начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

неизплащана издръжка



неизплащана издръжка

Мнениеот sirena-elena » 11 Авг 2015, 13:42

Здравейте,
има следния проблем , който се опитвам да разреша сама.
Разведена съм от 2008г. като бившия ми съпруг беше задължен да плаща издръжка от 2007г. съответно не я плащаше, тогава имах пари и нямаше проблем, към настоящия момент нещата се промениха.
Детето ми навърши пълнолетие тази година , но догодина завършва, размера на издръжката е в размер на 80,00 лв.
Четох по форумите, че трябва да го осъдя за неплащане на издръжка, т.е то да подаде молба до РС и ако прокурора реши да заведе дело.
Въпроса ми е такъв ли е реда или мога директно да искам изпълнителен лист?
Бившия ми съпруг се мотае по чужбина и реално работи някъде там.
Има част от апартамент, защото четох за откази да се заведат дела на базата на липса на доходи и едно жилище.
Другия ми въпрос е дали като подам молбата да искам издръжката да се плати една година назад , защото знам , че детето има право на това?
sirena-elena
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Авг 2015, 11:54

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот ilian_todorov » 11 Авг 2015, 14:17

sirena-elena написа:Здравейте,
има следния проблем , който се опитвам да разреша сама.
Разведена съм от 2008г. като бившия ми съпруг беше задължен да плаща издръжка от 2007г. съответно не я плащаше, тогава имах пари и нямаше проблем, към настоящия момент нещата се промениха.
Детето ми навърши пълнолетие тази година , но догодина завършва, размера на издръжката е в размер на 80,00 лв.
Четох по форумите, че трябва да го осъдя за неплащане на издръжка, т.е то да подаде молба до РС и ако прокурора реши да заведе дело.
Въпроса ми е такъв ли е реда или мога директно да искам изпълнителен лист?
Бившия ми съпруг се мотае по чужбина и реално работи някъде там.
Има част от апартамент, защото четох за откази да се заведат дела на базата на липса на доходи и едно жилище.
Другия ми въпрос е дали като подам молбата да искам издръжката да се плати една година назад , защото знам , че детето има право на това?

Защо една година назад, а не пет? Давността е пет години.
Извадете изп. лист и отделно може да го дадете на прокурор, който да му образува нак. дело и да го осъдят на пробация.
Може да му изкарате апартамента (дела му) за продан, дори да му е единствено жилище, тъй като е осъден за издръжка.
Разликата между тайфуна и бившата съпруга е, че последната взима всичко. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот sirena-elena » 11 Авг 2015, 15:11

т. е. на базата на съдебното решение само мога да заведа наказателно дело за неплащане на издръжката.... с давността е 5 годишна.... добре.....като подам искова молба до районния съд с необходимите документи.....така ли да разбирам нещата..?
а иначе като подадеш ръка и вземат ,че я налапат....... детето ще бъде абитуриент догодина и какво ще правя.....????????
по отношение на изпълнителното дело то е след евентуалното решение на съда така ли да разбирам?
sirena-elena
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Авг 2015, 11:54

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот ilian_todorov » 11 Авг 2015, 17:07

sirena-elena написа:т. е. на базата на съдебното решение само мога да заведа наказателно дело за неплащане на издръжката.... с давността е 5 годишна.... добре.....като подам искова молба до районния съд с необходимите документи.....така ли да разбирам нещата..?
а иначе като подадеш ръка и вземат ,че я налапат....... детето ще бъде абитуриент догодина и какво ще правя.....????????
по отношение на изпълнителното дело то е след евентуалното решение на съда така ли да разбирам?


Не Вие, а Районна прокуратура може да заведе нак. дело след като напишете тъжба срещу бившия си мъж. Тъжбата се дава в деловодството на прокуратурата.

Вадите изпълнителен лист и отивате при ЧСИ да си съберете дължимата сума. Това обаче е съвсем друго производство.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот leto15 » 11 Авг 2015, 17:18

само да питам,
Последна промяна leto15 на 12 Авг 2015, 16:39, променена общо 1 път
leto15
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 04 Юни 2015, 09:14

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот ilian_todorov » 11 Авг 2015, 22:39

leto15 написа:само да питам, с кой документ се отива при чси, тоест с кой документ се вади изпълнителния лист за чси

Изпълнително дело се образува на базата на изпълнителен лист, издаден от съда, постановил решението за издръжката.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот doc03 » 12 Авг 2015, 01:52

sirena-elena,
спрете да четете тези небивалици, моля!
Вземете едни стотина лева, и ги инвестирайте с питане при адвокат.
За доброто на детето!
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Авг 2015, 07:14

Имайте предвид, че българските родители са патриархални, тежко преживяват моментите на самота с децата и обичат семейството.

Събитията следват естествен ход - обикновено самотният родител се поболява и изпитва някакво чувство към детето, колкото и да е странно за узурпиралият властта друг родител.

В повечето случаи се стига до вътрешен дисонанс и така нататък - но това е психологичен въпрос. Не трябва да форсирате много нещата. Ще останете още един път парясана. Щото имотите не заместват родителския глас.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот sirena-elena » 12 Авг 2015, 09:43

ivan_lawyer написа:Имайте предвид, че българските родители са патриархални, тежко преживяват моментите на самота с децата и обичат семейството.

Събитията следват естествен ход - обикновено самотният родител се поболява и изпитва някакво чувство към детето, колкото и да е странно за узурпиралият властта друг родител.

В повечето случаи се стига до вътрешен дисонанс и така нататък - но това е психологичен въпрос. Не трябва да форсирате много нещата. Ще останете още един път парясана. Щото имотите не заместват родителския глас.


Парясано ми е детето в този случай, защото и 18-я рожден ден не можа да си празнува..........и в случая аз съм за бой защото досега не му защитавах интересите ...........а не да се опитвам да хвана последния влак......със 650 лв заплата в момента малко трудно се гледаме двамата, а и то яде вече много.......:))))))))))))) май не сте прочели началото..
sirena-elena
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Авг 2015, 11:54

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот ilian_todorov » 12 Авг 2015, 11:03

doc03 написа:sirena-elena,
спрете да четете тези небивалици, моля!
Вземете едни стотина лева, и ги инвестирайте с питане при адвокат.
За доброто на детето!

Убеден съм, че това което съм написал по темата е вярно. Адвокатът наистина е неизбежен, но защо да не получи предварителна информация как стоят нещата?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот leto15 » 12 Авг 2015, 11:19

жената може и да няма тия "100-тина" лева за адвокат,
Последна промяна leto15 на 12 Авг 2015, 16:40, променена общо 1 път
leto15
Младши потребител
 
Мнения: 51
Регистриран на: 04 Юни 2015, 09:14

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот bird_of_paradise » 12 Авг 2015, 12:57

leto15 написа:жената може и да няма тия "100-тина" лева за адвокат, а и бъдете "човеци" преди всичко, успех госпожо, :wink:

:roll: Ха, а децата на юристите от въздух ли преживяват? Вие, очевидно, не си взимате месечната заплата и фотосинтезирате, защото сте.... отявлен алтруист. М-да, а един мармот завива шоколада...Глупости!
Не разбрам защо, всеки регистрирал се тук мисли, че самата регистрация му дава право да размахва малките си пръстчета?! Скрити под имагинерна съпричастност да измъкнете нещо, за което е писано, че писано тук ( е, нА- Тодоров от къде мислите се е просветлил) , ама голям зор да го намериш сам. Мързелив народ!
Не ми пука, какво ще ми напишете - да е ясно, не се вълнувам от мързеливите ви мисли.
Търсачката работи! Като се пусне "неплащане на издръжка", "издаване на изпълнителен лист", "чл. 183 НК" ще върне внушителен обем информация написана от ЧОВЕЦИ, а за тези които не могат да четат- има закон за правната помощ( и за това е писано многократно), ама не- всеки е специЯлен, латерни налЕ има.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: неизплащана издръжка

Мнениеот ilian_todorov » 12 Авг 2015, 15:12

bird_of_paradise написа:
leto15 написа:жената може и да няма тия "100-тина" лева за адвокат, а и бъдете "човеци" преди всичко, успех госпожо, :wink:

, че писано тук ( е, нА- Тодоров от къде мислите се е просветлил) , ама .... .


Благодаря за добрите думи! :D Дано да съм ги заслужил.
П.П. И от теб съм научил доста.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron