начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Непризнат брак заради двойно гражданство

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Непризнат брак заради двойно гражданство

Мнениеот sanmedius » 09 Ное 2012, 14:55

Следната "случка":

Българин с второ немско гражданство сключва брак с българка в консулство на България на територията на Германия. Второто гражданство е обсъждано преди бракосъчетанието, но служителите на консулството по една или друга причина забравят този факт.

Юридически погледнато мъжът в Германия е така да се каже само немец, както и в България само българин.

Според немското международно право немски гражданин няма право да сключва брак в чужда дипломатическа мисия на територията на Германия и бракът не се признава.
Според Виенската конвенция консулът не би трябвало да има право да бракосъчетава гражданин на държавата, в която се намира дипломатическата служба. Това е потвърдено от самият консул с думите "аз нямам право да правя това". В последствие при запитване дали е възможно бракът да е изобщо невалиден (и от българска гледна точка) поради това, че консулът изобщо няма правомощието да бракосъчетае немски гражданин на територията на Германия се казва - за нас той е българин.

Процедурата по регистрация на брака в България си минава по служебен път и бракът е съвсем редовно нанесен в регистрите и семейството получава свидетелство за сключен брак.

Въпросът ми е - редовен ли е този брак след като е сключен от консулът без правомощия?

Благодаря предварително.
sanmedius
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Авг 2012, 16:07

Re: Непризнат брак заради двойно гражданство

Мнениеот nikiboy » 18 Ное 2012, 15:27

Нещо не ми се връзва в българско консулство се сключва бракосъчетание между германец и българка, и как забравили за българското гражданство и т.н.
Всъщност, този човек е трябвало да отиде в консулството с българския си документ за самоличност, а не да се прави на немец.
Щом в България е признат брака, значи си е валиден според българския документ.
А иначе - германците не даваха двойно гражданство, или е ползвал хватката "отказвам се от БГ", след което "обичам БГ" :mrgreen:
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron