начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?



Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 24 Фев 2023, 15:56

По една публична продан, сума време вече мотат задатъците на неспечелилите, а информацията се вади с ченгел от ЧСИто. Версията е, че спечелилият е присъединен взискател и още били чакали някакви бележки, за да били изготвили разпределенията. Ясно е, че след предявяването на разпределенията, тече тридневен срок за обжалване и после тече двуседмичен за внасяне на цялата сума.

Това, което не е ясно, е има ли срок за изготвянето на тая простотия, щото то ако след това някой вземе и да я обжалва на две инстанции, тоя идиотизъм може да се проточи поне година. До приключването на тая цигания, всички задатъци на участниците ли задължително стоят като заложници на общо основание? То, ако е така, това е голяма недомислица в ГПК и поредната голяма червена лампа за участие в ПП.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот dimist » 24 Фев 2023, 17:41

Или не задавате въпроса точно, или наистина ви разиграват.Внасянето на цената е по 492 ал. 3 ГПК, и няма нищо общо с разпределение по смисъла на 460 ГПК, очевидно сте в хипотезата на чл. 461 ГПК, когато взискателя може да прихване от цената тази част, която му се пада по съразмерност. По начало , присъединеният взискател следва да удостовери това си качество с удостоверение от ЧСИ /или ДСИ/ , където той е завел изпълнително дело, още с молбата за присъединяване. И за Ваше съжаление, няма срокове за изготвяне на разпределението. Да, наистина съществува този проблем при наличието на няколко взискатели с хирографарни вземания/примерно без ипотека/ . Тогава се почва една конкуренция между взискателите, и почти задължително се обжалва.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот kalahan2008 » 24 Фев 2023, 17:55

oberst написа:Това, което не е ясно, е има ли срок за изготвянето на тая простотия, щото то ако след това някой вземе и да я обжалва на две инстанции, тоя идиотизъм може да се проточи поне година.

В разумен срок, след като по изпълнителното дело сума е недостатъчна за удовлетворяване на всички взискатели - арг. чл. 460 ГПК.
Когато за купувач е обявен взискател, разпределението е по чл. 495 ГПК. Ако е ипотекарен кредитор /който е присъединен по право взискател/, той трябва да удостовери размера на непогасената част от вземането си. Вероятно това е и хипотезата - банката с ипотечно вземане е обявена за купувач и не е удостоверила размера на вземанията си.

oberst написа:До приключването на тая цигания, всички задатъци на участниците ли задължително стоят като заложници на общо основание?

Законът не казва изрично. Според едното разбиране ЧСИ може да върне задатъка, като единствената санкция за наддавача е, че молбата за оттегляне на задатъка е и молба за оттегляне на наддавателното предложение. Според другото разбиране наддавачът не може да си иска задатъка, преди да бъде внесена цената, защото впоследствие може да бъде обявен за купувач на основание чл 493, т. 2 ГПК; ако не внесе цената, губи задатъка си, на основание чл. 493, т. 1 ГПК. Така се избягват злоупотреби.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4173
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 24 Фев 2023, 18:02

dimist написа:Или не задавате въпроса точно, или наистина ви разиграват.Внасянето на цената е по 492 ал. 3 ГПК, и няма нищо общо с разпределение по смисъла на 460 ГПК, очевидно сте в хипотезата на чл. 461 ГПК, когато взискателя може да прихване от цената тази част, която му се пада по съразмерност. По начало , присъединеният взискател следва да удостовери това си качество с удостоверение от ЧСИ /или ДСИ/ , където той е завел изпълнително дело, още с молбата за присъединяване. И за Ваше съжаление, няма срокове за изготвяне на разпределението. Да, наистина съществува този проблем при наличието на няколко взискатели с хирографарни вземания/примерно без ипотека/ . Тогава се почва една конкуренция между взискателите, и почти задължително се обжалва.


Съвсем дословно цитирам обясненията от ЧСИто - спечелилият е присъединен взискател и "чакат бележки" за да оформи разпределенията. Вече два месеца, през които спряха и информация да дават докъде са стигнали.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 24 Фев 2023, 18:10

kalahan2008 написа:В разумен срок, след като по изпълнителното дело сума е недостатъчна за удовлетворяване на всички взискатели - арг. чл. 460 ГПК.

Законът не казва изрично. Според едното разбиране ЧСИ може да върне задатъка, като единствената санкция за наддавача е, че молбата за оттегляне на задатъка е и молба за оттегляне на наддавателното предложение. Според другото разбиране наддавачът не може да си иска задатъка, преди да бъде внесена цената, защото впоследствие може да бъде обявен за купувач на основание чл 493, т. 2 ГПК; ако не внесе цената, губи задатъка си, на основание чл. 493, т. 1 ГПК. Така се избягват злоупотреби.


Това с разумния срок най-го обичам, а от скапания ГПК съм ги изчел тия глави и срок няма - ни разумен, ни неразумен. Отдавна съм подал искане за връщане на задатъка, обаче то се удовлетворява след постановлението за възлагане, щото дотогава всички пред мен могат да окапят и аз да съм на пангара като купувач да плащам. Ако са ми върнали задатъка - ходи ме гони.

Обаче това е няква страхотна недомислица в тоя скапан ГПК. Тия разпределения по правилно се и обжалват, че и на две инстанции, т.е. честито - стотина и кусур хилки блокирани при ЧСИито за неизвестно време и милион блокиран на стенд бай, щото ако случайно опрат до мен, имам двуседмичен срок да кихам, иначе горя със задатъка.

М, да - с времето налетях на този подводен камък и занапред ще имам не още едно, ами още две наум за ПП.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот ivanov_p » 24 Фев 2023, 18:57

Седите и чакате, каквото е писано ще стане. Аз съм чакал една година защото останалите участници обжалваха необжалваема продажба. С опита който придобих от това чудо вече мога да бавя и повече необжалваемите, пък за обжалваемите да не говорим. Някой от това се прехранват.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 24 Фев 2023, 19:08

ivanov_p написа:Седите и чакате, каквото е писано ще стане. Аз съм чакал една година защото останалите участници обжалваха необжалваема продажба. С опита който придобих от това чудо вече мога да бавя и повече необжалваемите, пък за обжалваемите да не говорим. Някой от това се прехранват.


А, ха, ха, аз това за годината го хиперболизирах, пък сега голямо успокоение, че е напълно реално и се е случвало на практика. Освен накрая и аз като участник да ударя едно обжалване на постановлението ей така от спортна злоба, щото дотогава така и така тия пари ще съм ги замразил дълбоко и няма да ме дразнят колкото сега.

Ясно. След тази случка сега, тези ПП рязко избледняха като интерес за мен, освен ако не е нещо за без пари.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот ivanov_p » 24 Фев 2023, 20:49

Титаните на мисълта от години променят закони за да защитавали нечии интереси и нищо не се променя, защото никой от тях не разбира материята. Една булка бранеше длъжниците и направи така, че дългът им се удвоява само от такси. Други бранели участниците и сега за вещи от по 300 лв. се уведомяват 10-15 участници х 24 лв. на парче и няколко месеца преди да я вземеш.
Всичко това се решава с една промяна на закона, като всеки участник в търга се задължи да представи ел.поща, на която да получава съобщенията и второ, че частната жалба срещу търга не може да се оставя без движение. Не си внесъл такса - да си внесъл, щом имаш акъл да ходиш на търг и да платиш задатък имаш и да си внесеш таксата, не си написал точно основанията - жалбата в кръглата папка, за следващия търг ще се научиш. Щом са ти нарушени правата си ги търсиш от виновното лице, ако ЧСИ или синдика е оцапал търга - плаща, но не може да изнудваш десетки участници заради недомислия в законите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 24 Фев 2023, 22:14

Явно човек така може да се нахендри покрай тоя идиотски ГПК... Аз си знам, че от ПП се купува на доста под пазарната цена, щото парите трябва да са готови, но заради такива допълнителни кретении и риск явно трябва да е още по-ниско, което в крайна сметка ощетява както длъжниците, така и кредиторите, ако парите не стигнат.

Яко опорочена цигания - пълната сума от наддавателното предложение да стои блокирана "разумно" неопределено дълго време или да се прежалва задатъкът - ха, ха, ха. И всичко това съвсем "по устав". Ама със "законодатели" тип Ицо Хазарта, Лъчо Мозъка и Данчо Ментата, т.е. все с прякори, няма кой да сложи един твърд срок, примерно 90 дни от обявяването на спечелилия, за да не се превръщат в заложници останалите наддавачи. След този срок, наддавач, на когото му е писнало, да има законно право да се оттегли без санкция, пък който иска да стои да обжалва или да разчита, че ще дойде и неговият ред.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот propensity » 06 Мар 2023, 21:18

За кой град става въпрос? Варна?
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот n_ikito » 07 Мар 2023, 10:55

Задържането на задатъка до разпределение/възлагане е незаконно, но това не пречи да се случва често. Както е писано по-горе зависи от ЧСИто.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 08 Мар 2023, 18:52

propensity написа:За кой град става въпрос? Варна?


За Хасково.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 08 Мар 2023, 18:59

n_ikito написа:Задържането на задатъка до разпределение/възлагане е незаконно, но това не пречи да се случва често. Както е писано по-горе зависи от ЧСИто.


Според кой точно закон е това, щото според ГПК този казус е висящ - чл. 493 ал. 2 - след плащане на цената от наддавач, обявен за купувач, внесеният задатък се връща на наддавачите, които не са били обявени за купувачи.

Докато няма плащане, задатъците не се връщат, а плащане може да няма сума време, щото не са се разбрали за разпределението и спечелилият присъединен взискател не е станало ясно колко трябва ефективно да доплати.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот n_ikito » 09 Мар 2023, 11:09

Разпределението е след плащането...
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Има ли срокове при разпределение от ЧСИ?

Мнениеот oberst » 09 Мар 2023, 23:57

n_ikito написа:Разпределението е след плащането...


След плащането е по отношение на останалите взискатели, но не и на спечелилия такъв. Той не плаща пълната сума и после да чака да си получи разпределен дял, а доплаща разликата между цената, с която е спечелил и полагащия му се разпределен дял.
oberst
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 20 Фев 2018, 17:05


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron