начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Мнениеот dabeda » 29 Сеп 2010, 23:49

Здрасти, имам лична карта и не ми се ходи да чакам по опашките за 1 задграничен паспорт, та искам да попитам мога ли да замина само със личната си карта?
dabeda
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Сеп 2010, 23:43

Re: Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Мнениеот Гост. » 29 Сеп 2010, 23:55

Здрасти,
може, може. Пътувайте, но само в границите на ЕС.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Мнениеот hidden » 30 Сеп 2010, 00:09

Европа не е само Европейския съюз - за страните, които не са част от Шенгенското пространство, е нужен паспорт. Мисля, че за Сърбия (която е извън ЕС) наскоро отпаднаха изискванията за паспорт и вече може само с лична карта.
За страните от ЕС - само с лична карта. Стига да не е с изтекъл срок на валидност.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Мнениеот dabeda » 30 Сеп 2010, 00:35

а да питам, аз ше остана там за 2-3 год най вероятно, тоя паспорт ше ми потрябва ли за нещо?
dabeda
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Сеп 2010, 23:43

Re: Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Мнениеот goldie » 30 Сеп 2010, 01:16

dabeda написа:а да питам, аз ше остана там за 2-3 год най вероятно, тоя паспорт ше ми потрябва ли за нещо?

за 2-3 години вероятността да Ви се наложи да посетите страна извън ЕС (напр. Норвегия, Швейцария или Украйна) е голяма, и тогава ще имате проблем.
ако тези 2-3 години ще учите, може и да не Ви се наложи да пътувате извън ЕС. но ако ще работите там може и да Ви се наложи, а работодателят Ви едва ли ще е щастлив от неудобството.
брях! някой анонимен м(ар)одератор не понася Капитан Очевидност. интересно защо след като той не нарушава Общите условия на Lex.bg.
goldie
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 11 Авг 2010, 00:27

Re: Възможно ли е пътуване в европа само с лична карта?

Мнениеот hidden » 01 Окт 2010, 08:33

Ако ще оставате 2-3 г. в чужбина, то това може да стане само ако имате работа, съотв. работодателят Ви осигурява. Другият вариант е да учите там.
Най-вероятно ще трябва да Ви се издаде някакъв вид "social insurance card", т.е. документ, че се осигурявате, в зависимост от това в коя държава ще живеете. Този документ ще Ви бъде достатъчен, за да се легитимирате пред местните публични власти, а за пред българските власти личната карта ще Ви бъде достатъчна.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron