начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица



Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ilian_todorov » 03 Апр 2019, 23:26

Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица неучастващи в изпълнителното дело?

Срещу брат ми има изпълнително дело. ЧСИ е изисквал данните на мен, на баща ми, на покойната ми майка, на дъщерята на брат ми, която е пълнолетна, които включват и постоянните и настоящите ни адреси. Никой от нас, не е длъжник по това изпълнително дело освен брат ми. Има ли право на това ЧСИ и имам ли право аз да се оплача за това негово действие от него в инспектората? :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ivanov_p » 04 Апр 2019, 07:25

Естествено, че има право. Нали трябва да знае семейното положение на длъжника за да си върши работата. Наличието или липсата на деца е определящо за удръжките от трудовото възнаграждение, родителите за получаваното наследство, вие, за да защитите правата си при продажба на съсобствена вещ и т.н. Длъжникът има едно право - да плаща, други права няма.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ilian_todorov » 04 Апр 2019, 08:57

ivanov_p написа:Естествено, че има право. Нали трябва да знае семейното положение на длъжника за да си върши работата. Наличието или липсата на деца е определящо за удръжките от трудовото възнаграждение, родителите за получаваното наследство, вие, за да защитите правата си при продажба на съсобствена вещ и т.н. Длъжникът има едно право - да плаща, други права няма.

Брат ми не работи на трудов договор и няма и да работи. ЧСИ иска да му опише движими вещи, но той не живее нито на постоянния, нито на настоящия си адрес. Научих го какво да прави. Бил съм взискател по много изпълнителни дела.
За какво му е да знае постоянните и настоящите адреси на всички нас - аз, баща ми, майка ми, племеницата ми, която е на 27 години? Какво го интересува къде живеем? Иска да проверява дали не живее при нас ли?
Изисквал е справка за семейното му положение и за неговия настоящ и постоянен адрес, което е разбираемо, но защо се интересува от нас? Ние не сме длъжници!
В България длъжникът е свещена крава, но има ЧСИ, които си превишават правата. Виж другата тема, която съм пуснал.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ivanov_p » 04 Апр 2019, 18:27

Съобщенията с глашатай ли ще ги праща?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ilian_todorov » 08 Апр 2019, 15:26

ivanov_p написа:Съобщенията с глашатай ли ще ги праща?

На нас ли ще праща съобщенията ЧСИ?
Брат ми си е оставил имейл и телефон, на който да го търсят. Ако се наложи ще отиде в кантората, да си получи съобщенията. Предупредил съм го да ги получава. Добре е да има информация за изпълнителното дело. Ако се наложи хората които живеят на тези адреси (на единият съм аз) ще го предупредят.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ivanov_p » 08 Апр 2019, 16:59

Няма защо да ги коментираме тези неща. Тази справка е част от правомощията на ЧСИ и е пряко свързана с работата ми.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ilian_todorov » 08 Апр 2019, 23:32

ivanov_p написа:Няма защо да ги коментираме тези неща. Тази справка е част от правомощията на ЧСИ и е пряко свързана с работата ми.

Взискателят има достъп до делото. Следователно ни разбира личните данни без наше съгласие. Мислиш ли, че е нормално?
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот kalahan2008 » 10 Апр 2019, 10:03

Съгласно чл. 431, ал. 3 ГПК съдебният изпълнител има право на достъп до информация в съдебните и административните служби. Той може да прави справки и да получава сведения във връзка с изпълнението, както и да иска копия и извлечения от документи. Личните данни, които ЧСИ има право да обработва, трябва да са на лица, които имат отношение към изпълнението. Принципно връчването на адрес, който не е на длъжника, на лице, различно от длъжника, е нередовно. Въпрос на конкретна преценка на КЗЛД при сезиране е дали обработваните от ЧСИ лични данни имат отношение към изпълението.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Има ли право ЧСИ да иска лични данни за други лица

Мнениеот ilian_todorov » 10 Апр 2019, 18:42

kalahan2008 написа:Съгласно чл. 431, ал. 3 ГПК съдебният изпълнител има право на достъп до информация в съдебните и административните служби. Той може да прави справки и да получава сведения във връзка с изпълнението, както и да иска копия и извлечения от документи. Личните данни, които ЧСИ има право да обработва, трябва да са на лица, които имат отношение към изпълнението. Принципно връчването на адрес, който не е на длъжника, на лице, различно от длъжника, е нередовно. Въпрос на конкретна преценка на КЗЛД при сезиране е дали обработваните от ЧСИ лични данни имат отношение към изпълнението.

Значи аз и баща ми може да пуснем жалба срещу ЧСИ в КЗЛД за това нарушение, пък те да си преценяват дали има такова?
В случая в делото има "Пълни данни" от "НБД население" за мен, баща ми, майка ми и племенницата ми, която е дъщеря на брат ми. Всичко пише за нас - ЕГНта, адреси, имена... За брат ми дори пише кога се е развел и че е имал само един брак, но той не може да се жалва тъй като е длъжник.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта