начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?



Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 08 Сеп 2022, 15:11

Как може да се установи, че длъжникът притежава нива, ако тя не е вписана в имотния регистър? :?:
Преди повече от седем години на същия длъжникът му бяха изкарани на публична продан и продадени неговите една трета идеални части от три ниви земеделска земя, но тя бяха вписани в имотния регистър, тъй като той макар и съсобственик беше сключил три договора за аренда. Тази година друг ЧСИ му продаде идеалните части от дворно място, но парите не стигнаха за да се удовлетворят и тримата взискатели, единият от който е държавата. :idea: Вчера случайно разбрах, че длъжникът се хвалил на чашка, че притежава земя около село Еди кое си, която обаче според него не може да бъде продадена от ЧСИ. :idea: Вероятно защото не може да бъде открита от взискателите. :idea:
Въпросът ми е как може да се провери дали длъжникът притежава наследствена земя? :?:
Той повече от 30 години не е работил, а и да започне някога работа, доходът му от нея ще бъде несеквестируем, защото ще е под МРЗ. :idea: Единственият способ да се съберат парите е да се намери и изкара на публична продан тази земя, ако я има. :idea:
П.П. Мога да се опитам да намеря ЕГН на майка му и баща му, които отдавна са починали. :idea: Братя и сестри няма, деца също. Има само дългове, но и те намаляха. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ivanov_p » 08 Сеп 2022, 19:02

С молба до ЧСИ.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот guest1 » 08 Сеп 2022, 19:50

ivanov_p написа:С молба до ЧСИ.

Това работи ли???
Щото аз все ползвам врачки, баячки, гледачки, екстрасенси ...

Как ЧСИ ще знае, щом ... „нивата не е вписана в имотния регистър“?
ilian_todorov написа:П.П. Мога да се опитам да намеря ЕГН на майка му и баща му, които отдавна са починали. :idea: Братя и сестри няма, деца също. Има само дългове, но и те намаляха. :D

Тези ЕГН-та няма да ви свършат работа, защото когато човек почине - ЕГН се обявява за невалидно!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ivanov_p » 08 Сеп 2022, 21:24

Как ЧСИ ще знае, щом ... „нивата не е вписана в имотния регистър“?


Глупи, нивата не може да не е вписана в ИР, всички са вписани. Не е вписан длъжника като собственик и затова трябва да се направи проверка в службата по земеделие и гори към съответната община, а за да се направи тази проверка ЧСИ ще каже какво е необходимо.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот guest1 » 08 Сеп 2022, 22:15

ivanov_p написа:
Как ЧСИ ще знае, щом ... „нивата не е вписана в имотния регистър“?


Глупи, нивата не може да не е вписана в ИР, всички са вписани. Не е вписан длъжника като собственик и затова трябва да се направи проверка в службата по земеделие и гори към съответната община, а за да се направи тази проверка ЧСИ ще каже какво е необходимо.

Няма да обръщам внимание на настроението ти, но ...
Нивата като имот е вписана - естествено! И най-вероятно - на името на друг собственик.

Ти не познаваш ли поне един човек, който има задължения и затова няма нищо на свое име? А в същото време притежава много неща - инкогнито.

Добре дошъл в България - страната на неограничените възможности!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 08 Сеп 2022, 22:54

ivanov_p написа:
Как ЧСИ ще знае, щом ... „нивата не е вписана в имотния регистър“?


Глупи, нивата не може да не е вписана в ИР, всички са вписани. Не е вписан длъжника като собственик и затова трябва да се направи проверка в службата по земеделие и гори към съответната община, а за да се направи тази проверка ЧСИ ще каже какво е необходимо.


Молба до ЧСИ Еди кой си

от Взискател Еди кой си
по изп. дело Еди кое си

Уважаеми ЧСИ, моля да направите проверка в службата по земеделие и гори към община Еди коя си, дали длъжникът притежава наследствени земи.


Нещо такова ли трябва да пише в молбата? :?:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот guest1 » 08 Сеп 2022, 23:36

guest1 написа:Нивата като имот е вписана - естествено! И най-вероятно - на името на друг собственик.

Ти не познаваш ли поне един човек, който има задължения и затова няма нищо на свое име? А в същото време притежава много неща - инкогнито.


Пропуснал съм другата опция.
Познавам и хора, които по документи бяха „собственици“ на фирми. С активи за милиони и пасиви за десетки милиони.
А самите те просеха и си купуваха хляб „на вересия“!

Совите не са това, което са!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 09 Сеп 2022, 00:06

guest1 написа:
ivanov_p написа:
Как ЧСИ ще знае, щом ... „нивата не е вписана в имотния регистър“?


Глупи, нивата не може да не е вписана в ИР, всички са вписани. Не е вписан длъжника като собственик и затова трябва да се направи проверка в службата по земеделие и гори към съответната община, а за да се направи тази проверка ЧСИ ще каже какво е необходимо.

Няма да обръщам внимание на настроението ти, но ...
Нивата като имот е вписана - естествено! И най-вероятно - на името на друг собственик.

Ти не познаваш ли поне един човек, който има задължения и затова няма нищо на свое име? А в същото време притежава много неща - инкогнито.

Добре дошъл в България - страната на неограничените възможности!


За да бъде вписана формално нивата на друг собственик, тя трябва да е прехвърлена и това ще се отрази в ИР, все едно, че я е продал или дарил. :idea: Такова отбелязване в имотния регистър няма. :idea:
Разбира се би могло да има и друга опция да се откаже от наследство, но той братя и сестри няма, които да го "покрият", така че този вариант отпада. :idea: Едва ли ще се довери на далечни братовчеди. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот guest1 » 09 Сеп 2022, 07:15

ilian_todorov написа:За да бъде вписана формално нивата на друг собственик, тя трябва да е прехвърлена и това ще се отрази в ИР, все едно, че я е продал или дарил. :idea: Такова отбелязване в имотния регистър няма. :idea:
Разбира се би могло да има и друга опция да се откаже от наследство, но той братя и сестри няма, които да го "покрият", така че този вариант отпада. :idea: Едва ли ще се довери на далечни братовчеди. :idea:

Съвсем се обърка х, след толкова догадки. Теб - конкретен човек ли те интересува (имотното му състояние) или конкетен имот (промените на собствеността във втемето)?
И защо все те тегли, към придобиване по наследство?

Може наследодателя да се е разпоредил с въпросния имот приживе.
Освен ФЛ (братя, сестри, братовчеди и други роднини) - има и ЮЛ. Може тази нива да е продадена на някое ООД …

Но това да само догадки и то на сляпо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ivanov_p » 09 Сеп 2022, 10:30

Молба до ЧСИ Еди кой си

от Взискател Еди кой си
по изп. дело Еди кое си

Уважаеми ЧСИ, моля да направите проверка в службата по земеделие и гори към община Еди коя си, дали длъжникът притежава наследствени земи.


Има серия от действия, които трябва да се извършат. Първо се гледа дали в справката от ГРАО, която е в началото на делото, родителите се водят още живи, ако е така се иска нова справка, а след това се вади удостоверение за наследници по съответния ред. Земите обаче най-вероятно не са и на родителите, а се водят на наследници на някой дядо или прадядо, затова се вадят и удостоверения по възходящи и чак тогава се прави проверка в ОСЗГ. Това е дълъг процес и свързан с плащане на такси, затова трябва да се прецени дали си струва, още повече взискателя не е от първите и няма да вземе кой знае колко.

Аз лично не бих започнал това приключение за малка сума, ще пусна молба за налагане на запори на сумите, които длъжника получава от арендатора/те в землището и същото до общината, защото и тя изплаща едни пари при липса на договор между арендатор и правоимащ. Те трябва да отговорят и както е казано - "може и да се подкваси", а и може длъжника да разбере и продаде нивите.

В такива случаи давам един съвет: "Мисли се като се дават пари, като трябва да се събират и да мислиш и да не мислиш, все си от страната на булката"!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот guest1 » 09 Сеп 2022, 11:27

ilian_todorov - чел съм доста смислени ваши постове, затова следното - доста ме учудва!

ilian_todorov написа:Вчера случайно разбрах, че длъжникът се хвалил на чашка, че притежава земя около село Еди кое си, която обаче според него не може да бъде продадена от ЧСИ. :idea: Вероятно защото не може да бъде открита от взискателите. :idea:

Аз също имам имот, което „не може да бъде продаден от ЧСИ” - 5000 декара … мъгла в Балкана!

Пп. Когато видях темата, изобщо не можах да свържа Вашата личност с толкова аматьорски въпрос.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ivanov_p » 09 Сеп 2022, 12:01

ilian_todorov - чел съм доста смислени ваши постове, затова следното - доста ме учудва!


Ще черпиш!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 09 Сеп 2022, 13:27

guest1 написа:ilian_todorov - чел съм доста смислени ваши постове, затова следното - доста ме учудва!

ilian_todorov написа:Вчера случайно разбрах, че длъжникът се хвалил на чашка, че притежава земя около село Еди кое си, която обаче според него не може да бъде продадена от ЧСИ. :idea: Вероятно защото не може да бъде открита от взискателите. :idea:

Аз също имам имот, което „не може да бъде продаден от ЧСИ” - 5000 декара … мъгла в Балкана!

Пп. Когато видях темата, изобщо не можах да свържа Вашата личност с толкова аматьорски въпрос.

Демек длъжникът пийнал и говорил небивалици. :D Възможно е да е така. :idea: А може и да не е така. :idea: До 2013-14 г. не беше възможно да бъдат открити три ниви на длъжника, които впоследствие бяха продадени от ЧСИ. Това стана възможно едва след като той сключи договори за аренда на тези ниви в качеството на съсобственик на една трета идеални части от тях. Тогава законът за арендата му даваше такава възможност. :idea: В желанието си да взима арендата и то за цялата земя, длъжникът изкара на показ идеалните части от нивите си, които после му бяха отнети. :idea: Как ЧСИ е разбрал, че притежава само една трета от тях и кои са другите съсобственици, не ми е известно, но си правя извода, че ако ЧСИ има желание, може много. :idea:
Какво пречи длъжникът да има идеални части от още ниви, които обаче не е дал лично той под аренда, а това го е направил друг съсобственик. :idea: Възможно е и договор за наем на земята да е сключен, но не от длъжника. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот dimist » 09 Сеп 2022, 13:41

ЧСИ има право да направи справка за родствени връзки на длъжника. Ще се види и кои са починали, съответно - дали той име е наследник. Прави се справка за имотите на починалите, но не само в Имотния регистър, а и в Общинската служба земеделие. По нататък ЧСИ си знае работата.
П.П. - Нелепо е написаното по горе , че със смъртта ЕГН е невалидно. Да , в ГРАО не могат да правят повече вписвания, но могат да издават удостоверения по това ЕГН. Например за наследници. А проверката по ЕГН на починалия , например в ИР , е също възможна.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 09 Сеп 2022, 13:44

ivanov_p написа:
Молба до ЧСИ Еди кой си

от Взискател Еди кой си
по изп. дело Еди кое си

Уважаеми ЧСИ, моля да направите проверка в службата по земеделие и гори към община Еди коя си, дали длъжникът притежава наследствени земи.


Има серия от действия, които трябва да се извършат. Първо се гледа дали в справката от ГРАО, която е в началото на делото, родителите се водят още живи, ако е така се иска нова справка, а след това се вади удостоверение за наследници по съответния ред. Земите обаче най-вероятно не са и на родителите, а се водят на наследници на някой дядо или прадядо, затова се вадят и удостоверения по възходящи и чак тогава се прави проверка в ОСЗГ. Това е дълъг процес и свързан с плащане на такси, затова трябва да се прецени дали си струва, още повече взискателя не е от първите и няма да вземе кой знае колко.

Аз лично не бих започнал това приключение за малка сума, ще пусна молба за налагане на запори на сумите, които длъжника получава от арендатора/те в землището и същото до общината, защото и тя изплаща едни пари при липса на договор между арендатор и правоимащ. Те трябва да отговорят и както е казано - "може и да се подкваси", а и може длъжника да разбере и продаде нивите.

В такива случаи давам един съвет: "Мисли се като се дават пари, като трябва да се събират и да мислиш и да не мислиш, все си от страната на булката"!

Виждал съм я тази справка на ГРАО, не са живи, а и лично познавам длъжника и знам кога са починали родителите му. :idea:
Какво като не е от първите? :?: Дискутирахме го този въпрос в миналата тема. :idea: Той има същите права като първоначалният взискател, защото последният не е ипотекарен кредитор, а има да взима пари за разноски по гражданско дело. :idea: Другият взискател държавата пък почти изцяло вземането му се състои от глоба и също няма привилегия. :idea:
Така е, но понякога трябва да се плати на адвокат, за да се спечели частно наказателно дело срещу извършител на престъпление от частен характер. След това последният го осъждат да ти плати разноските за този адвокат, но той не ги плаща и се налага да си ги събираш принудително. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 09 Сеп 2022, 13:53

dimist написа:ЧСИ има право да направи справка за родствени връзки на длъжника. Ще се види и кои са починали, съответно - дали той име е наследник. Прави се справка за имотите на починалите, но не само в Имотния регистър, а и в Общинската служба земеделие. По нататък ЧСИ си знае работата.
П.П. - Нелепо е написаното по горе , че със смъртта ЕГН е невалидно. Да , в ГРАО не могат да правят повече вписвания, но могат да издават удостоверения по това ЕГН. Например за наследници. А проверката по ЕГН на починалия , например в ИР , е също възможна.


Молба
до ЧСИ Еди кой си
от взискател Еди кой си

Моля да направите справка какви имоти притежавали починалите родители на длъжника в Общинска служба земеделие и гори Еди коя си (примерно Плевен).


Нещо такова ли трябва да представлява молбата? :?: Справка от ГРАО има в изп. дело. :idea: Направена е още в самото начало на изп. производство. Братя, сестри, жена и деца няма длъжникът. Всичко е описано. :idea:
Последна промяна ilian_todorov на 09 Сеп 2022, 22:32, променена общо 1 път
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ivanov_p » 09 Сеп 2022, 15:48

Нещо такова ли трябва да представлява молбата?


Отидете при ЧСИ и му кажете какво искате, той ще ви каже каква молба да напишете!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 09 Сеп 2022, 17:50

ivanov_p написа:
Нещо такова ли трябва да представлява молбата?


Отидете при ЧСИ и му кажете какво искате, той ще ви каже каква молба да напишете!

Кратко, ясно, точно! :idea:
Благодаря! :!:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот guest1 » 09 Сеп 2022, 20:33

Финалът ми напомня старият виц за Майкрософт!

...
- Само специалистите на Майкрософт могат да ти дадат толкова точен и абсолютно безполезен отговор.


И какво правим, ако все пак няма нива - негова собственост?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как може да се установи, че длъжникът притежава нива?

Мнениеот ilian_todorov » 09 Сеп 2022, 22:27

guest1 написа:Финалът ми напомня старият виц за Майкрософт!

...
- Само специалистите на Майкрософт могат да ти дадат толкова точен и абсолютно безполезен отговор.


И какво правим, ако все пак няма нива - негова собственост?


Как какво правим? :?: Отиваме и пускаме студена вода от чешмата, чакаме да се източи и пием. :D Ти сещаш ли се за нещо по-добро? :?:

Колкото и да ти се струва странно в този случай парите, които евентуално бих събрал чрез ЧСИ малко ме интересуват. :idea: Длъжникът преди време ми създаде съдебни проблеми и аз искам да го оставя без нищо. Това ми е основното желание. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Следваща

Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron