начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

изпълнение



изпълнение

Мнениеот G.G. » 17 Юни 2003, 16:42

Въз основа на решение по гр.д. е издаден изпълнителен лист. При подписване на споразумителен протокол за разсрочено погасяване на задължението по този ИЛ между страните по приключилото дело, има ли пречка кредиторът да предприеме действия за образуване на изп.д.? И ако го направи, доколко споразумителния протокол би могъл да се противопостави на кредитора, с оглед защитата на длъжника от понасяне на изпълнителни действия?
G.G.
 

Re: изпълнение

Мнениеот Тета » 25 Юни 2003, 18:07

Щом има изпълнителен лист кредиторът веднага може да образува изпълнително дело, защото има изпълнително основание(чл. 237, буква а от ГПК). Споразумителният протокол не може да се противопостави на изпълнителния лист. Ако самият той има нотариална заверка на подписите, кредиторът ще има второ изпълнително основание(чл. 237, буква ж от ГПК.
Тета
 

Re: изпълнение

Мнениеот МСМ » 25 Юни 2003, 18:43

Споразумението за разсрочване прави задължението неизискуемо (докато не са настъпили сроковете за отделните вноски) и не е допустимо принудително изпълнение. Разбира се, щом има изп. лист, на кредитора нищо не му пречи да го представи на съдия-изпълнителя и да започне изп. дело. Длъжникът може да се защити по исков ред - чл. 255 от ГПК.

Едно от основанията за прекратяване на изп. дело е "когато изпълнителният лист" бъде обезсилен". Не съм видяла някъде да е описано какво точно представлява обезсилването. Не знам дали не може да се иска такова обезсилване направо от съда, който го е издал - подобно на процедурата по самото издаване.
Изглежда ми, че може и да може. ;-) В моята работа получаваме от съда изп. листове за публични вземания и се случва после съдът да ни ги иска обратно, защото задължението е платено или защото са неправилно издадени. Не знам какво ги прави съдът, като ги върнем, ;-) но защо да не може същото да се направи и с вашия изп. лист по молба на длъжника? После нищо няма да пречи на кредитора да си извади нов.

Дори и да не става така, имате исковата защита.
МСМ
 

Re: изпълнение

Мнениеот G.G. » 30 Юни 2003, 08:37

Благодаря, че взехте отношение, колеги!
G.G.
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron