начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Извънредно положение



Извънредно положение

Мнениеот nasko19761976 » 24 Мар 2020, 19:27

Здравейте,имам следния въпрос. Според закона за извънредно положение ,не се налагат запори за времето на това положение,какво се случва с наложените вече?
nasko19761976
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Мар 2020, 19:03

Re: Извънредно положение

Мнениеот nasko19761976 » 24 Мар 2020, 19:39

Ще се опитам да обясня моят проблем. На 11.03.20г. получих покана за доброволно изпълнение ,в която пише ,че ми е наложен запор на заплатата. В предвид с наложеното положение двуседмичният срок по чл428ал1 от ГПК спира ли да тече и ако е така трябва ли да се пристъпи към принудително изпълнение,защото от фирмата ми казаха че ще ми удържат от заплатата.
nasko19761976
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 24 Мар 2020, 19:03

Re: Извънредно положение

Мнениеот jhoro » 24 Мар 2020, 20:06

Чл. 3. За срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да текат:
1. процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства, с изключение на сроковете по наказателни производства, по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест и производства, свързани с мерки за принуда;
Чл. 5. (1) Спират се всички обявени публични продани и въводи във владение, обявени от държавните и частните съдебни изпълнители. След отмяна на извънредното положение публичните продани и въводите във владение се насрочват наново, като не се дължат нови такси и разноски.
(2) Не се налагат запори на банкови сметки на физически лица и на лечебни заведения, запори върху трудови възнаграждения и пенсии, обезпечителни мерки върху медицинска апаратура и оборудване, както и извършването на описи на движими вещи и недвижими имоти, собственост на физически лица, освен за задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и за вземания за трудови възнаграждения.
§ 52. Законът влиза в сила от 13 март 2020 г., с изключение на чл. 5, § 3, § 12, § 25 – 31, § 41, § 49 и § 51, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в „Държавен вестник“, и се прилага до отмяна на извънредното положение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Извънредно положение

Мнениеот llm_georgiev » 25 Мар 2020, 17:56

nasko19761976 написа:Ще се опитам да обясня моят проблем. На 11.03.20г. получих покана за доброволно изпълнение ,в която пише ,че ми е наложен запор на заплатата. В предвид с наложеното положение двуседмичният срок по чл428ал1 от ГПК спира ли да тече и ако е така трябва ли да се пристъпи към принудително изпълнение,защото от фирмата ми казаха че ще ми удържат от заплатата.


ЧСИ е връчил поканата за доброволно изпълнение на 11.03.2020г.! Чл. 3 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение гласи следното: "За срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да текат:
1. процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства, с изключение на сроковете по наказателни производства, по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест и производства, свързани с мерки за принуда".Следователно 14-дневния срок за доброволно изпълнение все още не Ви е изтекъл, тъй като на 13.03.2020г. срокът спира да тече.
Извършените изпълнителни действия по принудително събиране на частни вземания преди началото на извънредното положение -13.03.2020 г. са валидни, не подлежат на отмяна и следва да се изпълняват от трети задължения (в случая от Вашия работодател), съгласно указанията на ЧСИ. Такъв е и Вашия случай. Друг е въпросът вече, че ЧСИ не може нито да разпределя постъпилите суми в полза на взискателя, удържани от трудовото възнаграждение от работодателя Ви, нито да продължава изпълнителните действия с други способи по съответното изпълнително дело до изтичане на срока за доброволно изпълнение.
В зависимост по какъв ред е издаден изпълнителния лист - има и други срокове. :idea: :)
С цел да не спамим повече и да не изпадам в подробности какво може да е направи, може да ми пишете на лично, за да ме запознаете по-подробно с казуса Ви.
llm_georgiev
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Мар 2020, 19:24


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron