начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Нужна ли е транзитна виза за Румъния на пост. пребиваващ?

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Нужна ли е транзитна виза за Румъния на пост. пребиваващ?

Мнениеот kanpu3ka » 20 Юли 2012, 14:22

Здравейте,

Руска гражданка съм, живея в България от 1984 г. и съответно имам карта на постоянно пребиваващ в Република България чужденец. Тъй като през октомври ще пътувам за Русия интересува ме дали за преминаването ми през Румъния ще ми е необходима транзитна виза или мога да мина границата с гореспоменатата вече карта? Прочетох в една от темите, че за пътуване из Европейския съюз е необходима виза /ставаше дума за по-дълго пътуване/, но ми казаха, че и с моята карта без проблем мога да вляза в Румъния стига да напусна страната в рамките на 48 часа. Кое е вярно?
Другият въпрос, който ме интересува е дали има промяна за времето, в което ако не си в страната се губи постоянното пребиваване. В една от темите се посочваше 6м. и един ден, но е от 2009 г. - към настоящия момент това ли е срока?

Благодаря предварително на всеки, който отдели от времето си и ми отговори :)
kanpu3ka
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Юли 2012, 21:25

Re: Нужна ли е транзитна виза за Румъния на пост. пребиваващ

Мнениеот oleg-sentia » 26 Окт 2012, 14:13

kanpu3ka написа:Здравейте,

Руска гражданка съм, живея в България от 1984 г. и съответно имам карта на постоянно пребиваващ в Република България чужденец. Тъй като през октомври ще пътувам за Русия интересува ме дали за преминаването ми през Румъния ще ми е необходима транзитна виза или мога да мина границата с гореспоменатата вече карта?

Не ви трябва транзитна виза.

Прочетох в една от темите, че за пътуване из Европейския съюз е необходима виза /ставаше дума за по-дълго пътуване/, но ми казаха, че и с моята карта без проблем мога да вляза в Румъния стига да напусна страната в рамките на 48 часа. Кое е вярно?

вярно е така - в рамките на 5 дни.

Другият въпрос, който ме интересува е дали има промяна за времето, в което ако не си в страната се губи постоянното пребиваване. В една от темите се посочваше 6м. и един ден, но е от 2009 г. - към настоящия момент това ли е срока?

Не е вярно. ЗЧРБ.
Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 42 от 2001 г.) (1) Отнемане на правото на пребиваване на чужденец в Република България се налага, когато:
.....
6. (изм. - ДВ, бр. 36 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2012 г.) се установи, че чужденецът, получил разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване, е отсъствал от територията на държавите - членки на Европейския съюз, за период от 12 последователни месеца, освен в случаите на разрешено постоянно пребиваване по чл. 25, ал. 1, т. 6, 7, 8 и 13, както и по отношение на членове на семейство на лице по чл. 25, ал. 1, т. 6, 7, 8 и 13;
oleg-sentia
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Ное 2010, 12:56
Местоположение: Бургас


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron