начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Права на работодател върху проект

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Права на работодател върху проект

Мнениеот iostream » 21 Фев 2012, 22:42

Здравейте, бих искал да ви попитам за следният казус... Ако аз съм софтуерен инженер и в свободното си време разработвам проекти с комерсиална цел, които нямат нищо общо с текущият ми работодател, технологиите, които използвам са съвсем различни от тези, които използвам на работа и не използвам служебни ресурси, работодателя ми има ли някакви права върху тези проекти? Много ще съм ви благодарен, ако успеете да ме осведомите по този въпрос.
iostream
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Фев 2012, 22:33

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот TheOldMan » 22 Фев 2012, 09:52

Не, работодателя ви няма никакви права върху тези проекти. Той ви е наел за 8 часа на ден 5 дни в седмицата, а не ви е купил като роб и вие не сте изцяло негова сонственост. Какво ще правите в извънработно време си е ваша работа.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот peritus » 22 Фев 2012, 23:32

Здрасти. Прав е, чл. 14 ЗАПСП "Ако не е уговорено друго, авторското право върху компютърни програми и бази данни, създадени в рамките на трудово правоотношение, принадлежи на работодателя." Пак си прегледай трудовия договор да видиш има ли "друго".
peritus
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Фев 2012, 15:47

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот nk7702n » 22 Фев 2012, 23:44

peritus написа:Здрасти. Прав е, чл. 14 ЗАПСП "Ако не е уговорено друго, авторското право върху компютърни програми и бази данни, създадени в рамките на трудово правоотношение, принадлежи на работодателя." Пак си прегледай трудовия договор да видиш има ли "друго".

А Вие какво разбирате под това" в рамките на трудово правоотношение" ? Човекът е казал, че разработва проекти в свободното си време без използване на служебни ресурси, тоест извън рамките на трудовото правоотношение. В такъв случай работодателят няма да има права над тези продукти на неговия умствен потенциал!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот iostream » 23 Фев 2012, 00:19

Здравейте, много благодаря за отговорите, но за да са ми наистина от полза бих помолил някой, който е по-навътре с термина в рамките на трудово правоотношение, да ни разясни какви са тези рамки.
iostream
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Фев 2012, 22:33

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот peritus » 23 Фев 2012, 00:29

Аз съм още студент не разбирам много, но Вие ( nk7702n ) като адвокат можете да изведете аргумент за противното предполагам и да разберете какво имам предвид :)
iostream, " в рамките на трудовото правоотношение" = трудовия Ви договор с работодателя
peritus
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Фев 2012, 15:47

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот nk7702n » 23 Фев 2012, 01:02

peritus написа:Аз съм още студент не разбирам много, но Вие ( nk7702n ) като адвокат можете да изведете аргумент за противното предполагам и да разберете какво имам предвид :)
iostream, " в рамките на трудовото правоотношение" = трудовия Ви договор с работодателя

peritus, много добре знам какво означава " в рамките на трудовото правоотношение", ама въпросът ми беше насочен към Вас, Вие какво влагате като значение тук, защото постващият изрично е посочил, че изработва проектите в извънработно време, не във връзка и в изпълнение на трудовия договор, без използване на служебни ресурси. Тоест, тук не е налице това изпълнение на задължения в рамките на трудовото правоотношение.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот peritus » 23 Фев 2012, 19:57

Гледам да бъда точен с отговора си, затова цитирах относимата разпоредба според мен. А трудовото правоотношение не го определя само работника нали, определя се от договора, затова му казах да си погледне конкретно трудовия договор.
peritus
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Фев 2012, 15:47

Re: Права на работодател върху проект

Мнениеот rozablue » 10 Май 2012, 23:12

iostream написа:Здравейте, бих искал да ви попитам за следният казус... Ако аз съм софтуерен инженер и в свободното си време разработвам проекти с комерсиална цел, които нямат нищо общо с текущият ми работодател, технологиите, които използвам са съвсем различни от тези, които използвам на работа и не използвам служебни ресурси, работодателя ми има ли някакви права върху тези проекти? Много ще съм ви благодарен, ако успеете да ме осведомите по този въпрос.



Каква е тази комерсиална цел? Имате ли частна фирма - ЕТ,ЕООД,etc.?
rozablue
Потребител
 
Мнения: 254
Регистриран на: 05 Фев 2011, 11:42


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron