начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Смяна на фамилия

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Смяна на фамилия

Мнениеот andrianivanov » 15 Юни 2010, 11:42

Здравейте интерисува ме това понеже съм роден от законен брак но не знам защо нося бащенето си име за фамилия а не неговото фамилно! Прмерно ако се е казвал Мариан Трифонов Илиев - името Трифонов е взето за моята фамилия Не знам защо е допусната тази грешка и как бих могъл аз да я оправя Винаги ме е дразнела
andrianivanov
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Фев 2010, 19:43

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот portokal » 15 Юни 2010, 11:44

И аз съм така. Изключително тъпо е, но не е грешка, а един от вариантите, които законът изрично допуска. Не си ли забелязал, че е пълно с такива имена? 8) Както и с хора, познати с бащиното си име - пример Георги Димитров и Йордан Лечков. 8)
Име се променя с молба до съда и доказване например на важни причини за промяната му.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот andrianivanov » 15 Юни 2010, 11:51

Родителите ми са се развели след това и баща ми има 2 брак и 2 дете и заради този казус носим различни фамили. ..., когато се сетя побеснявам и, ако започна дело имам ли някакви шансове да получа името, което искам
andrianivanov
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Фев 2010, 19:43

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот portokal » 15 Юни 2010, 11:54

Според мен имаш добри шансове.

Защо побесняваш - заради различната фамилия с брат ти / сестра ти, другото фамилно име ти харесва повече, или си принципен противник на тази практика с бащините имена? Питам само от любопиство.

Ако аз съм съдията, одма ти допускам промяната. Предполагам, че и почти всеки друг ще го направи. Дори само това, че имаш брат или сестра с друго име, може да се смята за достатъчна "важна" причина - щото все пак само по себе си това, че името ти е бащиното на баща формално ти не е такава, та трябва да се измисли нещо да се хванеш. Като няма нищо друго за хващане, казват, че са познати с другото име. И им го променят без проблем. В случая ти имаш и друго "оправдание" (не пречи и двете). 8)

Не ги разбирам само онези, които искат да се "отърват" от по-характерна (не грозна) родова фамилия и да станат Иванови или Василеви... ама разни хора, разни идеали. 8)

Стига съм писала глупости, че звънецът би за междучасие. :D
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот andrianivanov » 15 Юни 2010, 12:23

Дразни ме това, че не е правилно дори и да е прието. ...от край време знаеш че по фамилията се определят родове и т.н. Вече името не е кой знае какво от Иванов ще стана Пенев, но поне ще ми е спокойно :)
andrianivanov
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Фев 2010, 19:43

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот sogio » 15 Юни 2010, 13:10

portokal написа:Според мен имаш добри шансове.
Ако аз съм съдията, одма ти допускам промяната. Предполагам, че и почти всеки друг ще го направи.

Аз не мисля така. Попадали са ми няколко дела за промяна на име, но резултатът не беше положителен. По едно от тях имаше произнасяне и от ВКС и трябва да Ви кажа, че колкото и "тъпи" да са тези дела (без фактическа и правна сложност), отделя им се много внимание и наистина такъв иск би се уважил само ако има важна причина, която да налага промяна на името. Според мен сочената такава от Адриан не може да обоснове необходимост от промяна - правя този извод като я сравнявам с причините, посочени по делата, които са ми попадали. Иначе, за да поиска някой промяна на името си, то неминуемо за него съществува много важна причина за това, но дали тя е такава и с оглед обществената преценка, решава само съда.
sogio
Потребител
 
Мнения: 264
Регистриран на: 20 Яну 2007, 20:42

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот portokal » 15 Юни 2010, 13:26

Иначе, за да поиска някой промяна на името си, то неминуемо за него съществува много важна причина за това, но дали тя е такава и с оглед обществената преценка...

Разбира се, не съм казала обратното. Но съм виждала един-два пъти да се допуска промяна - е, на лично име - със съвсем никакви важни причини. Явно човекът просто си решава "аз ще си сменя името" и си подготвя промяната, един-двама свидетели казват пред съда, че да, той се казва Пешо, но ние му викаме Гошо, и готово. В единия случай майката, решена след развода да "кръсти" детето на своя баща, вместо на бившия свекър, известно време наистина беше наричала детето с "новото" име и го беше представяла с новото име навсякъде (на някакви курсове, където беше записано, и пр.). Този род "изкуствено създадени" причини по-важни ли са?
В случая човекът има брат с друга фамилия, която при това е образувана по по-типичния и "нормален" начин (нищо, че ЗГР допуска наравно и двата начина) и ми се струва, че това тежи в негова полза. Е, може да говоря така само защото на мен самата ми се вижда глупаво бащиното име на бащата да е фамилно. 8)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот andrianivanov » 15 Юни 2010, 17:23

по рано днес ходих до хотела(в Нова Загора има ме частни кантори там) и влязах при първия адвокат, който видях за да питам колко ще ми излезе 1 такова дело. Обясних как стоят нещата но тя се спря на закона и каза че в рамките на него и двата варианта са правилни, което за мен лично не е Изобщо не спомена и за такси и дело и аз тръгнах разочарован но не и отказан Не съм адвокат, но, ако закона допуска това то разгледано от към страна на родителите би било врата за смяна на името ако не се харесва фамилията на бащата но идва момент като моя случай че аз искам фамилията си а не хвърчащи имена и тогава не закона а убеждението в съда са решаваща сила за положителен резултат. При всички положения закона не е оправен, но това не е моя работа Че делата са сложни се вижда но и се иска добър адвокат и как ще представи нещата в съда Portokal много ми харесваш вижда се че си обичаш работата и знаеш как да постигнеш целите си, ако бяхме в един град щях да те взема по делото

...искам само да ми кажете какви такси се плащат за образуване на дело че си нямам никаква представа а тази адвокатка по рано днес изобщо към тези неща не наклони разговора ни
andrianivanov
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Фев 2010, 19:43

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот portokal » 16 Юни 2010, 10:47

Не можеш да ме вземеш, защото аз не се давам. :D А че и двата варианта са "правилни" и еднакво допустими от закона - нали през цялото време това ти казваме. Трябва да имаш друга важна причина, освен желанието да носиш точно "родовото" име (за мен това е достатъчно, ама за закона не е). Аз бих се хванала за наличието на брат с родовото име и неудобството от това, да сме с различни имена с него, освен с цялата рода - пък каквото сабя покаже. Пробвай, ако прецениш, че си струва опита. Държавната такса е 15 лева, другият ти разход ще е хонорарът на адвоката, който се определя от него самия.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот andrianivanov » 16 Юни 2010, 11:20

Мерси много ще го направя. Ще пиша какво е станало след време :)
andrianivanov
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 15 Фев 2010, 19:43

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот tatyana123 » 01 Юли 2010, 12:22

Здравейте,
Аз съм нова тук и се надявам, че това е мястото където мога да задам въпроса си, а той се отнася за следното:
Преди месец се омъжих и смених фамилията си. Сменила съм личната си карта, а също така си извадих Удостоверение за идентичност на имената, тъй като имам издадени сертификати за оценка със старата ми фамилия.
Въпроса ми е: Как трябва да се пиша във оценките които изготвям - със старата или с новата фамилия (предполагам, че трябва да е с новата, но все пак не съм наясно)?
И още нещо: Трябва ли да представям в НОИ или ЗОК копия от Удостоверение за идентичност на имената?

Благодаря предварително :)
tatyana123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Юли 2010, 12:12

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот messi2003 » 29 Авг 2010, 13:50

Здравейте, въпросът ми е: Може ли след като при развод е запазена фамилията на мъжа, с оглед спестяване на главоболията около подмяна на лични документи, някога след време жената да си върне бащината фамилия и каква е процедурата?
Предварително благодаря за отговорите и мненията ви!
messi2003
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Авг 2010, 13:44

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот REVOLUTION » 29 Авг 2010, 15:33

messi2003 написа:Здравейте, въпросът ми е: Може ли след като при развод е запазена фамилията на мъжа, с оглед спестяване на главоболията около подмяна на лични документи, някога след време жената да си върне бащината фамилия и каква е процедурата?
Предварително благодаря за отговорите и мненията ви!


Да може.Трябва да се заведе гражданско дело по чл.19 ЗГР.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Смяна на фамилия

Мнениеот messi2003 » 29 Авг 2010, 18:29

Много благодаря за бързият отговор! :wink:
messi2003
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Авг 2010, 13:44


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron