начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Използване на Windows за 30 дневен период без санкции

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Използване на Windows за 30 дневен период без санкции

Мнениеот llinuxx » 17 Мар 2015, 16:36

Здравейте,

изчетох доста информация при най-различни ключови думи и фрази в гугъл относно закони, права и проверки за лицензиран и нелицензиран софтуер. В закона няма никаква конкретика, изчетох го целия!

Наистина рядко има проверки и не се сещам за фирма, която познавам да са и правили такава, а работя с доста фирми в цяла България.

Накратко - подлежи ли на санкция по време на проверка от оторизиран орган използването на Windows 7 с не изтегкъл 30 дневен тестов период ?

Веднага ще дам подробно описание на ситуацията.

Разполагаме с 20 компютърни работни конфигурации и един сървър.
10 бр. машини с Windows XP - закупен лиценз
5 бр. машини с Windows 7 Professional - закупен лиценз
Windows Server 2003 и SQL със закупени лицензи

Останалите 5 бр. машини са с чисто копие на Windows 7 Professional

Преди 4 месеца Майкрософт изтеглиха от интернет и по точно от http://msft.digitalrivercontent.net всички налични версии на Windows 7 и трудно може да ги намерите в интернет. Трябва да сравнявате хаша им, който може да вземете за най-верен от кеш страниците на digital river или ако потърсите, чрез web archive web.archive.org. Разговарях със служители на Майкрософт и ми разясниха, че са изтеглили всички копия на Windows 7, защото в цял свят през Декември 2014 година са спрели продажбите му и останали "броики" има само при оторизираните дилъри. Сега натискат за Windows 8.1 и евентуално чакаме Windows 10
Не теглете копия от торенти. Има опция да изтеглите Windows 7 от Майкрософт при въвеждане на ключа, но 2-ри месец функцията не работи и от Майкрософт България не могат да ми помогнат, нямали информация кога ще заработи.

Относно машините W7Pro и 30 дневния период искам да уточня, че на тях има инсталиран Open Office и всички работни файлове от типа .doc .xls се намират на сървъра. Тоест на тези компютри няма нищо друго, освен Windows 7 и Open Office и при евентуална проверка ще видят само това.

Ако проверката е в този 30 дневен период, то фирмата подлежи ли на санкции ?

Само за този период ме интересува, а не след него.

Не се интересувам от закупуване на нови лицезни ключове(които както спомена майкрософт не предлагат вече) нито от рефърбиш ключове. Работните станции може да се увеличат до 4 пъти. До тогава ще преминем под линукс надявам се, но до тогава силно се интересувам с 30 дневния тестов период как стоят нещата ?

Благодаря!
llinuxx
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Мар 2015, 16:13

Re: Използване на Windows за 30 дневен период без санкции

Мнениеот llinuxx » 17 Мар 2015, 17:29

http://www.court.sliven.net/uploads/007 ... 671414.htm

Решение от 2014 година по дело за инсталиран софтуер в интернет зала. Явно стига да съм в рамките на тестовия период нищо не могат да ми направят. - P.S. обновено мнение по-долу :)


Цитат от решението "По-нататък в заключението се сочи, че в раздела за проверка на оригиналността на операционната система Microsoft Windows ХР не се изисква фактура за доказване на оригиналност. Никъде в лицензионните споразумения за ползване, според експерта, не се изисква фактура, за да се ползва продукта. Фактурата е счетоводен документ и няма отношение по доказване на оригиналност. Самата проверка е фонов процес, което означава, че проверка се извършва без да е необходимо знанието и разрешението на ползвателя и процесът не може да бъде спрян от ползвателя. Такава проверка се извършва всеки път, когато компютъра е включен към интернетЧ

Тоест, ако си лицензираш софтуера нелегално стига да си тегли ъпдейти и да не ти иска закупуване и да изписва, че е лицензиран няма да те бутнат... страшна логика :) и доста глупаво. Поне ми стана ясно, че фактурите не играят роля макар и за жалост.

За да не копирам абзац по абзац накратко казват, че ако ключът мине верификация всичко е наред.

Ето един glitch или накратко казано дупка в полза на потребителите.

Имаме закупен МАК продуктов ключ, на стойност 5 лиценза. Тоест от майкрософт ни дадоха ЕДИН продуктов ключ с които може да активираме 5 броя компютъра с Windows 7 Professional.

При разговор със служители на Майкрософт ги помолих да проверят закупения ключ на колко момпютъра се използва в момента за да знам дали ми е останала възможност за активиране на още един W7Pro.

Оказа се, че ключът е акивиран не на 5 а на 7 броя машини. Попитах какво правим от тук нататък. Физически тези машини не са в нашата фирма. От Майкрософт ми казаха, че не могат да деактивират ключа понеже е МАК и ми казаха, че не е препоръчително да работят с този ключ повече от 5 машини, но те нямат регулатор които да спре това. Тоест, аз мога да сложа ключ на колкото искам машини и те Windows 7 Pro ще бъде активиран. А и ето какво е MAK ПРОДУКТОВ КЛЮЧ

What is a Multiple Activation Key (MAK) and how does it work?
A Multiple Activation Key (MAK) requires computers to connect one time to a Microsoft activation server. Once computers are activated, no further communication with Microsoft is required. There are two activation methods for MAK:
MAK Independent Activation: Each computer individually connects to Microsoft via the web or telephone to complete activation.

MAK Proxy Activation: This method uses the Volume Activation Management Tool (VAMT). One centralized activation request is made on behalf of multiple computers with one connection to Microsoft online or by telephone. Note: VAMT enables IT professionals to automate and centrally manage the volume activation process using a MAK.


И ако наистина фактурите не играят роля, то проверяващите няма от къде да знаят за колко компютъра е клюа, тъй като Майкрософт дава тази информация единствено и само след предоставяне на GGWA - Get Genuine Windows Agreement номер, които се дава единствено и само по електронен път, като за целта е нужно да имате профил в сайта на Майкрософт и електронна поща, която да не е фирмена. Тогава само и единствено вие знаете кода и проверяващите няма как да ви заставят да им го дадете най-малкото той не се предоставя на трети страни.

Мисля, че си отговорих сам на въпроса.

При 30 дневен трябва да прочета всички End-user license agreement на Windows 7 по време на инсталация и там няма текст, които казва, че при слагане на отметка и продължаване с инсталацията се съгласявам слд 30 дневния период да закупя продукта занчи всичко ще е наред, но 90% съм убеден, че са написаи точно това...съгласявам се, че с използването на 30 дневния период и след неговото изтичане аз ще закупя този продукт.... ще прочета ще видя.

Но, ако разполагате с МАК ключ. Всичко е наред. Поне аз не виждам как може да има проблем.
llinuxx
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Мар 2015, 16:13


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron