начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Как се защитава интелектуална собственост извън България?

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как се защитава интелектуална собственост извън България?

Мнениеот johnnie458 » 30 Юни 2014, 19:47

Здравейте!

Ние сме малък екип работещ в сферата на IT, скоро ще довършим първият си продукт за Facebook (игра) и в последствие ще бъде пуснат за Android и Ios. Имаме адвокат разбира се, но не е запознат как се защитават такива продукти извън България и не можем да намерим такъв, та се захващам аз да проуча въпроса и мисля че тук ще получа помощ :)

Та, надписа "All rights reserved", как да важи и за нашият продукт? Имам в предвид никой да не може да използва името на нашата игра. Мисля че всеки може да пусне каквото си иска игра подобна на нашата, но въпроса никой да не може да използва конкретно нашето име! Примерно както всеки знае Angry Birds е на фирмата Rivio, има много подобни игри на нея, но оригинала си е Angry Birds и принадлежи само на Rivio.

Как се защитава и самото съдържание (content), не съм видял някой да е използвал същите птици на Angry Birds? Това явно спада към "All rights reserved"

Значи накратко:
1. Къде да регистрираме името на продукта си и никой да не може да използва нашето име?
2. Как да защитим съдържанието си / да получим "Аll rights reserved"
3. Къде се регистрира логото, бях чул че и логото на фирмата трябва да се регистрира.

Ако никой не знае, но познавате някой вещ човек моля да ми го препоръчате за консултация :)
johnnie458
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юни 2014, 18:50

Re: Как се защитава интелектуална собственост извън България

Мнениеот huukuu » 01 Юли 2014, 12:10

Значи накратко:
1. Къде да регистрираме името на продукта си и никой да не може да използва нашето име?
2. Как да защитим съдържанието си / да получим "Аll rights reserved"
3. Къде се регистрира логото, бях чул че и логото на фирмата трябва да се регистрира.


1. Къде да регистрираме името на продукта си и никой да не може да използва нашето име?

Името на продукта се защитава чрез регистрацията му като марка. Добре е да помислите, за кои пазари бихте поискали защита, тъй като марката има само регионално действие, т.е. регистрирана в България марка не осигурява защита в САЩ и обратното. Процедурата не е никак сложна, но има някои особености.

2. Как да защитим съдържанието си / да получим "Аll rights reserved"

Съдържанието на компютърните програми, включително игри, се защитава по различен начин, а именно с авторско право (Copyright). За да възникне то, е необходимо да имате готов продукт. Няма нужда от провеждането на процедура като за марка. В САЩ обаче е добре продуктът да се регистрира, за да получи пълната авторскоправна защита. И това не е особено сложно.

3. Къде се регистрира логото, бях чул че и логото на фирмата трябва да се регистрира.

Относно логото ситуацията е идентична с т.1. Логото е малко по-особен вид марка. Регистрацията му не представлява проблем.


Предполагам, че повечето колеги биха се справили с Вашия казус.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: Как се защитава интелектуална собственост извън България

Мнениеот moommy » 03 Юли 2014, 12:59

В допълнение на горното - има възможност екрани, икони, герои и т.н. да бъдат защитени като промишлен дизайн, но обърнете внимание на изискването за новост.
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron