начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години



Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот estela_r » 09 Юли 2020, 18:24

Здравейте! През 2010 година, имах кредитна карта с кредитен лимит до 3500 лева. Тогава имах сериозни финансови проблеми и разчитах на картата, но с течение на обстоятелствата никога не съм погасявала нищо по нея и след като изхарчих парите, спрях да я ползвам. В годините ми се бе случвало да получавам единствено и само обаждания за задълженията ми по съответната карта, но не им обръщах такова внимание, защото знам, че в закона няма регламентирано подобни спорове да се решават чрез обаждания. Едва днес, получих първият официален документ - покана от ЧСИ, чрез банката да погася задълженията си, които с лихвите възлизат на близо 13 000 лева. Имам 7 дни, след което кредита щял да се счита за "извяло и предсрочно изискуем" и да започнат действия за принудително изпълнение срещу мен. Уточнявам, че през всички тези години никога не е образуване никакво дело или каквото и да било срещу мен. Мога ли да заведа дело и да се позова на изтекла давност? И какъв може да бъде евентуалния изход от цялата ситуация?
Благодаря предварително!
estela_r
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 04 Авг 2018, 21:35

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот ivan_lawyer » 09 Юли 2020, 18:32

Погасено е - трябва да заведете дело за отрицателен иск, че НЕ дължите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот jhoro » 09 Юли 2020, 19:17

ivan_lawyer написа:Погасено е - трябва да заведете дело за отрицателен иск, че НЕ дължите.

Дали?
Давността не погасява задължението, а само елиминира възможността за принудително събиране.
Даже и след приложена давност е възможно доброволно плащане.
estela_r написа:Здравейте! През 2010 година …

Без всички подробности (най-вече дати) нищо не може,да,се каже.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот Melly » 09 Юли 2020, 20:37

jhoro написа:
ivan_lawyer написа:Погасено е - трябва да заведете дело за отрицателен иск, че НЕ дължите.

Дали?
Давността не погасява задължението, а само елиминира възможността за принудително събиране.
Даже и след приложена давност е възможно доброволно плащане.
estela_r написа:Здравейте! През 2010 година …

Без всички подробности (най-вече дати) нищо не може,да,се каже.

Жоре, вслушай се в казаното от Ванко - блестящ юрист и адвокат със захапка на крокодил.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2020, 01:20

Melly написа:Жоре, вслушай се в казаното от Ванко - блестящ юрист и адвокат със захапка на крокодил.

Моите уважения - към теб и към него, но ... кажи кое не е вярно от моите думи?

Най-малкото - по закон давността не се прилага служебно, поради което длъжникът трябва да възрази и да заяви изрично, че задължението му е погасено по давност. Възражение и дело за отрицателен иск не е едно и също, нали?

Пп. Имам обувки от ... крокодилска кожа!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот Melly » 10 Юли 2020, 02:29

jhoro написа:
Melly написа:Жоре, вслушай се в казаното от Ванко - блестящ юрист и адвокат със захапка на крокодил.

Моите уважения - към теб и към него, но ... кажи кое не е вярно от моите думи?

Най-малкото - по закон давността не се прилага служебно, поради което длъжникът трябва да възрази и да заяви изрично, че задължението му е погасено по давност. Възражение и дело за отрицателен иск не е едно и също, нали?

Пп. Имам обувки от ... крокодилска кожа!

Правилно си схванал, че възражение и иск не са едно и също нещо.
Възражението е средство за защита на ответника срещу предявен иск, докато искът е субективно право на ищеца подлежащо на установяване в процеса.

По предявено от ответника възражение съдът не дължи отделен диспозитив, а го обсъжда с оглед доказателствената съвкупност и закона, като отчита влиянието на правните му последици върху исковата претенция.

При предявен иск съдът се произнася по основателността или неоснователността му с отделен диспозитив, който след влизане в сила на решението обвързва страните по спора със СПН.

Най-същественото между двете правни фигури е това, че се размества доказателствената тежест с оглед твърдените от страните факти и обстоятелства.

Бъди здрав!
И мисли преди да се втурнеш да пишеш.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот ivanov_p » 10 Юли 2020, 08:44

Аз не знам докъде стигна историята с процесуалната възможност за ОУИ в горните случаи? Преди време искът беше недопустим, след това се появиха тук-там решения, не съм следил как са възприети от ВКС. За мен искът е недопустим при бездействие на кредитора и условно допустим при действия от негова страна, но само ако продължат след изпратено до кредитора възражение от страна на длъжника.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот jhoro » 10 Юли 2020, 09:28

Благодаря Melly - за подробното и красиво формулирано обяснение!
Никога не съм твърдял, че мога да се изразявам така, и затова и не се опитвам!
За мисленето - пробвам, но не винаги се получава! :lol:
ivanov_p написа:Аз не знам докъде стигна историята с процесуалната възможност за ОУИ в горните случаи? Преди време искът беше недопустим, след това се появиха тук-там решения, не съм следил как са възприети от ВКС. За мен искът е недопустим при бездействие на кредитора и условно допустим при действия от негова страна, но само ако продължат след изпратено до кредитора възражение от страна на длъжника.

Точно затова казах „Без всички подробности - нищо не може да се каже.“
Питащата обяснява, ама с „общи приказки“, за какво е знаела и за какво - не. Струва ми се, че няма нужда да коментирам начините на връчване - включително със „залепване“ и прочие. Едва ли „поканата от ЧСИ“ е първия издаден документ по случая - просто е първия, с който се е „запознала“ физически.

Пп. Относно казаното
estela_r написа:В годините ми се бе случвало да получавам единствено и само обаждания за задълженията ми по съответната карта, но не им обръщах такова внимание, защото знам, че в закона няма регламентирано подобни спорове да се решават чрез обаждания.

само ще ѝ предложа, да прочете чл. 44, ал. 2 от ГПК - „Глава шеста. СЪОБЩЕНИЯ И ПРИЗОВКИ, Раздел I. Съобщения - Удостоверяване на връчването“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Покана от ЧСИ за плащане на кредит от преди 10 години

Мнениеот propensity » 10 Юли 2020, 14:30

Melly написа:
Melly написа:И мисли преди да се втурнеш да пишеш.


Искаш прекалено много от него. За градинска лейка - толкова.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron