начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Правна защита - граждански оборот

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Правна защита - граждански оборот

Мнениеот georgimetodiev » 29 Май 2013, 14:49

Здравейте колеги юристи! Аз съм млад студент по право, който тепърва навлиза в света на правото, за което ми е нужна помощ :) !

Ще ви представя едно бъдещо несигурно събитие, което може би ще прерасне в заплетен казус някои ден. Пиша ви относно правна защита в/у интелектуална собственост,НО дори не знам ДАЛИ е ПОДОБНО!

На кратко:
Става въпрос за интернет сайт, който все още не е създаден, но смятам да го създам.Работя по него вече месец и нещо. Та както схващате, става въпрос за нематериални блага. Те са "изложени" на А4 листа (т.е. бизнес план и т.н.), а също така съм разработил платформата на сайта на "HTML" документ - тоест, това което ще виждат клиентите/потребителите. Всичко това не е регистрирано на какъвто и да е домейн. Просто е обективирано на листа и на виртуалния документ който споделих по-горе.

Споделил съм идеята с един човек (той ми е съдружник). Смятам да я споделя с още двама човека, които също ще са ми съдружници ( за да станеме екип ). Та, кръга от хора може и да се разрастне.

Идва един проблем. Нямам особено доверие на единия "бъдещ" съдружник. И тук идва моят въпрос: "По какъв начин, с какви ПРАВНИ средства, бих могъл да обезпеча моето нематериално право срещу всякакъв вид измами и спекулации от негова страна?" Както виждате, притеснявам се въпросния човек, да не открадне идеята. Или пък когато завършиме проекта, "отново да го открадне".

Ако сте следвали мисълта ми до този момент, сте разбрали,че искам да създам нещо като "предварителен договор" или и аз ДОРИ не знам как се казва, за да няма на края: "аа това си е мое, и това си е мое, ти нямаш нищо!". Съветвах се с един юрист и той ми каза: "Направете ЮЛ - "ООД". Да но, хората могат и да не искат да правиме това ООД, и от къде ще плащам осигуровки и т.н. Много се чудя тези дни, по какъв начин, с какви правни средства да направя нещо по въпроса! А САМ НЕ МОГА да създам каквото и да е. Просто защото не съм програмист. Имам идея, трябва да я споделя - но преди това, искам да съм сигурен,че няма да ми се открадне тази идея. Т.е. преди да "разкажа за идеята" , искам да сме се обвързали по някакъв начин, че каквото и да стане след 2-3 месеца - ако се провали проекта, или ако успее, да няма измами и т.н.

Ако можете, да ми помогнете ще съм ви много благодарен!

Поздрави!
georgimetodiev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Май 2013, 14:26

Re: Правна защита - граждански оборот

Мнениеот moommy » 30 Май 2013, 11:26

:mrgreen:

Интересно, но всеки които се обръща с подобен въпрос ВИНАГИ ПРОПУСКА основното: когато "идеята" стане общодостъпна, освен съдружника и всеки друг ще може да я "открадне", следователно по-лесният отговор е как би могло да се обвърже съдружника...
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Правна защита - граждански оборот

Мнениеот georgimetodiev » 31 Май 2013, 11:57

Благодаря за отговора.

Много добре си го казал колега: "как да се обвърже съдружника" ... Аз точно това питам! Няма нужда да ме повтаряш, мерси.

До колкото виждам, няма уредба само между ФЛ - т.е. - договор между лица, които дори нямат фирма, а искат да "правят" нещо.

До колкото виждам, трябва да се създаде фирма, за да може да се обвържат съдружниците и т.н.

Добре, и така да е,имам друг въпрос: Как мога, чрез "авторско право', да направя така,че да "запазя правата си" върху това кото до този момент съм създал и т.н.? Т.е. тези неща някъде регистрират ли се или не ? Какви пари ще ми струва и т.н. ?

Естествено, това е по различно - аз искам да основа интернет компания която ще генерира печалба. Но, това което съм създал, (т.е. платформата и т.н., нещата които съм описал на А4 листа), как мога да ги "защитя" ,т.е. от КРАЖБА или измама преди да съм им казал "идеята си" ?

Хипотетично: след като започнеме работа по проекта (т.е. интернет сайта и т.н.), искам по-късно, след като завършиме сайта и т.н., да съм сигурен,че няма да има някакви измами от сорта на: "откраднат сайт" и т.н. Т.е. това ме тревожи. Защото "бъдещите ми съдружници" могат и да не искат да правиме фирма и т.н.

Надявам се най на края да ме е разбрал някои.

Мерси!
georgimetodiev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Май 2013, 14:26


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron