начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Българското Законодателство позволява ли второ гражданство

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Българското Законодателство позволява ли второ гражданство

Мнениеот lady43 » 10 Апр 2013, 21:11

Здравейте,

Въпросът ми към Вас е Българското Законодателство позволява ли второ (неевропейско) гражданство.
Благодаря предварително
Поздрави
lady43
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 01 Юли 2012, 16:36

Re: Българското Законодателство позволява ли второ гражданст

Мнениеот borovinka » 11 Апр 2013, 16:56

Закон за българското гражданство:

Чл. 3. Български гражданин, който е и гражданин на друга държава, се смята само за български гражданин при прилагането на българското законодателство, освен ако в закон е предвидено друго.

Чл. 12. Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство, ако към датата на подаване на молбата за натурализация:
1. е пълнолетно;
2. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2012 г.) преди не по-малко от 5 години е получило разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване в Република България;
3. не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер от български съд и срещу него няма образувано наказателно производство за такова престъпление, освен ако е реабилитирано;
4. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) има доход или занятие, което му дава възможност да се издържа в Република България;
5. (изм. и доп. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2009 г., в сила от 15.09.2009 г.) владее български език, което се установява по ред, определен с наредба на министъра на образованието, младежта и науката, и
6. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) е освободено от досегашното си гражданство или ще бъде освободено от него към момента на придобиване на българско гражданство.

Като се гледа горното, излиза, че не може да има и друго гражданство. На практика обаче държавата, от която излиза, може да не го лиши напълно от гражданство и когато пребивава в нея, да се счита за неин гражданин, а не за български гражданин. Трябва това да се съобрази с чл. 3 от Закона за българско гражданство, където най-общо е казано, че независимо какво друго гражданство може да има лицето (по правото на друга държава), за нашето право той ще се счита за български гражданин с всички произтичащи от това права и задължения.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Българското Законодателство позволява ли второ гражданст

Мнениеот karanedeff » 12 Апр 2013, 09:21

Чл. 12. Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство, ако към датата на подаване на молбата за натурализация:

Този член е за придобиване на гражданство по натурализация. Гражданство може да се придобива и по произход - ако единият от родителите е български гражданин, но лицето е родено в чужбина - и може да има две гражданства - по месторождение и по произход.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Българското Законодателство позволява ли второ гражданст

Мнениеот lady43 » 21 Апр 2013, 19:04

Благодаря за отделеното време. Може би неправилно поставих въпроса - аз съм с Бългасрко гражданство, но съм омъжена в държава, която не е членка на ЕС. Въпросът ми е - законно ли би било спрямо Българското Законодателство, ако кандидатствам за второ ( неевропейско) граждансвто.
Благодаря.
lady43
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 01 Юли 2012, 16:36

Re: Българското Законодателство позволява ли второ гражданст

Мнениеот borovinka » 24 Апр 2013, 09:47

Така поставено запитването Ви, мисля, че би било напълно законно да кандидатствате за чуждо гражданство, но режимът на това чуждо гражданство се урежда от законодателството на държавата, чиито гражданин искате да ставате, така че няма как в България да ви дадем отговор на въпросите ви.
Обърнете се към съответните чужди служби, които се занимават с въпросите на гражданството в другата държава. От българска гледна точка няма проблем да придобиете второ гражданство.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Българското Законодателство позволява ли второ гражданст

Мнениеот lady43 » 27 Апр 2013, 22:11

Благодаря Ви за отделеното време . Точно този факт ме притесняваше - дали ще съм в разрез с Българските закони (т.е бих ли била нарушител на БГ Закони) ако кандидатствам за друго ( неевропейско гражданство, разбира се съвсем легално според реда в чуждата държава).
Благодаря Ви още веднъж.
lady43
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 01 Юли 2012, 16:36


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron