начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет



Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот toni82 » 29 Дек 2017, 19:39

Здравейте . Изчетох доста информация във форума ,но все пак реших да се допитам относно моя случай . Ще започна от самото начало ,за да съм максимално изчерпателен . Имах неплатени данъци за МПС,което е продадено ,но преди дата на продажбата съм дължал някакви данъци ,които не съм заплатил своевременно (изобщо съм забравил ). Тъй като смених адрес от Благоевград в гр.Пловдив общината ми била пращала писма за задължението(по техни думи) ,но на стария адрес ,които писма аз така и не съм получил . В крайна сметка ме дават на ЧСИ ,за да си съберат данъците които им дължа . Минало е дело и т.н. и на 11.октомври 2013г. получавам писмо с този документ http://media.snimka.bg/s1/6078/038400051-big.jpg?r=0 Естествено веднага реагирам и звъня по телефона да питам какво става . Бяха любезни и ми обясниха .На 4.ноември отидох в Благоевград да се издължа на общината и на ЧСИ. Най-напред отидох в кантората на ЧСИ и получих следната информация от негова секретарка или както там се води- най напред да отида в банката и да преведа по сметка на ЧСИ сумата за изплащане на цялото задължение по ИД като собственоръчно ми написа бележка със сумата и основанието за плащане (зелената бележка) ,след което отидох в банката и преведох парите ,за което имам и бележка http://media.snimka.bg/s1/6078/038400052-big.jpg?r=0 . След това отидох до общината и си платих всички данъци заедно с лихвите които им дължах за това МПС
http://media.snimka.bg/s1/6078/038400053-big.jpg?r=0 . След това с двете бележки се върнах в кантората на ЧСИ и попитах дали всичко е ОК . Отговора беше ДА ,всичко е наред . ДА ама точно след 4 години се сетили, че им дължа още 150лв и аз не знам за какво и ми пращат тази бележка
http://media.snimka.bg/s1/6078/038400059-big.jpg?r=0 уж за прекратяване на изпълнително дело . Е нали вече съм платил всички такси за ИД в това число не би ли трябвало да влиза и таксата за прекратяване ? И защо чак след 4 г ме информират ако изобщо съм им дължал нещо ? Ще съм Ви благодарен ако изкажете компетентното си мнение по казуса . Благодаря .
toni82
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Дек 2017, 18:34

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот toni82 » 11 Яну 2018, 21:39

Никой ли няма мнение е по казуса :( Не знам какво да правя ,дали да търся помощ от адвокат или да ходя да си плащам :?: :?: :?: :?:
toni82
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Дек 2017, 18:34

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Яну 2018, 01:06

Еми общо взето - питайте ги пак.
Един път - казват една сума, друг път - друга.
Впрочем - считат дългът за не-погасен от гледна точка на техните - вътрешните на ЧСИ разноски.

Но има минали 2 години за извършване на изпълнителни действия.
Което нищо не спасява обаче - защото те имат един вид вътрешен изпълнителен способ - но, все пак може да се позовете.

Това, че плащате извън кантората - примерно - ако платите директно на кредитора - примерно - то пак трябва да отчетете и на ЧСИ.
Но пък той е недогледал нещата и така.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот toni82 » 12 Яну 2018, 23:52

Благодаря . Ами питах ги и ми казаха ,че това била таксата за прекратяване на изпълнителното дело и докато не я платя нямало да се прекрати делото,водил съм се следствен :D .Питах ги защо не са ми казали когато ходих да плащам и казаха ,че са ми казали всичко което трябва да се плати към тогавашна дата . Изглежда ми като начин за измъкване на пари ,като се надяват след 4г. да съм забравил и изхвърлил бележките с които съм плащал . Писах и им пратих на email всички бележки с който съм плащал ,но отговор нямаше . Значи ме съветвате да им звънна и да им кажа ,че щом до две години не са си събрали каквото е имало да вземат да забравят -ако изобщо е имало нещо да вземат нещо .
toni82
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Дек 2017, 18:34

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Яну 2018, 13:41

Еми можете да им направите въпрос - какво е това мърляво счетоводство, което не си знаят сметките.
Впрочем ЧСИ са на отчет по повод на сметките и оттам идва това притеснение. От Министерство на правосъдието им правят постоянно проверка - да не водят безотчетно дела и - ако не са събрали таксите си по делата им правят проблем.

Тоест - ги дисциплинират - да не отпускат събирането на таксите и т.н.

Но - проблемът е изцяло техен и сега - са минали 2 години от последните действия и подлежат на анулиране - сега е много двойнствено тълкуването и изобщо положението.
Делото е погасено по закон след 2 години. Самите такси могат да си ги искат по някакъв начин - може би служебно, примерно.
Същото са ми го правили и в момента имам такова - искат въвод на имота - след 6 години време.

Но - трябва да направите заявка за прекратяване на делото им.
По същият начин СТ. Як от София ми искаше разноски за прекратяване на делото - просто са ужасни.

Вика - дай ти 15 лева за възбраната, дай сега още 15 лева за нещо друго - нещо откачена работа.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот toni82 » 14 Яну 2018, 00:21

Ясно ,благодаря :wink:
ivan_lawyer написа:Делото е погасено по закон след 2 години. Самите такси могат да си ги искат по някакъв начин - може би служебно, примерно.
Същото са ми го правили и в момента имам такова - искат въвод на имота - след 6 години време.

Но - трябва да направите заявка за прекратяване на делото им.
По същият начин СТ. Як от София ми искаше разноски за прекратяване на делото - просто са ужасни.

Значи делото е погасено и ме баламосват . Къде и как да е направя тази заявка за прекратяване на делото :?: Искам да съм наясно ,за да знам какво да им кажа когато им се обадя . Т.е. за сега да не плащам нищо .
toni82
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Дек 2017, 18:34

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот lawchoice » 14 Яну 2018, 00:55

toni82 написа:Ясно ,благодаря :wink:
Значи делото е погасено и ме баламосват . Къде и как да е направя тази заявка за прекратяване на делото :?: Искам да съм наясно ,за да знам какво да им кажа когато им се обадя . Т.е. за сега да не плащам нищо .


Елементарните сметки показват, че задължението от 333 лева не е погасено изцяло /представяте документи за внесени суми в размер на 170 в полза на общината и 130 по сметка на ЧСИ/. В най-добрия случай остават едни 30 лева от задължението ви. Слушайки съвети във форума, тези 30 лева при определени обстоятелства действително могат да станат 150, колкото ви искат. Да не плачете после пак, тук във форума...

Изтрих коментара ми от вчера по темата, като посочвам отново: Разумното поведение изисква не да се правите на играчи, а да отидете при адвокат, които да разгледа и да се запознае с действителната фактическа обстановка и да ви предложи варианти за решаване на проблема ви...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот toni82 » 14 Яну 2018, 09:23

Да така е ,действително остават едни 25лв , НО защо когато ходих да си плащам не ми е казано всичко . Аз съм платил тогава 307 лв. Затова и след като платих се върнах да питам дали всичко съм платил , предполага се ,че 25лв. ако ми е било казано ,че трябва да ги платя съм щял да ги платя . Пак стигаме до момента с ,че те си оставят ("забравят") една малка сума ,за да има след време за какво "да се хванат" и да искат още пари . Ясно е ,че ще трябва да се плащат ,ама не е честно ,защото съм имал желание да платя ,а не ми е казано . После защо имало разстрели ,тоя точно за куршум си "плаче" ,за да спре да лъже ,ама сумата е малка и не си заслужава ,ще ги плащам пък дано лекарства и църковни свещи да си купува тая гад .
toni82
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Дек 2017, 18:34

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Яну 2018, 13:08

Ами аз виждам, че не са платени едни суми, но - те са дължими на ЧСИ.

Все тая, аз лично не бих плащал, но както и да е. Явно е трудна комуникацията с ЧСИ.
Иначе имам почти 20 годишен стаж и не давам лекомислено съвети. Действително са изтекли едни 2 години в бездействие и от друга страна имат право да си търсят парите.

Иначе - реда да си съберат парите е напълно безобиден - нито ще има нови разноски, нито нищо, просто ще поддържат делото безкрайно.

Имат късмет от Благоевград, че не съм им на пътя. Само да тропна с крак и ще ги размятам като не знам какво.

Просто не признавам никакви наредби и т.н. - тук е налице банална мърлявщина, която си я плаща ЧСИ. И без това са длъжници на обществото, това е начин да направят един малък жест.

Повярвайте - това е един огромен проблем с ЧСИ. Последно изкараха една парализирана жена с парцалите - за да й вземат жилището. Сега този ЧСИ му отнеха лиценза, все още обжалва Присъдата, но - са адски нахални.
Не трябва да им се дава дори и най-малкото като повод, но както и да е.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот lawchoice » 14 Яну 2018, 14:07

toni82 написа:Да така е ,действително остават едни 25лв , НО защо когато ходих да си плащам не ми е казано всичко . Аз съм платил тогава 307 лв. Затова и след като платих се върнах да питам дали всичко съм платил , предполага се ,че 25лв. ако ми е било казано ,че трябва да ги платя съм щял да ги платя . Пак стигаме до момента с ,че те си оставят ("забравят") една малка сума ,за да има след време за какво "да се хванат" и да искат още пари . Ясно е ,че ще трябва да се плащат ,ама не е честно ,защото съм имал желание да платя ,а не ми е казано . После защо имало разстрели ,тоя точно за куршум си "плаче" ,за да спре да лъже ,ама сумата е малка и не си заслужава ,ще ги плащам пък дано лекарства и църковни свещи да си купува тая гад .


Аз не мога да ви дам съвет, тук във форума, дали да плащате или не. Ако това, което пишете е така - изплатили сте изцяло задължението ви към общината, последната вероятно се е дезинтересирала и е изоставила изпълнението. При това положение, вероятно по делото е настъпило посоченото по-горе в темата основание за прекратяване и то не зависи от волята на ЧСИ. Редът за събиране на дължими такси и разноски е по чл.410 ГПК /чл.79, ал.3 ЗЧСИ/, а не по прекратено изпълнително производство. В производството по чл.410 ГПК, въз основа на заявление от ЧСИ, съдът издава заповед за изпълнение. На вас, в качеството на ответник по това заявление /длъжник/ ви е предоставен 14 дневен срок за възражение срещу тази заповед. Ако възразите, ЧСИ-то следва в исково съдебно производство да докаже дължимостта на претендираните от него суми. И за двете производства се дължат и съответно присъждат разноски в зависимост от изхода на спора, т.е. ако загубите спора ще поемете и разноските на ЧСИ-то.

Така,че преценката какви действия следва да предприемете не бива да бъде резултат от становища тук във форума, а след консултация с адвокат, който следва да носи и отговорност за съветите, които ви дава.

П.П. Включих се по темата, макар и да не ми е работа, тъй като такси и разноски се дължат за свършена работа, а в случая поне от посоченото от вас не съзирам дейност от страна на ЧСИ-то, която да ги оправдае.
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Яну 2018, 19:53

Еми, добре, ако не плати нищо - ЧСИ ще отиде до съда да иска тези пари ли.

Не ми се вярва.

Примерно - има давност и за неговите разноски, а тя е 3 -годишна и не е реализирана досега - тоест - погасена е.
Става въпрос за граждански хонорар. Той е 3-годишен.

Става въпрос - че ЧСИ може в рамките на три години да си търси хонорара.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот lawchoice » 14 Яну 2018, 22:22

ivan_lawyer написа:Еми, добре, ако не плати нищо - ЧСИ ще отиде до съда да иска тези пари ли.

Не ми се вярва.

Примерно - има давност и за неговите разноски, а тя е 3 -годишна и не е реализирана досега - тоест - погасена е.
Става въпрос за граждански хонорар. Той е 3-годишен.

Става въпрос - че ЧСИ може в рамките на три години да си търси хонорара.


Поздравления, приятелю,
щом можеш да дадеш такъв категоричен отговор за крайния изход на евентуална претенция, тук във форума, само въз основа на приложените от автора документи.

Желая ти здрава и успешна 2018 година!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот ivan_lawyer » 14 Яну 2018, 23:04

Еми - това ми е работата, да различавам веднага детайлите и да вземам светкавични решения.
Иначе клиентите си намират друг начин за решение, който пак е печеливш.

Има повече от един вариант за действие. Понякога и двата варианта за действие са грешни.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот lawchoice » 14 Яну 2018, 23:16

ivan_lawyer написа:...
Има повече от един вариант за действие. Понякога и двата варианта за действие са грешни.


Точно така е, прав си! Затова не бива да се дават предварителни становища по същество на реални казуси и то дистанционно, чрез Интернет. Защото не са един и два случаите, когато клиентите в края на играта възроптават: "Адвокатът ми каза така и така, то пък излезе онака..." :)
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот toni82 » 15 Яну 2018, 00:11

Благодаря отново за изказаните мнения и препоръки .
lawchoice написа: Ако това, което пишете е така - изплатили сте изцяло задължението ви към общината, последната вероятно се е дезинтересирала и е изоставила изпълнението. такси и разноски се дължат за свършена работа, а в случая поне от посоченото от вас не съзирам дейност от страна на ЧСИ-то, която да ги оправдае.
Ами така е ,затова съм прикачил и документите с които съм платил на общината и на ЧСИ по този случай :arrow: Да звъня в общината и да питам какво се случва и защо след като съм платил се искат още пати от този ЧСИ по това дело ? Сега проблемът е ,че живея от 2007г в Пловдив и всичко уговарям по телефона ,но ако се наложи ще ида и в Благоевград да се разправям . Реално това ЧСИ -Георги Цеклеов е доколкото знам в Разлог ,а в Благоевград имат само офис и някаква женица дето движи работата ,а тя явно не е много в час - поне такива ми са наблюденията от двете ми посещения преди 4г и сега когато ми дойде писмото пак звънях и като че ли пак говорих с нея . Да иначе каза ,че за тези пари нямало да дължа лихви ,но трябва да ги платя ,за да се прекрати делото .
toni82
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 29 Дек 2017, 18:34

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот lawchoice » 15 Яну 2018, 16:16

toni82 написа: Ами така е ,затова съм прикачил и документите с които съм платил на общината и на ЧСИ по този случай :arrow: Да звъня в общината и да питам какво се случва и защо след като съм платил се искат още пати от този ЧСИ по това дело ? Сега проблемът е ,че живея от 2007г в Пловдив и всичко уговарям по телефона ,но ако се наложи ще ида и в Благоевград да се разправям . Реално това ЧСИ -Георги Цеклеов е доколкото знам в Разлог ,а в Благоевград имат само офис и някаква женица дето движи работата ,а тя явно не е много в час - поне такива ми са наблюденията от двете ми посещения преди 4г и сега когато ми дойде писмото пак звънях и като че ли пак говорих с нея . Да иначе каза ,че за тези пари нямало да дължа лихви ,но трябва да ги платя ,за да се прекрати делото .


Няма такава такса - за прекратяване на изпълнителното производство. То настъпва по силата на закона, при осъществяването на определени от закона предпоставки, и не зависи от желанието на съдебния изпълнител. Какво повече да добавя към постовете ми:

Както сочите, остатъка от задължението ви по изпълнителното дело към 2013г. е в размер на 25 лева. Съгласно представеното от вас съобщение към 2017г дължимата сума възлиза на 150 лева. При това положение, разумното поведение изисква да посетите кантората на ЧСИ-то, но не за да се разправяте с него или с неговите служители, а просто за да се поискате делото и да се запознаете със съдържанието му. Ако има последващи документи, които не притежавате, следва да поискате преписи и от тях. Ако не притежавате необходимите знания да ги разчетете, съобразно закона, следва да потърсите консултация с адвокат. Именно той, а не тук във форума, следва да даде отговор на въпросите дали изпълнителното дело е прекратено, респ. кога се е случило това, както и какво следва да предприемете оттук насетне.

Следващият път, когато пред вас възникне правен проблем, не бързайте да го решавате сами, а своевременно потърсете услугите на адвокат! Именно по този начин, можете да си спестите излишни главоболия!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот andonov_60 » 08 Май 2019, 15:19

Здравейте! Имам подобен проблем с ЧСИ. Преди седмица изплатих дължимата сума по ИД заедно с всички дължими такси. Поисках да ми бъде издаден документ - съобщение че задължението ми по ИД е погасено, но ми отказаха с мотива, че са изпратили искане за справка до НАП за наличието на евентуални други задължения. Има или право ЧСИ да ми откаже прекратяване на делото след като задълженията ми по ИД са изплатени на 100% заедно с начислените такси?
andonov_60
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2019, 14:51

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот propensity » 11 Май 2019, 03:09

andonov_60 написа:Здравейте! Имам подобен проблем с ЧСИ. Преди седмица изплатих дължимата сума по ИД заедно с всички дължими такси. Поисках да ми бъде издаден документ - съобщение че задължението ми по ИД е погасено, но ми отказаха с мотива, че са изпратили искане за справка до НАП за наличието на евентуални други задължения. Има или право ЧСИ да ми откаже прекратяване на делото след като задълженията ми по ИД са изплатени на 100% заедно с начислените такси?


Има. При положение, че държавата (в лицето на НАП) е привилегирован кредитор, който се удовлетворява с предимство по реда на чл. 136, ал. 1, т. 6 от ЗЗД, които се явяват вземания на държавата.

Само ако сте 'чист' пред фиска ще ви прекратят ИД по описа на ЧСИ.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Проблеми с ЧСИ - моля за мнение и съвет

Мнениеот andonov_60 » 12 Май 2019, 00:35

Благодаря за изчерпателния отговор! Изглеждаше ми като самоинициатива на ЧСИ.
andonov_60
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Май 2019, 14:51


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron