начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Авторски права върху статии в сайт

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторски права върху статии в сайт

Мнениеот dddiiimmmiiitttuuurrrr » 18 Авг 2021, 01:06

Здравейте !
Ако си направя сайт за новини + научни статии за животните, но ще има магазин и ще продавам продукти за животните.
Ако научните статии или новините ги взимам от други сайтове например от някоя ветеринарна клиника е описала някое заболяване какво е или как се лекува и аз взема статията и я сложа в моя сайт, НО напиша от къде съм я взел и оставя линк към техния сайт също дали ще е проблем. Като знаем, че и ще продавам в сайта продукти за животните, но в него ще има статии взети от други сайтове, клиники и т.н, но ще съм се позовал, че съм ги взел от тях.
Дали мога да имам някакъв проблем с авторските права и как да постъпя, за да не наруша закона ?
dddiiimmmiiitttuuurrrr
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:35

Re: Авторски права върху статии в сайт

Мнениеот ivanov_p » 18 Авг 2021, 20:51

Има специалисти в тази област. Аз лично ще ви посъветвам да преразкажете общите приказки от сайтовете, защото това в никакъв случай не са "научни" статии, вместо да нарушавате чужди права, защото публикуването на статията без разрешение е такова нарушение. Може да публикувате кратък обзор и да дадете препратка, но според мен с цяла статия ще имате проблем.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Авторски права върху статии в сайт

Мнениеот dddiiimmmiiitttuuurrrr » 19 Авг 2021, 13:55

Например статия от сайт на лаборатория е описано за какво е полезен Витамин А или какво е някакво определено заболяване. Ако взема от 2-3 сайта и ги променя с по-различни думи дали тогава ще е проблем ?
А за новините как стои някой знае ли ? Например по БТВ и Нова дават еди си кой лекар казал нещо, че кучетата трябва да се хранят с определени храни и аз ако съм гледал новините и го преразкажа например според д-р .... кучетата трябва да се хранят с ....
dddiiimmmiiitttuuurrrr
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:35

Re: Авторски права върху статии в сайт

Мнениеот ivanov_p » 19 Авг 2021, 14:29

Някой неща може да правите в определен обем информация, други не. Няма общо правило, едни снимки са изцяло защитени, други може да публикувате при определени условия, това зависи от автора, същото е и с научните дисертации, някой автори ги пускат свободно, за други трябва да платите, за да ги прочетете в нета, но цитирането и в двата случая трябва да е кратко и с посочване на автора и публикацията. За това ви трябва консултация със специалист в тази област. Моят съве те да избягвате всичко чуждо, то не само е нарушение, а ще направи и сайта ви несериозен.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Авторски права върху статии в сайт

Мнениеот dddiiimmmiiitttuuurrrr » 19 Авг 2021, 16:22

Дори и да взема от 3-4 сайта и ги съединя и преразкажа на дадена тема например "Ползите на витамин А" и тогава ли трябва да се позова на източниците ?
А как да разбера коя статия е свободна и за коя трябва да платя ?
И добре ще се консултирам със специалист, но то за всеки автор, статия и сличай е различно. Аз ще пиша статии всеки ден по 5-6 и как да се консултирам по 5-6 пъти на ден ?А това, че сайта ще е несериозен според мен не е така. Като проверя например за какво е полезен Витамин А и излизат в 10 сайта почти едни и същи текстове.
Как да направя статия без да копирам и взимам - как да напиша какво е витамин А или за какво е полезен ? Аз ако пиша такива неща или трябва да открия нещо ново или трябва да напиша учебник по медицина.
Статиите ще бъдат на тема – какво е Витамин А и за какво е полезен, ползи от определена храна, какво е анемия и как се лекува ? Какво е AST изследване ?
Идеята е, че аз не съм медицинско лице и няма как да напиша научна статия какво е витамин А и за какво е полезен и всички други изброени по-горе. Това означава, че аз трябва да ги взимам от различни сайтове от 3-4-5 сайта (например някои лаборатории), като взимам от всеки сайт по-малко и променям думите и словореда.
В сайта ще се продават на по-късен етап витамини, добавки и др продукти (след издаване на всички разрешения). Може ли да имам проблем с авторските права, като се знае, че съм взимал от други сайтове информация, а също в сайта продавам продукти ?
Какво да на направя ?
1. Да копирам цялата статия и да напиша от кой автор и от къде съм я взел ?
2. Да копирам цялата статия, но след одобрение от автора на статията и да напиша от къде съм я взел
3. От 3-4 сайта да взема различни изречения, да сменя словореда и да използвам на места други думи и да не цитирам никого ?
4. друго
dddiiimmmiiitttuuurrrr
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:35

Re: Авторски права върху статии в сайт

Мнениеот dddiiimmmiiitttuuurrrr » 19 Авг 2021, 23:57

ivanov_p написа:Има специалисти в тази област. Аз лично ще ви посъветвам да преразкажете общите приказки от сайтовете, защото това в никакъв случай не са "научни" статии, вместо да нарушавате чужди права, защото публикуването на статията без разрешение е такова нарушение. Може да публикувате кратък обзор и да дадете препратка, но според мен с цяла статия ще имате проблем.


А така дали ще имам проблем ?
В google когато влезеш в настройки -> разширено търсене -> права за ползване -> избирам "безплатни за употреба, споделяне или променяне, дори с търговска цел" и мисля, че всички резултати, които излязат мога да ги ползвам след като ги цитирам и дори да продавам продукти после няма да е проблем.
dddiiimmmiiitttuuurrrr
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Авг 2021, 10:35


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron