начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Свободно предвижване из ЕС според Директива 2004/38/ЕО

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Свободно предвижване из ЕС според Директива 2004/38/ЕО

Мнениеот andrian_ » 27 Юли 2012, 08:54

Здравейте,
дирейки отговори в интернет се натъкнах на този форум. Бих искал да помоля за помощ в проясняването на един въпрос:
Аз съм българин, жена ми е гражданка на Украйна. Сключили сме брак и живеем в България. Тя официално работи, има разрешение за продължително пребиваване, което се издава за срок 1 година.
Според Директива 2004/38/ЕО жена ми има правото да пътува по територията на Европейскиятр съюз без виза. Затова трябва да и се издаде "карта за пребиваване на член на семейство на гражданин на Съюза". Тази карта гарантира че няма да и искат виза и че може да се придвижва свободно из ЕС ако пътува с мен или при мен.
Та въпросът ми е дали разрешението за продължително пребиваване, което има в момента и в което пише че е член на семейство се приравнява към въпросната карта от Член 10 на Директива 2004/38/ЕО? И ако не, как може да се издаде тази карта за жена ми? Т.е. по какъв начин тя може да упражни правото си за свободно предвижване по територията на ЕС?
Предварително благодаря за помощта!
Ако ще трябва да се консултираме с адвокат, какъв трябва да е неговият профил? Адвокат по право на ЕС?
andrian_
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 26 Юли 2012, 20:05

Re: Свободно предвижване из ЕС според Директива 2004/38/ЕО

Мнениеот oleg-sentia » 08 Авг 2012, 10:52

можете да пътувате заедно с жената ви.
Освен карта трябва да има превод на удостоверение за сключен брак.
Това е.
oleg-sentia
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 09 Ное 2010, 12:56
Местоположение: Бургас

Re: Свободно предвижване из ЕС според Директива 2004/38/ЕО

Мнениеот nikiboy » 14 Сеп 2012, 22:59

Запитахте ме на ЛС, но опциите на форума са да не можете да получавате ЛС.
Няма как да ви отговоря на ЛС.
Съжалявам.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Свободно предвижване из ЕС според Директива 2004/38/ЕО

Мнениеот nikiboy » 14 Сеп 2012, 23:04

andrian_ написа:Та въпросът ми е дали разрешението за продължително пребиваване, което има в момента и в което пише че е член на семейство се приравнява към въпросната карта от Член 10 на Директива 2004/38/ЕО? И ако не, как може да се издаде тази карта за жена ми? Т.е. по какъв начин тя може да упражни правото си за свободно предвижване по територията на ЕС?
Предварително благодаря за помощта!
Ако ще трябва да се консултираме с адвокат, какъв трябва да е неговият профил? Адвокат по право на ЕС?


Само дето от около месец на новите карти вече не пише "член на семейство" :? .
А иначе спокойно може да ви придружава, а ако вие сте в държава от ЕС може да пътува и да се присъедини към вас. :D
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron