начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,



Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот svetusha » 09 Мар 2022, 16:37

Здравейте, имам нужда от консултация, тъй като проблема ми е свързан с Дирекция "Местни данъци и такси" на Община Варна. И последващ проблем с такси на ЧСИ, в срок съм за обжалването им.
Накратко, през януари 2015г въведоха нов софтуер "Събиране" и ми начислиха данък за МПС, което не съществува и чийто талон съм върнала в КАТ през септември 2002.
От КАТ ми издадоха удостоверение, че МПС е спряно от движение и талонът е при тях на съхранение. Аз декларирах, че го държала в двор и съм го разпродала за резервни части до 2003.
След промяна в закон през 2007г /не знам кой/, е процедурите "Спряно от движение" и "Спряно от регистрация" са станали различни, и възникнало задължение да се спре МПС от регистрация и да се подаде в МДТ Варна декларация за това от собственика.
През години съм плащала дължимите Данъци и такси в пощата, всяка година навреме и колкото ми кажжат, че дължа.
За това МПС ФИАТ с рег. № В.....А /преди влизане в ЕС/ съм плащала по 0,95лв годишно, което видях в АУНЗ по чл. 107, ал. от ДОПК. В този акт са ми начислени следните задължения за периода от 2015г до 2020г. Дължима главница 267,27лв, Внесена сума 4,96лв, Дължима лихва 79,44лв. Представих, документите от КАТ за спряно от движение през 2002г и несъществуващо МПС. Възразих писменно, тъй като според мен не дължа за това МПС нищо, дори съм плащала за него определената от тях сума. ....Никакъв резултат. Платих 51,30лв главницата за 2015г. Предали са ме на ЧСИ, ЗА СУМАТА 215,97лв главница и лихва 107,81 лв, законн лихва 0,78лв = 324,56 лева ПЛЮС "дължима сума по т.26 в размер на 38,95 лв". Общо 363,51 лева.

По изплънителното дело са начислени разноски 382,00лв. Те съдържат - обикновени такси 312,00лева (260лв според Тарифа на ЧСИ) , пропорционална такса по чл.26 ВТОРИ ПЪТ вече 40 лева, Разноски по изп.дело 30 лева. И ТАКА ЗА НЕСЪЩЕСТВУВАЩ от 2002г МПС, ме задължават да платя 363,51 на МДТ Варна и на ЧСИ 382,00лв. Общо 745,51лв.
svetusha
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Яну 2004, 16:19

Re: Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот ivanov_p » 10 Мар 2022, 09:03

Въпросът с данъка на спрени от движение ППС се решава от съответната община. Конкретно в София данък се дължи затова е най-добре да отидете в КАТ и да отпишете колата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот dimist » 10 Мар 2022, 11:46

Ако действително сте я разпродали на части през 2003, е трябвало още тогава да заявите този факт и да поискате прекратяване на регистрацията. Иначе, ако сте я спрели от движение, и я държите в двора си, дължите данък МПС. Нямате задължение да заплащате застраховка Гражданска отговорност.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот guest1 » 10 Мар 2022, 13:49

dimist написа:Ако действително сте я разпродали на части през 2003, е трябвало още тогава да заявите този факт и да поискате прекратяване на регистрацията. Иначе, ако сте я спрели от движение, и я държите в двора си, дължите данък МПС. Нямате задължение да заплащате застраховка Гражданска отговорност.

+1

Вече системите на МДТ и „Пътна полиция КАТ“ са свързани, но 2003 година се ходеше на място.
„Спрян от движение“ и „с прекратена регистрация“ са много различни понятия. Първото пак е МПС, а второто е „един тон желязо“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот svetusha » 13 Мар 2022, 23:07

Благодаря на отзовалите се с мнение. За да си спестя поводи за високо кръвно налягане, платих на Местни данъци Варна главница и лихви. Моя е грешката, че своевременно в 2003г на съм я спряла от регистрация в КАТ и не съм уведомила МДТ Варна.

Що касае таксите и разноските на съдия изпълнителя, ще обжалвам общата им сума.
Начислен е два пъти по т.26 по Тариата на ЧСИ, веднъж точната дължима сума и втори път друга по-висока цифра. По останалите точки, за всяка увеличението е с по два - три лева. Сумарно разликата е 120 лева и не виждам причина да плащам повече, отколкото се полага.
svetusha
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Яну 2004, 16:19

Re: Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот ludi » 14 Мар 2022, 07:45

ДДС
ludi
Потребител
 
Мнения: 226
Регистриран на: 25 Сеп 2005, 18:45

Re: Дължи ли се данък за МПС, спряно от движение през 2002г,

Мнениеот doondie » 15 Мар 2022, 14:51

За мен като гражданин това положение е абсурдно - искат Ви пари за нещо, за което не ги дължите. По същата логика могат да Ви глобят, че не сте уведомили АПИ, че не трябва да плащате винетка, както и Гаранционния фонд, че не трябва застраховка да плащате. И за какво? За автомобил, който не съществува и е отписан в КАТ. Моят съвет е да си търсите правата. Най-добре се консултирайте с адвокат, който евентуално да наемете, за да не станете жертва на процедурни хватки.

В същата позиция беше и мой роднина, който се наложи да се разкарва няколкостотин километра, за да отпише МПС, бракувано преди 20 години, в общината по постоянен адрес. Междувременно си плати съответните данъци за последните 5 години, както и безумните такси за ЧСИ. Иначе никой не го е уведомявал, че се води изпълнително дело срещу него. За парите обаче го намериха веднага. Той дори не опита да обжалва, понеже от една страна не разбира от тези машинации (неслучайно използвам тази дума), а от друга не му се занимаваше и предпочиташе да си плати, на което съответните лица (държавни служители и ЧСИ) и разчитат.

Успех! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron