начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

съдебно изпълнение-призоваване



съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот ivanowa » 04 Юли 2003, 14:49

Юридическо лице дължи пари по фактура. Заведено е изпълнително дело и му е изпратена призовка за доброволно изпълнение,но призовкаря вече почти 2 месеца не може да открие управителят за да му я връчи. Няма промяна в съдебният адрес на ю.л. Мога ли аз като адвокат на кредитора да направя нещо?Какъв е пътят от тук на татък за да продължи делото?
ivanowa
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот juris » 04 Юли 2003, 21:45

Би следвало да се приложи чл. 51,ал. 4 ГПК - призоваване на последния посочен в регистъра на ОС адрес,а при неоткриване на представител на ЮЛ или ТД - да се приложи призовката към делото и да се счита за редовно връчена.
juris
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:33

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот --------- » 05 Юли 2003, 10:49

Защо призовкаря не връчи призовката на някой от съседите на основание чл. 46 ал.2 от ГПК?
---------
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот ivanowa » 07 Юли 2003, 11:24

имам удостоверение за актуалност на фирмата,което съм извадила непосредствено преди да заведа изпълнителното дело.сега необходимо ли е отново да вадя ново за да видя адреса?
ivanowa
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот МСМ » 07 Юли 2003, 11:50

Защото за юридическите лица се приема, че нямат съседи.
Макар че аз съм виждала пощенска обратна разписка - писмо до юрид. лице, връчено на син или на майка.
МСМ
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот kaa » 07 Юли 2003, 13:07

Predlagam Vi da potursite po nadejden prizovkar. Az lichno taka praktikuvam. Nalagalo mi se e dori da hodia lichno s prizovkaria. Fakt e che dlujnicite obichat da se kriat. V momenta imam sushtia problem.
kaa
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Юни 2003, 14:07

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот juris » 07 Юли 2003, 19:16

Съдия - изпълнителят следва да разпореди призоваване на посочения в изпълнителния лист адрес.Само ако поиска допълнително от Вас удостоверение за актуално състояние следва да се представя такова.
juris
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:33

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот ivanowa » 08 Юли 2003, 09:40

лошото е че аз съм от Русе,а делото ми е в София.до колко ще намеря такъв "надежден" призовкар.а и дали ще ми съдейства?ясно е че докато не отида до София няма да се разбере какво трябва да правя
ivanowa
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот --------- » 08 Юли 2003, 15:31

Не може да се приема такова нещо! А и нали си има адрес на управление в удостоверението за актуално съдебно състояние? Всички съобщения треябва да се пращат там и призоваванията се считат редовни ако са на този адрес. Ако в съседния апартамент живее някой, защо да не може да получи призовката???
---------
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот МСМ » 08 Юли 2003, 16:03

Защо не? Чл. 46 и 47 очевидно се отнасят за физ. лица. За юрид. лица е следващият, 48-ми.
В ДПК дори изрично е записано, че на адреса задължително трябва да има някой за връчване на данъчни съобщения. В ГПК няма подобен текст, но идеята е същата: че в една канцелария в работно време обикновено има хора (едно юрид. лице работи с клиенти или както там ще ги наречем), докато от физ. лица не се очаква непременно да са си вкъщи.
МСМ
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот rosa » 12 Юли 2003, 00:24

Достатъчно е на призовката надлежно да е отбелязано от връчителя, че на конкретния адрес няма такава фирма, след което същата се прилага по делото и се прилага чл.51 ал.3 ГПК и започва да тече срокът за доброволно изпълнение и т.н.
rosa
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот rosa » 12 Юли 2003, 00:28

Поправям се - чл.51 ал.4 ГПК
rosa
 

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот jurist_vratza » 22 Юли 2003, 15:44

Колежке, препоръчвам ти да поискаш от съдия-изпълнителя да бъде приложена цитираната в предишния отговор разпоредба от ГПК, за да продължи изълнителното производство. Няма пречка да продължи и без изричното уведомяване на длъжника.
jurist_vratza
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 15 Май 2002, 12:33

Re: съдебно изпълнение-призоваване

Мнениеот ivanowa » 23 Юли 2003, 12:05

аз направих следното:пуснах молба да се потърси отговорност и обяснения на призовкаря за невръчването на призовката,като му бъде наложена глоба.очаквам да видя резултата и ще послушам съвета ви като крайна мярка.благодаря за помоща.
ivanowa
 


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 13 госта


cron