серафим Алексиев
 

RE: RE: Обжалване на определение за издаване на изп.лист

Мнениеот hebigatsu » 26 Ное 2001, 17:13

Това пък вече е върха на сладоледа.!!!!!!!!!!!!!!!!!
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron