начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смяна на българско име с немско

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Смяна на българско име с немско

Мнениеот luben_iliev » 19 Юли 2012, 07:52

Здравейте,

На нас българите вече никак не гледат с добро око в Европа. Затова искам да си сменя българското име с немско за да мога да се намеря работа по-лесно в Германия. Пак ще съм български гражданин, това няма как да сменя, поне засега, но името поне да звучи немско. Дори поне да е само собственото име само, например Томас, Робърт.
Доста истории съм чел как хора си крият гражданството и си намират работа, дори лъжат за имената, произхода и т.н.

Какъв е реда за такава смяна? Възможна ли е? Както виждате нямам много добро основание пред съда.

Ще съм благодарен за отговори.

Поздрави.
luben_iliev
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 19 Яну 2012, 16:18

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот TheOldMan » 19 Юли 2012, 09:16

Основанието както сам сте забелязали никакво го няма. Но ако мислите че след смяната на името към вас ще завалят предложения за работа ... сте в дълбока заблуда. Нали навсякъде ще ви искат документи, в които ще е вписана националността ви? Ако ще и Ханс да се преименувате, пак в личната ви карте ще пише "Българин".
Аз лично познавам доста хора, които въпреки българските си имена са намерили добра работа в Германия, дори миналия месец една девойка се похвали че е получила и немско гражданство. Така че името едва ли е причината за липса на предложения за работа...
Иначе има нещо описано в нета: http://law-consult.net/?p=1519#comment-45 Можете да опитате, макар че мен много ме съмнява да постигнете нещо.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот luben_iliev » 29 Юли 2012, 08:26

TheOldMan, мисля, че сте прав с много отношения. Онова "Българин" няма как да го изтрия.

Посъветвах се с познат юрист и той ми каза, че няма да стане, тъй като съдията ще ми се изсмее на това основание. Трябва да докажа, че името ми е нанася някаква вреда на мен или на околните, но как да докажа, че името "Любен Илиев" нанася вреда... Явно ще си остана с него.

Благодаря, все пак.
luben_iliev
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 19 Яну 2012, 16:18

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот rozablue » 02 Авг 2012, 11:24

Всъщност - защо трябва да доказвате,че името Ви причинява вреда на някого? Ако е така, то този "някой" би трябвало да се оплаче от името Ви. В случая Вие се оплаквате, че българското Ви име Ви нанася вреда. Тъй като лично сте засегнат, имате основанието да отправите искане към съда. А доказателства можете да представите томове - включително документи от ЕС,които доказват,че България далеч не е на висотата на статута си на член на ЕС и дори нещо повече от това - застрашена е от замразяване на членство, поради причини, ясни за всички в ЕС , но не и за "държавата" България.Имате всички основания.
Що се отнася до това,че някой с българско име си намерил работа в Германия,например - това Вас не ви засяга. За Вас нещата стоят по този начин.
Разбира се, ако имате факти - например,че сте отхвърлен при кандидатстване за работа в чужбина при по-добри други характеристики от приетите кандидати, би имало допълнителна тежест. Но достатъчно е да докажете, че считате изключително, доказано лошия имидж на държавата навън, като пречка за собственото си развитие.
Що се отнася до гражданството "българин" - хората приемат първо по името,после по дрехите, на трето място- по ума и чак тогава,ако остане време,отварят паспорта да видят гражданството, но тогава вече няма никакво значение.
Разбира се, трябва да имате пред вид ,че влизането в български съд - по какъвто и да било повод, е равнозначно на участие в пиеса на абсурда. Но човек винаги може да пробва.
rozablue
Потребител
 
Мнения: 254
Регистриран на: 05 Фев 2011, 11:42

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот portokal » 02 Авг 2012, 11:48

Айде всички да си сменим българските имена, никой не бива да търпи вреди! :P
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот TheOldMan » 02 Авг 2012, 13:59

rozablue написа:Всъщност - защо трябва да доказвате,че името Ви причинява вреда на някого? Ако е така, то този "някой" би трябвало да се оплаче от името Ви. В случая Вие се оплаквате, че българското Ви име Ви нанася вреда. Тъй като лично сте засегнат, имате основанието да отправите искане към съда. А доказателства можете да представите томове - включително документи от ЕС,които доказват,че България далеч не е на висотата на статута си на член на ЕС и дори нещо повече от това - застрашена е от замразяване на членство, поради причини, ясни за всички в ЕС , но не и за "държавата" България.Имате всички основания.
Що се отнася до това,че някой с българско име си намерил работа в Германия,например - това Вас не ви засяга. За Вас нещата стоят по този начин.
Разбира се, ако имате факти - например,че сте отхвърлен при кандидатстване за работа в чужбина при по-добри други характеристики от приетите кандидати, би имало допълнителна тежест. Но достатъчно е да докажете, че считате изключително, доказано лошия имидж на държавата навън, като пречка за собственото си развитие.
Що се отнася до гражданството "българин" - хората приемат първо по името,после по дрехите, на трето място- по ума и чак тогава,ако остане време,отварят паспорта да видят гражданството, но тогава вече няма никакво значение.
Разбира се, трябва да имате пред вид ,че влизането в български съд - по какъвто и да било повод, е равнозначно на участие в пиеса на абсурда. Но човек винаги може да пробва.


То и аз се оплаквам ,че заплатата ми не отговаря на стандартите в ЕС. Как мислите, дали не трябва да се обърна към съда за да ми я вдигне до нивата в ЕС? Или първо трябва да си сменя името на Хайнрих и чак след това да пробвам? :) Защото според мен само това, че съм се родил в България е причината да взимам 500 лева, а не 5 000 евро. Да зема да поискам съда да ми издаде акт за рждане от нейде другаде?
Предлагам също так българския съд да осъди отхвърлилите питащия фирми за дискриминация по националност. Всичките до които е пращал CV за работа и те са имали наглостта и безочието да не го назначат на момента...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот portokal » 02 Авг 2012, 14:05

Е, как ще го назначат с това българско име? :wink:

да си сменя името на Хайнрих

Или Гюнтер. ;)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот ch3oh » 03 Авг 2012, 08:41

А навремето на нашите предци са им рязали главите, защото не са искали да си сменят имената и религията...Позор!
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Смяна на българско име с немско

Мнениеот chadel » 06 Авг 2012, 15:16

Ханс Фридрих Карл Фриц Готлиб фон Клинкенхофен цу Щауфенберг и ще си с едни гърди напред пред конкуренцията :wink:
chadel
Потребител
 
Мнения: 649
Регистриран на: 12 Апр 2006, 20:10


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron