начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист



Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот dimitrova_l » 19 Апр 2016, 14:49

Здравейте колеги, ето на какъв парадокс се натъкнах и моля за съвета ви при разрешаването му:
Окръжният съд издава изпълнителен лист на едно лице, като вписва погрешна сума в него-двойно по-висока от дължимата.
Въз основа на този ИЛ е образувано ИД и след запор на сметката на длъжника, въпреки уведомлението за грешката и молбата за поправката й, сумата е изтеглена, а делото приключено, поради изплащане на задължението.
Някой знае ли, каква е процедурата, длъжникът да си получи обратно, погрешно надвзетата сума, при условие, че съдът е издал разпореждане за поправката на ЯФГ?
dimitrova_l
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Окт 2015, 11:52

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот ivanov_p » 19 Апр 2016, 15:15

Кой е длъжника?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот dimitrova_l » 19 Апр 2016, 16:12

Длъжникът е ЮЛ, а аз съм пълномощника.
dimitrova_l
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Окт 2015, 11:52

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот ivanov_p » 19 Апр 2016, 16:32

У-ха, скъсахме им трътките!
Обаче.... Важно е и кой е кредитора, т.е. прибралият парите, защото ако вече е станал неплатежоспособен няма да изкараме и за една ракия?
Това трябва да се провери първо, за да не се направят само разходи. Ако бившия взискател още работи парите ще се върнат, естествено трябва да се води дело, платено е без основание, доказателства - да се присъединят двете дела.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот dimitrova_l » 19 Апр 2016, 16:39

Бившият взискател е пенсионер, със завидна пенсия :)
Дано е жив, докато приключи делото обаче...
Благодаря колега, потвърдихте опасенията ми, че без дело, няма как да ни върне парите :(
dimitrova_l
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Окт 2015, 11:52

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Апр 2016, 18:25

Има срокове, които трябва да следите. Това си е все пилотаж, все пак.

Я проверете пак вальорите не знам как да се направят квалификации, но има основания за дело. Сега наистина не може ли да се превърти през инстанции - тоест по по къса процедура. Не ми се струва печеливша тактика да се води дело.


Не може ли да се тропне крак.

Какъв е проблема на взискателя да плати надвзетото. Една лична среща и надуто поведение ще свършат работа.
Кажете му, че ще водите дело и така. Вие ще го спечелите така или иначе. Усилията обаче ще са много. Но пък печалбите ще разорителни за този пич.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот dimitrova_l » 20 Апр 2016, 14:51

Всъщност, днес ме информираха, че съдът не счита, че е допусната ЯФГ и потвърждава издадения ИЛ.
Делото бе по производство за обжалване действията на ЧСИ, заведена от клиента ми. Съдът счете, че жалбата е неоснователна и я отхвърли, присъждайки на взискателя, който трябвало да даде писмено становище по жалбата, нищо, че не бил страна 240лв. Подадохме молба за промяна на решението в частта с разноските, но съдът я отхвърли с определение, в кото пише, че няма да измени решението и осъжда клиента ми да заплати 240лв разноски по "настоящото производство". Считайки, че се касае за онези 240лв от съдебното решение, клиентът ми заплаща чрез пощенски запис сумата и след месец получава покана за доброволно изпълнение, за заплащане на сумата от 800лв, включваща 240лв, адв. хонорар, разноски по ИД и разбира се ДДС :)
Тогава видяхме ИЛ и установихме грешката. Подадохме в срок молбата за поправка на ЯФГ, с алтернативна молба, при отхвърлянето й да се счита, че е заведа жалба против разпореждането за издаване на ИЛ.
Съдът отхвърля молбата за поправка на ЯФГ, защото съдебното определение, с което се присъждат новите 240лв било влязло в сила.
Сериозно се замислям дали да продължа да упражнявам професията си!!!
А на Вас колеги, благодаря за съдействието!
dimitrova_l
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Окт 2015, 11:52

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот svettoslav » 20 Апр 2016, 15:50

А бе и съда ги е надробил едни, но произнасянето по действията на СИ, ако не подлежи на съд. контрол от Апелативния съд, няма как да подлежи и акта им по искането ви по чл. 248 (разноските ).Това ми звучи невероятно с тия присъжданици по 240 лв. без да има доказателства за тях и без да е поискано. Чак такъв произвол. ... За мен също няма ОФГ, тъй като е налице отделно произнасяне в самото производство по чл. 248 ГПК. Няма пречка да искаш разноски и тук, независимо че няма такава практика. Дори да приемем че тук не се дължат примерно, пак нямаш ОФГ, тъй като съда в мотивите си приема дължимото очевидно. И именно така се е произнесъл.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот svettoslav » 20 Апр 2016, 15:54

Бай дъ уей, Димитрова, срок за ОФГ няма . Няма как да стане и с тази а"алтернативност" за атакуване на самото Р. за издаване на ИЛ.Или обжалвам същото или не.ЯФГ си е отделно.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот svettoslav » 20 Апр 2016, 16:05

Те пак като не са се сетили да искат и разноски в самото производство по издаване на ИЛ (чл. 404-405 ГПК).Да та насурвакат с още 300 лв . Това е много сложно производство, за него имаме отделен договор за правна помощ . Даже не знам дали и отделен адвокат да наемем. Знам за един подобен случай. Претендират си хората 200 лв. адв. хонорар +5лв такса. Но им писа съда, че не може . Апелативния пък се чуди явно какво да прави и накрая -а, бе, можете, но в самото изпълнително производство, тъй като процедурата по изд. на ИЛ се брои към ИП.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Поправка на ЯФГ в изпълнителен лист

Мнениеот dimitrova_l » 20 Апр 2016, 16:35

Имах предвид срок за обжалване разпореждане за издаване на ИЛ.
Доказателства за 2-рия хонорар няма. Приложен е списък с разноски за пред АС, при все, че делото се води пред ОС. И въпреки това....
А самото определение е подвеждащо, защото не пише, че го осъждат на допълнителни 240, а изглежда като преповтаряне на диспозитива от решението, поради което и не е обжалвано или не е искана промяна в частта с разноските.
Щура работа, аман от хора, на които само студентските книжки са се появявали в правния факултет :(
dimitrova_l
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Окт 2015, 11:52


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron