начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ



Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот millhot » 23 Яну 2019, 10:24

Здравейте,
Споделям моя казус с мобла за съвет или насоки от юристите които познават матенията.
Спечелих търг за имот от ЧСИ, за който се получи жалба от длъжника след издаването
на постановлението за възлагане. Съответно аз още не съм получил постановлението.
Говорих по въпроса с ЧСИто, който ми се вижда прецизен човек. Каза ми че няма право
да ми дава жалбата нито неговото становище, но ми каза че обжалват самия търг и
несеквестируемост (това не трябва ли да се обжалва доста преди да се издаде
постановление за възлагане?) на имота.
Според него, с аргументие които ми разказа накратко, е въпрос на време СГС да
отхвърли жалбата, но каза че не може да повлияе на срока на съда.
Самата жалба стигна до съда 18 октомври.
Към момента знам, че "чака на доклад при съдията", т.е. 3 месеца чака доклад.
Има ли срок за този доклад?
Каква е практиката по тези жалби като срокове за и за другите стъпки в СГС?
Накъде прочетах че може да се точи и над година - има ли и какви са възможностте
за защита или компенсация на загуби ако сроковете са големи?
Има ли възможност да искам имота да се охранява в този период?
Благодаря ви.
millhot
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2019, 09:59

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот miko_pk » 23 Яну 2019, 12:21

Това е основният риск при покупка на недвижим имот, чрез публична продан.
Би следвало да Ви е известен предварително. При покупка на имот се търси личен контакт с длъжника, за да се прецени възможното му противоправно поведение в това число и склонността му към подмяна на врати/прозорци/дограми, кабели, склонността му към заливане с бои на подовите настилки и санитария или изобразяването на неприлични и/или религиозни символи по стените....
По правото: производството е двуинстанционно и се радвайте, че жалбата е стигнала до съда. Длъжникът има право да ангажира адвокат/съдебен адрес в Русе, Варна, респ. връчването на всяко едно съдебно постановление може да бъде разтеглено във времето.
Това, че е на доклад, не значи, че ЧЖ е редовна, респ. държавната такса е платена.
Не може да влияете на производството, не сте страна.
Задължително потърсете контакт с взискателя, ако е банкова институция, пуснете молба с искане за "предприемане на действия" и депозиране от страна на взискателя на молба по чл. 255 ГПК за определяне на срок при бавност /все пак и взискателя има един тридневен срок за писмен отговор по ЧЖ, съответно и през него е минало това производство/.
В обявлението, ЧСИ следва да е посочил лице за пазач на имота. Това лице носи имуществена отговорност при вреди по имота. Носи и наказателна отговорност. Не може да претендирате наем, до влизане в сила на постаовлението за възлагане. След това според мен би могло, но на голия, няма какво да му вземете- няма да има върху какво да изпълните.
Връщам се пак по-нагоре, ако бяхте потърсили контакт с длъжника, щяхте да имате отговор на повечето въпроси. Ако се криете зад процедурата и ЧСИ, ще сте в по-неизгодната ситуация- там/ зад процедурата/ обкновено се крие длъжника.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот millhot » 25 Яну 2019, 12:37

Здравейте,
Благодаря за отговора.
Бях в кантората на ЧСИто и един от юристите ми каза, че таксите са платени.
Говорих с адвоката на кредитора за това да подаде молба за бавност - той каза че за сега
ще изчака още поне месец и тогава ще реши дали да подаде.
Предполагам обаче, че ако съда бави нещата надали нещо може да му повлияе.
Виждал съм се с длъжника и като цяло не изглежда човек който ще прави зулуми,
това не ме притеснява толкова. До колкото разбрах адвокатът му е от София, така
че не би трябвало да се бавят съобщенията.
Основното забавяне очаквам да дойде от работата на съда.
За това и моля ако някой има подобен опит да сподели - колко време престояват
частните жалби на доклад и колко е цялото време за излизане на решение по ЧЖ.
Видях доста различни отговори във форума - някои казват че е над 6месеца - 1 година,
други казват че в последните 1-2 години минават за 2-3-4 месеца.
Има ли наистина промяна в практиката в последните години или да се готвя за голямото чакане?
millhot
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2019, 09:59

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот miko_pk » 25 Яну 2019, 14:08

Имал съм случаи за 3 месеца и за двете инстанции, имал съм случаи и за 9 месеца за 1 инстанция, но тогава се правиха номерата със съдебния адрес.
Според мен разумно е от 3 до 6 месеца за двете инстанции, ако първа инстанция обаче не е СГС предвид натовареността му.
В твоя случай залагам на 9 месеца - 6 за СГС и още два или три за апелативен. Категорично няма как да се влачи с години.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот millhot » 25 Яну 2019, 14:23

Ясно, ще си има чакане :)
Надявам се поне решението да е без право на обжалване - мисля че повечето са такива и да не се стига до горна инстнация, но ще видим.
Благодаря за мнението.
millhot
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2019, 09:59

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот propensity » 01 Фев 2019, 14:53

millhot написа:Ясно, ще си има чакане :)
Надявам се поне решението да е без право на обжалване - мисля че повечето са такива и да не се стига до горна инстнация, но ще видим.
Благодаря за мнението.


Зависи как точно е депозирана молбата, кой разглежда жалбата и какво точно отсъджа дали е определение или решение. В повечето случаи истанцията е една - Окръжен съд или СГС за София. Възможно е да се стигне и до Апелативен съд. Но дотам.

По-важното е какво се обжалва.

Така или иначе възможностите, действията и лицата, които могат да се жалят след издаване на ПВ са крайно лимитирани (и това е във ваша полза).

Съдът по същество може единствено да разгледа дали самата процедура по наддаването е извършена надлежно и дали имотът е възложен на най-високата цена. Всички действия на ЧСИ преди това не подлежат на коментар и не са субект на съдебно разглеждане. Според съдебната практика и указания на ВКС.

Що се отнася до вреди в самия имот, той не случайно е бил описван и не случайно се вменява отговорност на пазача (който в повечето случаи е длъжника) да пази имота като съвестен стопанин. Всичко що е трайно прикрепено към имота следва да си остане. Ако има нанесени вреди в/у продадения имот, може да си търсите правата както и да сезирате прокуратурата. Принципно, тези неща се разясняват на длъжниците.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот miko_pk » 01 Фев 2019, 15:04

1. Ти да не допускаш възможността да отменят ПВ, че да се произнасят с решение?
2. не знаех, че действията на ЧСИ са "субект" на съдебна проверка.
3. Зайче, тия с прокуратурата ги разправяй на някой друг. Ти на живо длъжник виждал ли си, въвод виждал ли си, имот след публична продан виждал ли си? Като сезираш прокуратурата та точно 2 години, докато те викнат да те питат: " Ти какво точни искаш от нас?"
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Забавяне на частна жалба след търг при ЧСИ

Мнениеот millhot » 07 Фев 2019, 15:02

Здравейте,
Имам още 1 въпрос. Тъй като няма фиксиран краен срок за решаване на едно дело,
ако продължителността му се проточи извън разумните срокове (напр. както казва miko_pk - 6-9 месеца)
и продължи да речем над година-две-три или повече, тогава има ли възможност да търся някакво
обезщетение от държавата за пропуснати ползи поради бавно правосъдие?
millhot
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Яну 2019, 09:59


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron