начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот anamariq » 30 Авг 2009, 22:26

Много заплетен случай и търся някакво решение но се сблъсквам със алинеи и тълкувания и не знам какво може да се направи в този случай?
Момичето е родена в СССР пристига тук с майка си и нейния съпруг -тук е към 20 години ..Оказва се че не се води в консулския отдел на Руската Федерация ,но няма и българско гражданство и остава лице без гражданство .Въпроса ми тук е има ли основания да иска българско гражданство и както се разглеждат молбите това може да стане доста относително като понятие за време ...Всъщност нали в конституцията пише че всеки човек има право на гражданство нали няма да им бъде отхвърлена молбата ,заради някакви необосновани факти?
Редно е да споделя няколко важни неща за случая ,а именно тя е учила тук не е напускала границата никога -вече 20 години живее тук ,майка й е женена за българин отгледана е от български гражданин и е лице без гражданство това достатъчно доводи ли са за да подаде документи.Тя отдавана се е натурализирала за 20 години, дошла е тук като дете .....Претеснява ме факта че в закона пише лицето трябва да е получило разрешение за постоянно пребиваване преди НЕ по-малко от 5 години а тя няма такова и сега документа й е за лице без гражданство важи 6 месеца и после пак трябва да се поднови.Мисля си тя трябва да стои тук още 5 години и да е без гражданство за да отговори на изискванията за българско гражданство .Това е твърде много време няма ли някакво друго решение относно такива случаи ,защото тя е тук 20 години така или иначе както и да го погледнем...ПОМАГАЙТЕ СЪС СЪВЕТИ
''СВЕТЪТ Е ГОЛЯМ И СПАСЕНИЕ ДЕБНЕ ОТ ВСЯКЪДЕ''
anamariq
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:53

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот sgroysman » 31 Авг 2009, 12:24

Здравейте,

Предварително извинявам грешките, които сигурно ще допусна, с това, че понастоящем съм все още студент, но все пак ще опитам да Ви помогна. Със сигурност ще се намерят други посетители на форума, по-сведущи от мен в тази материя.
Първо, мисля, че малко сте избързали със заключението, че който "не се води на отчет в консулството, значи няма руско гражданство...". Това не е задължително - гражданството е основание за отчета, а не обратно. Следователно трябва по-надълбоко да се разровите в това, какво мислят по въпроса за това гражданство съответните руски власти. Вие не уточнявате гражданството на родителите й, но след като момичето е било родено в Съветския съюз, значи още със записването си в тамошния ЗАГС е получило съветско гражданство. От там нататък въпросът се е уреждал според специалните закони на Руската Федерация, като мисля, че във вашия случай най-приложим е най-ранният такъв - ЗАКОН
О ГРАЖДАНСТВЕ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ от 28 ноември 1991 г. Можете да го намерите тук: http://www.antropotok.archipelag.ru/text/a010.htm (имайте предвид, че на този линк е редакцията му от 1993 г.).
След като прочетете закона и отчетете фактите на Вашия конкретен случай ще можете да прецените, дали съветското гражданство на момичето се е преобразувало директно в руско или това е трябвало да стане чрез регистрация, която явно не е била извършена.
sgroysman
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Авг 2009, 12:02

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот anamariq » 31 Авг 2009, 15:52

В случая момичето има документ от руското консулство който струва 55 долара че няма руско гражданство прави се май проверка до Москва до колкото съм запозната и се прави заключение оповавайки се точно на това становище от високо ниво.Тя остава лице без гражданство в този смисъл....Не се търсят причините поради което това се е случило а алтернатива на това какво е най-доброто за нея в момента ,а тя няма нужда от руско гражданство не мисля че има какво да я свързва с тази държава на този етап от живота й....при условие че всички хора които обича са тук !Освен това Русия не позволява двойно гражданство ....Тя има няколко доводи ,за да иска да бъде българка но не знам колко обективни могат да бъдат те пред съвета за гражданство не съм много запозната на какъв принцип се разглеждат молбите и какви доводи и обстоятелства се взимат в предвид и са определящи??
''СВЕТЪТ Е ГОЛЯМ И СПАСЕНИЕ ДЕБНЕ ОТ ВСЯКЪДЕ''
anamariq
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:53

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот nikiboy » 31 Авг 2009, 21:11

anamariq - лице без гражданство на територията на Р. България също трябва да има пребиваване - постоянно или продължително.

Предполагам проблема ви е следният:
Момичето е било малолетно, било е вписано паспорта СССР на майката, като вече първо паспорта не е паспорт, второ тя е пълнолена. Тъй като Руската Федерация не може да удостовери нейната самоличност като тяхна гражданка, не й издава бележка и паспорт съответно.
Проблема не е че е без гражданство, а че няма документ и пребиваване в страната. Ако получи пребиваване като лице без гражданство спокойно се вписва в законовите изисквания за искане на БГ.
Проблема е, че този проблем се решава трудно - преди 2 години имаше предаване по ТВ и общо взето едно такова момче с помощта на президента ни получи БГ - с една дума, проблема не е само с вашата клиентка, много са.
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот nikiboy » 31 Авг 2009, 21:13

А най-забавното беше с едно друго русначе, което от 3 годишно е в България, учило тук, дали му някакво ЕГН едно време, служил в Българската армия и накрая се оказва, че на 21 год. възраст няма БГ?!! Шок и ужас.

Така че абсурди много :lol:
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот anamariq » 31 Авг 2009, 22:19

Горе -долу аналогичен е случая .....Момичето има ЕГН а тук там където е ходила са я убеждавали че няма,а тя има и съвсем не си го е издала сама ,други чиновници пък твърдят че може би не е валидно проверено е и дава валидно ЕГН :idea: Много въпросителни тук и търся логика и не намирам -много ми е интересно какво става с егн-то на момичето,при условие че чужденците пребиваващи тук получават ЛНЧ трябва ли да се заличи от естрагона или как се процедира? :?:
''СВЕТЪТ Е ГОЛЯМ И СПАСЕНИЕ ДЕБНЕ ОТ ВСЯКЪДЕ''
anamariq
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:53

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот nikiboy » 01 Сеп 2009, 22:05

Нищо не пречи да има ЕГН и да не е БГ. Постоянно пребиваващите също имат ЕГН.
Според мен проблема на това лице е издаването на законен документ за самоличност - тоест удостоверяване на самоличността и получаване на статут на лице без гражданство. Така ще има български документ за самоличност, ще може да си плаща осигуровки и т.н. и после може да кандидатсва за БГ.
Изкарайте документ на това момиче.
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот anamariq » 01 Сеп 2009, 22:11

Документ за без гражданство който важи -според финановите възможности на лицето -6 месеца-200лв ....Не съм запозната обаче той дава ли право да работи знам че с него може да сключи брак...
''СВЕТЪТ Е ГОЛЯМ И СПАСЕНИЕ ДЕБНЕ ОТ ВСЯКЪДЕ''
anamariq
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:53

Re: ВКЛЮЧЕТЕ СЕ И ДАЙТЕ СЪВЕТ ОТНОСНО КАЗУС-ЛИЦЕ БЕЗ ГРАЖДАНСТВО

Мнениеот nikiboy » 21 Сеп 2009, 12:18

anamariq написа:Документ за без гражданство който важи -според финановите възможности на лицето -6 месеца-200лв ....Не съм запозната обаче той дава ли право да работи знам че с него може да сключи брак...


по принцип прод. пребиваващите могат да работят ако са на основание брак с БГ или с разрешение за работа от
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron