начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Авторско право на книги втора употреба

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторско право на книги втора употреба

Мнениеот nelly_koeva » 15 Юли 2017, 00:48

Здравейте,

Ще съм благодарна, ако ми дадете повече информация по следния казус: става въпрос за един от сайтовете за продажба на книги втора употреба, стари книги и антикварни книги. Много пъти съм попадала на различни книжари, които продават някои от книгите си на цени, надскачащи реалната 2,3, а понякога и повече пъти. Като тук не става въпрос за антикварни или редки издания.
Например ето тази книга, която се продава в книжарницата на издателството на цена от 7,80 лв., във въпросната платформа се продава от двама различни книжари на цени от 18 и 23 лв. Срещала съм и различни учебници на университетски издателства, които най-вероятно се продават в книжарниците на университетите (повечето не разполагат с онлайн книжарници, за да проверя), но се продават в платформата, отново на цени 2-3 пъти надхвърлящи оригиналната.
Оправданието на собственика на сайта е, че това е вторична продажба, отделно и че повечето книги били наследявани, от домашни библиотеки, бракувани книги и т.н.
Тук може ли да се говори за нарушаване на авторското право и като цяло подобно нещо може ли да се счита за легално? Защото в крайна сметка и аз мога да си купя книга за 10 лв., да я прочета и после да я препродам на двойна цена...
Рових се в ЗАПСП, но не успях да си отговоря сама. :roll:
nelly_koeva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Юли 2017, 00:29

Re: Авторско право на книги втора употреба

Мнениеот jhoro » 17 Юли 2017, 12:15

Дълъг въпрос с кратък отговор:
Във въпросния сайт книгите се предлагат - продават се чак когато някой ги купи! Щом въпросния купувач е съгласен да заплати исканата сума - проблеми няма.
Цена има когато има сделка - другото са само оферти!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Авторско право на книги втора употреба

Мнениеот smith7 » 12 Яну 2019, 13:24

Авторски права са нужни на издателя за да издаде книгата. Copyright означава право на създаване на копие - копието вече е създадено и е стока от хартия. Ако искаш от притежаваната книга да направиш още една със същото съдържание, тогава вече ти трябват авторски права (лиценз). Т.е. с твоето копие правиш нарушение дори да го подаряваш, но издадената книга си е с уредени права и е една хартиена стока като стар часовник на 100 години.
nelly_koeva написа:Защото в крайна сметка и аз мога да си купя книга за 10 лв., да я прочета и после да я препродам на двойна цена...

Може - продавай. Трудното е да намериш купувач. Може да я продадеш дори без да си я чела, казват му търговия.
smith7
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2019, 00:39


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron