начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?



Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот dsixth6 » 23 Фев 2023, 20:01

Здравейте,

В секция "Персонална справка на физическо лице за достъп до лични данни по идентификатор и период" в egovernment засякох направена справка от ЧСИ за постоянен и настоящ адрес с основание " ЗЧСИ чл.18, ал.1 и чл.16, ал.1"

Тъй като аз не съм длъжник се свързах веднага с върпосния ЧСИ, от чийто офис ми казаха, че длъжник е брат ми. Попитах защо достъпват моите данни, след като не съм длъжник, отговорът беше неясен.

Въпросните членове и алинеи от ЗЧСИ гласят:

Чл. 16. (1) (Отм., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г.) Частният съдебен изпълнител има право на достъп до лични данни на длъжника, когато това е нужно за целите на изпълнението.
(2) (Нова - ДВ, бр. 31 от 2007 г., предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 59 от 2007 г., в сила от 01.03.2008 г., отм. - ДВ, бр. 97 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.)

Чл. 18. (1) По възлагане от взискателя частният съдебен изпълнител може във връзка с изпълнителното производство да проучва имущественото състояние на длъжника, да прави справки, да набавя документи, книжа и други, да определя начина на изпълнението, както и да бъде пазач на описаното имущество.


Въпросът ми е: Има ли правно основание ЧСИ да достъпва моите данни без да съм длъжник, независимо че с брат ми сме с еднакъв постоянен адрес?
dsixth6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Фев 2023, 19:46

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот ivanov_p » 23 Фев 2023, 20:47

Зависи какво разбирате под лични данни. Ако става въпрос за основните, които легитимират в обществото, име, адрес, ЕГН, семейно положение, те се получават от СИ при започване на делото. СИ може да иска справки от имотния и други регистри, където излизат данни на много други хора, но няма как да се заличат, а и те са публични. Въобще историята със защитата на личните данни е като с магарето на сватбата, то си мислило, че го канят да оправя булката, пък било за да носи даровете. Защитата е за натиск и изнудване от страна на държавата, а не за да се ползват от тях гражданите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот dsixth6 » 23 Фев 2023, 22:50

Благодаря за отговора. В случая, под лични данни имам предвид посочените "постоянен и настоящ адрес" или какато споменавате, такива които легитимират в обществото.

те се получават от СИ при започване на делото

Дело срещу мен не е започвано и точно заради това търся информация. Дело е започвано срещу брат ми, който не е собственик на имота, на който сме записани по адрес. Това което не мога да разбера е защо администратора на лични данни, в случая МРРБ, е предоставил моите данни на трето лице без съгласието ми, след като даденото основание изглежда невалидно, понеже не аз съм длъжникът. Мога ли да направя нещо освен "възражение" към администратора? GDPR не помага ли? Струва ли си да наема адвокат? Благодаря.
dsixth6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Фев 2023, 19:46

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот ivanov_p » 24 Фев 2023, 08:27

Вас никой не ви пита дали сте съгласен или не. Делото започва със справка за родители, сестри, братя, съпруг и деца на длъжника, с основните им лични данни, не казвам с всички, защото и кръвната група била от личните данни. Всички документи за недвижима собственост са публични. Ако фигурирате в такъв всеки може да ги разбере, не само ЧСИ. Вие мислите ли, че ако длъжника има обща собственост с някой бирника няма да я пипа, защото ще разбере данните на съсобствениците? Нали при определени обстоятелства трябва да ги уведоми, за предприето изпълнение към общата вещ или право?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот kalahan2008 » 24 Фев 2023, 09:30

ЧСИ няма право на достъп до личните данни на трети лица, а само на длъжника.
Има и практика на КЗЛД по въпроса.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот ivanov_p » 24 Фев 2023, 10:35

Аз практиката на КЗЛД не я знам, като отворя което и да е дело на 5-6 страница е справката в която са всички от семейството с данните си. Тази справка е поискана за длъжника, а не за третите лица,но в нея са техните данните. Ако ЧСИ не разбере данните на третите лица, съсобственици на длъжника, как ще ги уведоми за опис и продажба на имота?
В случая справката е искана във връзка с общ имот, суперфиция или въобще нещо в което длъжника и брат му са партия. Справка за общия имот може да направи всеки за 1 лев, защото тези регистрите са публични и единственото ограничение е, че филанкишията може да получи незаверен препис от нотариалния акт на всеки, а заверен - определени лица. Нарушение ще бъде ако бирника поиска справка за трето лице от личния му лекар за да прецени дали длъжника ще получи скоро наследство, прави справки гадже или други клюкарски истории.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот guest1 » 24 Фев 2023, 11:54

В случая съм съгласен с мнението на kalahan2008.
„лични данни“ означава всяка информация, свързана с идентифицирано физическо лице или физическо лице, което може да бъде идентифицирано („субект на данни“); физическо лице, което може да бъде идентифицирано, е лице, което може да бъде идентифицирано, пряко или непряко, по-специално чрез идентификатор като име, идентифика ционен номер, данни за местонахождение, онлайн идентификатор или по един или повече признаци, специфични за физическата, физиологичната, генетичната, психическата, умствената, икономическата, културната или социална идентичност на това физическо лице;
чл. 4, т. 1 от Регламент (ЕС) 2016/679


Друг въпрос е, че в публичното пространство се намират едновременно, както документи със заличени ЛД, така и сканирани оригинали с фигуриращи ЛД.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1804
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот dsixth6 » 24 Фев 2023, 18:35

ivanov_p написа:Аз практиката на КЗЛД не я знам, като отворя което и да е дело на 5-6 страница е справката в която са всички от семейството с данните си. Тази справка е поискана за длъжника, а не за третите лица,но в нея са техните данните. Ако ЧСИ не разбере данните на третите лица, съсобственици на длъжника, как ще ги уведоми за опис и продажба на имота?
В случая справката е искана във връзка с общ имот, суперфиция или въобще нещо в което длъжника и брат му са партия. Справка за общия имот може да направи всеки за 1 лев, защото тези регистрите са публични и единственото ограничение е, че филанкишията може да получи незаверен препис от нотариалния акт на всеки, а заверен - определени лица. Нарушение ще бъде ако бирника поиска справка за трето лице от личния му лекар за да прецени дали длъжника ще получи скоро наследство, прави справки гадже или други клюкарски истории.


В случая не се касае опис или продажба на имот, нито общ имот. Брат ми няма обща собственост с никого. На апартамента, на който сме записани по постоянен адрес, едноличен собственик е трето лице. Изпълнителното дело, по което той е длъжник завършва с призовка за опис на движимо имущество. Въобще, в случая по никакъв начин не се касае недвижим имот.
dsixth6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Фев 2023, 19:46

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот dsixth6 » 24 Фев 2023, 18:40

kalahan2008 написа:ЧСИ няма право на достъп до личните данни на трети лица, а само на длъжника.
Има и практика на КЗЛД по въпроса.


Благодаря. Ще потърся практиката за да видя какво се е случило и съм почти убеден, че искам да потърся адвокат, който да защити правата ми.

Какви последствия може да има за ЧСИ, ако се докажат неправомерни действия?
Последна промяна dsixth6 на 25 Фев 2023, 04:03, променена общо 1 път
dsixth6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Фев 2023, 19:46

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот dsixth6 » 25 Фев 2023, 03:57

Допълвам няколко важни детайла, които може да е интересни или в помощ на други хора попаднали в подобна ситуация и преглеждащи темата.

Както написах в началото, разбрах за достъпа до данните ми през egov, чрез услугата "Предоставяне на персонална справка на физическо лице за достъп от трети лица до негови данни, налични в регистри през средата за междурегистров обмен RegiX". Услугата показва какви справки са правени за вас и от кого. А по-точно показва: дата; вид справка; правно основание; консуматор; регистрър; първичен администратор.

Още по-точно това означава, че щом има записан резултат за направена справка, то тя е направена по официален ред, по ЕГН, което автоматично означава, че данните не са взети от публични (сканирани) документи или от каквито и да е хвърчащи източници. Също така, в случая ми, ползваният регистър не е Имотен регистър, а "Регистър на населението – Национална база данни „Население“", което би трябвало да се подразбира, след като написах, че са направени справки за постоянен и настоящ адрес.

Защитата е за натиск и изнудване от страна на държавата, а не за да се ползват от тях гражданите.


Вас никой не ви пита дали сте съгласен или не.


Такива обезокуражаващи мнения дори и да са основани на евентуален дългогодишен правен опит, то по никакъв начин не отговарят на действителността. Същестуват закони за защита на личните данни на национално и европейско ниво и физическите лица имат право на защита по съдебен или административен ред.

Поставям няколко решения на КЗЛД по случаи подобни на моя, завършили със санкции срещу ЧСИ:

1 2 3 4 Благодаря, kalahan2008.

Имам силно основание да вярвам, че данните ми са достъпени неправомерно и ще си потърся правата. Може и да греша, адвокатът ми ще каже.
dsixth6
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Фев 2023, 19:46

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот ivanov_p » 25 Фев 2023, 10:20

Нито едно от цитираните дела няма отношение към вашия случай, 1,3 и 4, дори бегло. От 2 могат да се направи извод, че данни за недлъжници или трети лица, могат да се събират само за нуждите на делото.
Вашите данни излизат при извършената справка на брат ви, заедно с тези на родители, други сестри и братя. Тази справка е извършена за брат ви, не за вас или родителите. При наличие на електронно обслужване обаче е възможно влизането във вашата партида или идентификатор да се регистрира и като справка по ваше име, както и на останалите.
Вие сте се водили на адреса на който ще се извършва опис, възможно е по тази или друга причина ЧСИ да е решил да ви изпрати съобщение. Ако тази причина е основателна, това е законно основание да се направи справка в общината за постоянен и временен адрес и това ще се изследва при жалба, ако не е налице първото - системата да е реагирала при влизане във вашата партида, макар проверката да е била за брат ви.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли право ЧСИ да достъпва лични данни на трето лице?

Мнениеот kalahan2008 » 25 Фев 2023, 15:08

ivanov_p написа:Вашите данни излизат при извършената справка на брат ви, заедно с тези на родители, други сестри и братя. Тази справка е извършена за брат ви, не за вас или родителите.

Не е така. В egov.bg, от където питащият е разбрал за направената справка, се отразяват само справките, които са направени за конкретното лице, по неговото ЕГН. Не става въпрос за справка за брата, от която се виждат родствените му връзки с питащия, това е друга справка и тя не се отразява в egov.bg.
Очевидно ЧСИ е направил справка в ЕСГРАОН по ЕГН именно на питащия, а не по ЕГН на брат му, който е длъжник. Това обикновено се прави, когато длъжникът не може да бъде открит за връчване на книжа, търсят се алтернативни адреси. Още преди повече от 10 г. някои ЧСИ бяха глобени с по 10 000 лв. за такива справки и ги преустановиха, но явно някой служител на ЧСИ с достъп се е попрестарал.
Друг е въпросът, когато се прави справка за ипотекарен длъжник или наследник. В първия случай ВКС приравнява процесуалното положение на ипотекарния длъжник на длъжника, а във втория случай наследникът бива конституиран като длъжник, освен ако не се откаже от наследството, което също оправдава справката.
По-различно е, когато се прави справка за съсобственик. Съсобственикът принципно не е длъжник и не е страна в изпълнителния процес. Но съдебният изпълнител има задължението да го покани, на основание чл. 500 ГПК, да заяви дали е съгласен имотът да се продава като цяло, а не само идеалната част на съсобственика. Обикновено адресът на съсобственика може да се види в нотариалния акт, удостоверяващ правото на (съ)собственост, но ако е изминало дълго време, е възможно адресът да не е актуален. Нямам представа дали КЗЛД има практика по този въпрос и дали ЧСИ има право да търси чрез ЕСГРАОН адреса на съсобственика, но процедурата по чл. 500 ГПК не е sine qua non, т.е. дори и съсобственикът да не бъде открит на адреса и да не може да му се връчи покана по чл. 500 ГПК, за съдебния изпълнител няма пречки да продава само съответната идеална част от имота.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron