начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Поръчителство по потребителски кредит



Поръчителство по потребителски кредит

Мнениеот k » 20 Фев 2003, 18:13

Поръчител съм по потребителски кредит и поради невнасяне на вноските от страна на длъжнеика бе наложен запор върху заплатата ми. Не се търси отговорност от другите поръчители, тъй като единият се е пенсионирал, а другият е напуснал предприятието, в което е работил, по времето на отпускане на кредита. Сумата е доста голяма (7000 лв., 45 вноски по 170 лв.). По договор вноските се внасят чрез касиер-платец съгласно договора на предприятието с ДСК. Длъжникът вече е пенсионер и ДСК не може да изиска пенсията му (и той не желае да я предостави за погасяване на кредита).
Въпросът е за мен какви възможности остават:
-да напусна работа, за да не внасям вноски, но в този случай кредитът евентуално ще стане предсрочно изискуем
- да си плащам като поп
- друго (дайте предложение)

Ако се предяви събиране по съдебен ред на кредита, какви ще са последствията за мен (съгласно договора за заем поръчителите са солидарно отговорни). Съдия-изпълнителят първо с длъжника ли се "разправя" или едновременно и с поръчителите. Поставя ли се запор върху пенсия.

Длъжникът има възможности да погасява заема си, но не го прави.


Моля, дайте ми съвет какво да правя.
Предварително благодаря за отговорите.
k
 

Re: Поръчителство по потребителски кредит

Мнениеот mitko111 » 20 Фев 2003, 23:20

Съдия изпълнителят се занимава с този, с когото ДСК е поискала и за когото е представила изпълнителен лист. Този изп. лист ДСК получава без да води исково производство, тъй като законът й дава това право - само като представи извлечения от сметките, които самата банка е водила.

ДСК може да събира парите си едновременно от всички поръчители и от длъжника, ако неможе напълно да погасява задължението от имуществото на длъжника т.е. в случая, ако неможе на месец да му вземе по 170 лв. от пенсията.

При положение, че другите поръчители (а и длъжникът) са доста трудна мишена за събиране на парите, логично е банката да се насочи към вас.

Вие можете да водите съдебно дело и да осъдите длъжникът да ви заплати всичко, което сте платили за погасяване на неговото задължение към ДСК, заедно с лихвите.

Можете и да напуснете работа, но сам си преценете струва ли си. Но в този случай гледайте работодателя Ви да не отбележи в трудовата ви книжка, че срещу вас има изпълнително дело, понеже следващия ви работодател - когато види това отбелязване - трябва да продължи да ви удържа от заплатата и да прави вноски по сметката на съдия изпълнителя. Имайте предвид, че сегашния ви работодател е задължен да го отрази в трудовата ви книжка и ако не го направи може да бъде санкциониран.
mitko111
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron