начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

присъединен взискател може ли да иска продан на недвижимости



присъединен взискател може ли да иска продан на недвижимости

Мнениеот pitasht » 10 Мар 2016, 15:50

Здравейте имам едно изп.дело по което мой клиент е присъединен с удостверение
Имаше насрочена публична продан на недвижим имот но длъжникът плати само на взискателя и СИ сега отказва да насрочи нова или да продължи тази с мотив че сме били само присъединени с удостоверние но не и с изпълнителен лист.
За жалост обаче не мога да открия някаква практика независимо коя от двете тези ще е е застъпена да видя какво мислят съдиите.
:?:
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1347
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот alexandar25 » 10 Мар 2016, 16:11

Според мен, трябва да се обжалва постановлението за спиране, ако има такова, защото, пак по мое мнение, искането за спиране трябва да изхожда от всички взискатели. И няма значение, дали са присъеднинени с ИЛ, или с Удостоверение.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот pitasht » 10 Мар 2016, 17:11

ами няма спиране изобщо има изричен отказ да се извърши публичаната продан която веднъж вече насрочена и сега имам писмо че се отказва извършване на проданта- мотиви няма, но ми бе обяснено устно че такава била практиката когато имам присъединяване с удостоверение а аз нищо не намирах в този смисъл в практиката на окр.съдилища.
Изобщо за първи път чувам да се делят присъединениет кредитори на такива присъединене с изпълнителен лист и с удостоверине и за това те да имат различни права в изпълнението. Затова ако някой знае нещо -моля. Иначе да реших ще обжалвам да видим окр съд какво ще каже.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1347
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот alexandar25 » 10 Мар 2016, 17:14

Ами не се делят, или поне аз не зная за това.
456, ал. 2 не прави изрично деление, а 457 ал. 1, говори за равни права на кредиторите.
Практика в този смисъл има.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 533
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот bird_of_paradise » 10 Мар 2016, 23:40

pitasht написа:има изричен отказ да се извърши публичаната продан която веднъж вече насрочена и сега имам писмо че се отказва извършване на проданта- мотиви няма, но ми бе обяснено устно че такава била практиката когато имам присъединяване с удостоверение

Обжалвай! Ще отменят отказа, защото ГПК не прави разлика между В с изпълнителен лист и присъединен такъв с удостоверение. Присъединения има всички права, каквито има и първоначалния взискател( 457).

първото срещнато: http://www.os-gabrovo.org/CMS_ADM/image ... 451415.htm
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот ivanov_p » 12 Мар 2016, 11:17

По случаят са противоречиви и теорията и практиката, които идват от непрецизирани текстове в ГПК. Мисля, ТР на ВКС за изпълнителното коментира казуса с първоначалния и присъединени взискатели при продажба на недвижим имот и трябва да се прочете.

За присъединени с ИЛ и удостоверение законът не прави разлика, но тя е огромна и е естествено ЧСИ да я прави.

Не може да се плати само на първоначалния взискател, което не е станало и във вашия случай, вероятно ЧСИ е платил на взискателя, защото е пред останалите по ред, а не защото е първоначален, което щеше да е нарушение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот rezuz » 12 Мар 2016, 15:21

ivanov_p написа:По случаят са противоречиви и теорията и практиката, които идват от непрецизирани текстове в ГПК. Мисля, ТР на ВКС за изпълнителното коментира казуса с първоначалния и присъединени взискатели при продажба на недвижим имот и трябва да се прочете.

За присъединени с ИЛ и удостоверение законът не прави разлика, но тя е огромна и е естествено ЧСИ да я прави.

Не може да се плати само на първоначалния взискател, което не е станало и във вашия случай, вероятно ЧСИ е платил на взискателя, защото е пред останалите по ред, а не защото е първоначален, което щеше да е нарушение.


До ivanov_p - писах ви лично съобщение, моля погледнете.
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: присъединен взискател може ли да иска продан на недвижим

Мнениеот pitasht » 25 Мар 2016, 17:49

ivanov_p написа:По случаят са противоречиви и теорията и практиката, които идват от непрецизирани текстове в ГПК. Мисля, ТР на ВКС за изпълнителното коментира казуса с първоначалния и присъединени взискатели при продажба на недвижим имот и трябва да се прочете.

За присъединени с ИЛ и удостоверение законът не прави разлика, но тя е огромна и е естествено ЧСИ да я прави.

Не може да се плати само на първоначалния взискател, което не е станало и във вашия случай, вероятно ЧСИ е платил на взискателя, защото е пред останалите по ред, а не защото е първоначален, което щеше да е нарушение.

Може би не съм написала вярното положение и се извинявам плащането не е станало от ЧСИ а от самия длъжник директно на взискателя защото по делото имаме присъединена и държавата.
Моят присъединен длъжник е след държавата разбира се но това не пречи да иска да се продаде имота в това производство- мотивите ни основно са да не плащаме втори път опис такси за вещо лице и т.н. и да се ползваме от извършените дотук действия.
Всъщност от второ място получавам инфо за разликата но уви никой не дава конкретното съдебно решение - искам да прочета мотиви.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1347
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron