начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

лична карта за чужденец

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


лична карта за чужденец

Мнениеот tuly » 18 Мар 2008, 21:53

интересува ме при какви условия може да се издаде българска лична карта на чужденец,женен за българка - албанец,живеещ в Македония.
Благодаря предварително
tuly
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Яну 2003, 09:13

Мнениеот prof_prof » 18 Мар 2008, 22:50

По така зададения въпрос не мога да Ви посъветвам друго, освен да прочетете Закона за чужденците. :?
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот barri » 19 Мар 2008, 11:23

това че е женен за българка не променя по никаккъв начин неговото положение- има само облекчени условия ( е не толкова облекчени чак) ако кандидатства за бг гражданство.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот ralitsa » 19 Мар 2008, 12:06

Глупости, БГ гражданство не му трябва, нека кандидатства човекът за статут на продължително пребиваващ чужденец, на основание чл.24, т.18 от Закона - женен за българка и ще си получи така лелеяната розовичка българска лична карта... :D
I have learned, that if one advances confidently in the direction of his dreams, and endeavors to live the life he has imagined, he will meet with a success unexpected in common hours.
ralitsa
Потребител
 
Мнения: 353
Регистриран на: 07 Апр 2004, 16:10

Re: лична карта за чужденец

Мнениеот katerinakuch » 19 Мар 2008, 12:13

tuly написа:интересува ме при какви условия може да се издаде българска лична карта на чужденец,женен за българка - албанец,живеещ в Македония.
Благодаря предварително


Прочетете Закона за българското гражданство и Закона за българските документи за самоличност.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Мнениеот tuly » 19 Мар 2008, 17:23

е,браво...благодаря за "взаимопомощта"
tuly
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Яну 2003, 09:13

Мнениеот prof_prof » 19 Мар 2008, 17:32

tuly написа:е,браво...благодаря за "взаимопомощта"


Вие колега ли сте въобще? Така ли се задава въпрос? Че ние да гадаем за какво иде реч. И по-полезна работа можем да си намерим. Ако пък не сте колега, тогава насоките които сми Ви дали са достатъчно добри :shock:
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот barri » 19 Мар 2008, 19:02

poli_g, точно бях започнал- не само актуалните текстове, ами и отменените актове щях да му посоча на човека, но..........ме домързя нещо :)
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот tuly » 21 Мар 2008, 21:54

ох,незнам защо е това отношение във форума...ако не се заяждате ще е по-лесно...Прави ми впечатление,че общата тенденция е такава - зъл език и нападки почти във всяка тема.
Да,колежка съм,но се занимавам предимно в областа на наказателното право
В момента съм в майчинство,нямам нормативна база под ръка,но най-вече - нямам и толкова време,за да разуча нещата...И затова реших направо да попитам,за което вече съжалявам наистина...
Не очаквах такова отношение.
Затова казвам - язък за взаимопомощта...Аз не я разбирам така,както вие реагирате.
tuly
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Яну 2003, 09:13

Re: лична карта за чужденец

Мнениеот gnikol » 29 Окт 2012, 14:57

Здравейте,

Имам въпрос, на който не успявам сама да намеря отговор, извинявам се предварително, ако е глупав. Ще ви бъда благодарна, ако можете да ми дадете някаква информация/насоки. :)

Става дума за колега-чужденец, гражданин на ЕС, който работи на трудов договор. Има издадено удостоверение за продължително пребиваване на територията на България, както и ЛНЧ. Пристигна у нас тази година от Полша, където е работил няколко години.

Въпросът ми е свързан с издаването му на лична карта. Доколкото знам, лична карта на чужденец се издава на две места - от Дирекция "Миграция" и от посолството на съответната страна. Въпросът ми е каква е разликата между двата вида лични карти?

От Дирекция "Миграция" много активно агитираха колегата да си извади лична карта от тях (към момента той има лична карта, издадена от посолството на неговата страна в Полша, валидна до средата на 2013 г.). На въпроса за какво му е при все, че има разрешително за пребиваване и ЛНЧ, не можаха да ми дадат никакъв отговор. Репликата на служителката беше "Абе защо не щат да си вадят лични карти тия хора бе, а смо удостоверения за ЛНЧ?! Ми в личната карта всичко си пише!"

Наясно съм, че от "Миграция" издават лична карта по ЗБЛД, въпросът ми е каква е разликата между нея и издаваната от посолството на съответната страна в България? В единия случай ще има български документ за самоличност, а в другия - издаден от неговата страна. Трябва ли му българският изобщо?

Предварително благодаря за отговорите!
gnikol
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Окт 2012, 12:07

Re: лична карта за чужденец

Мнениеот nikiboy » 29 Окт 2012, 23:11

Да отиде например в банка и ще разбере трябва ли му или не :lol:
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: лична карта за чужденец

Мнениеот gnikol » 30 Окт 2012, 10:13

Ако имате предвид откриване на банкова сметка, за такова не се изисква българска лична карта.
gnikol
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Окт 2012, 12:07

Re: лична карта за чужденец

Мнениеот gnikol » 08 Фев 2013, 16:26

Здравейте,

Моля ви да ми помогнете с информация по следния въпрос:
На гражданин на ЕС с разрешено продължително пребиваване в БГ са му откраднати личните документи (шофьорска книжка, паспорт, лична карта…), в това число и удостоверението за пребиваване.

Опитах се да получа информация от Дирекция "Миграция" какво следва да се направи, но, както ВИНАГИ, от там получих единствено цупене, заяждане и отказ за съдействие. Иска ми се да набавим документите, които се изискват, предварително, а не за всяко нещо, което им скимне, да се налага да ходим на място и да питаме. Отговорът от "Миграция" беше "абе той да дойде, пък ще видим какво ще правим". :?: :!:

Можете ли да ми кажете каква е процедурата за преиздаване на разрешителното за пребиваване - подават ли се пак заявлението и същите документи? Необходимо ли е да се подаде някаква декларация за откраднати лични документи? Нужно ли е в протокола от полицията да се изброят всички откраднати документи? Къде в интернет мога да се осведомя по някои от тези въпроси (търсих доста но явно не мога да се ориентирам)?

Предварително ви благодаря за съдействието! :)
gnikol
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 29 Окт 2012, 12:07

Re: лична карта за чужденец

Мнениеот nikiboy » 16 Фев 2013, 23:10

gnikol написа:Здравейте,

Моля ви да ми помогнете с информация по следния въпрос:
На гражданин на ЕС с разрешено продължително пребиваване в БГ са му откраднати личните документи (шофьорска книжка, паспорт, лична карта…), в това число и удостоверението за пребиваване.

Опитах се да получа информация от Дирекция "Миграция" какво следва да се направи, но, както ВИНАГИ, от там получих единствено цупене, заяждане и отказ за съдействие. Иска ми се да набавим документите, които се изискват, предварително, а не за всяко нещо, което им скимне, да се налага да ходим на място и да питаме. Отговорът от "Миграция" беше "абе той да дойде, пък ще видим какво ще правим". :?: :!:

Можете ли да ми кажете каква е процедурата за преиздаване на разрешителното за пребиваване - подават ли се пак заявлението и същите документи? Необходимо ли е да се подаде някаква декларация за откраднати лични документи? Нужно ли е в протокола от полицията да се изброят всички откраднати документи? Къде в интернет мога да се осведомя по някои от тези въпроси (търсих доста но явно не мога да се ориентирам)?

Предварително ви благодаря за съдействието! :)


Подава се пак заявление с такса за разрешението. Тоест заплаща се само стойността на документа.
В протокола е напълно логично да са изброени всички откраднати документи, вещи, и пари.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron