начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Искoва молба или заявление по чл.410



Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kutsaroff » 19 Авг 2015, 11:41

Здравейте,

Начинаещ юрисконсулт съм в търговска фирма.
Управителят на фирмата има плюс мене и двама адвоката, но реши да ми даде казус над който да работя.
А именно.
Има фирма длъжник с 52000 лв. с прилежно подписани и приети фактури за доставка на продукти.
Изчерпани са възможностите за събиране на вземането извънсъдебно и решението е да се ходи на съд.

Въпросът ми е по общия исков ред ли да стартирам до Окръжен плюс една молба за обезпечителна заповед от съда или да ги деля и да ги пускам по заповедното до Районен по 25000 лв.?
Сега когато си зададох въпросите май си намерих отговорите, но въпреки всичко бих желал да ми каже някой с по-голям опит. :)
kutsaroff
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 15 Окт 2014, 14:23

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kdkrastev1234 » 19 Авг 2015, 22:00

Аз бих препоръчал иск, предхождан от предварително обезпечение /ако има какво и ако можете да си го позволите/.
Ако почнете със заповедно дело, почти сигурно ще ви възразят и пак ще стигнете до иск, но без елемента на изненадата.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kutsaroff » 20 Авг 2015, 10:34

Предварителното обезпечение преди исковата молба ли ?
Мисля, че точно елемента изненада ще окаже съществена роля, защото са действаща фирма и имат стабилен оборот
kutsaroff
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 15 Окт 2014, 14:23

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Авг 2015, 11:40

Вашата фирма има ли някакви задължения - към НАП, частни лица, фирми, самият длъжник? Да не стане прихващане или запор на вземането, респективно - цесия ако не е счетоводно трудно.
Правилен съвет е даден горе. Но чак такава изненада не е необходима. На практика повечето длъжници просто не плащат - не че не искат и водят безсмислени спорове. Заповедното дава възможност за едно ранно признание на дълга - понякога не се стига до възражение. От друга страна - фирмата печели около някаква сума от хонорара Ви, макар да сте юрисконсулт - примерно.

Какво искат да направят - да спечелят един вид от ситуацията или просто да си приберат парите.
Обезпечението обаче е недопустимо на етап заповедно (24-ти състав на районен съд отказа), не било част от исковото, а един вид част от изпълнителното.

Исково - ако имате обаче комплекта от документи и описвате подробно обстоятелствата, трябва едно усърдие в началото - а след това е по-лесно. Трябва да направите план - задължително.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот kdkrastev1234 » 21 Авг 2015, 16:21

kutsaroff написа:Предварителното обезпечение преди исковата молба ли ?
Мисля, че точно елемента изненада ще окаже съществена роля, защото са действаща фирма и имат стабилен оборот

Да - обезпечение на бъдеш иск и след това дело. Съдът най-вероятно ще поиска гаранция, за допускане на обезпечението /обикновено 10 % от стойността на претенцията/. Това е най-правилната стратегия, но не всеки може да си я позволи.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Искoва молба или заявление по чл.410

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Авг 2015, 22:18

При обезпечение е авангардно да се посочи размер на гаранция. Единият метод е да се сложат 10 %, но може да се направи друга калкулация. Ако бъдат блокирани средства по сметка, каква би била загубата на длъжника - лихвата за забава - така нареченото число Пи 3,14. Правим изчисление на загубата и я въвеждаме в период.
За какъв период се води едно заповедно/исково производство - изчислява се около 2 години. Калкулира се лихвата на БНБ за периода от 2 години и така.

В смисъл - сам посочваш число на обезщетяването. Примерно - леко зануляваш, лекичко.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron