начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

КАК мога да се свържа с Дирекция „Българско гражданство“?

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


КАК мога да се свържа с Дирекция „Българско гражданство“?

Мнениеот argentique » 26 Яну 2016, 17:16

Здравейте!
Предстои ми събиране и подаване на документи за придобиване на българско гражданство по чл. 15, т. 3 от ЗБГ (родител - български гражданин).
Възнамерявам да го направя самостоятелно, т.е. без да прибягвам до адвокат, и имам два КОНКРЕТНИ въпроса.
Поисках да ги задам на Дирекция „Българско гражданство“ на посочения в сайта на Министерството на правосъдието телефон 9237 474, но след безбройни позвънявания никой не благоволи да го вдигне.
Има и посочен e-mail: bgcitizen@justice.government.bg, на който изпратих запитването си, но след време получих следния автоматичен отговор:
Your message
To: Suzana Simeonova
Subject: Въпрос за документи по чл. 15, т. 3 от ЗБГ
Sent: Tuesday, January 26, 2016 1:53:24 PM (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
was deleted without being read on Tuesday, January 26, 2016 3:50:31 PM (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius.


ОТКЪДЕ ТРЯБВА ДА ПОЛУЧА ИНФОРМАЦИЯ, след като въпросната дирекция не отговаря???

Не живея в София и нямам време да отида да попитам лично (няма и гаранция, че ще ми кажат :mrgreen: ).

Въпросите ми са свързани с необходимите за подаване документи:
1. Документ за родител-български гражданин – получих от общината Удостоверение за родствени връзки и Справка от НБД „Население“ (пак от общината), че майка ми е с българско гражданство. Това достатъчно ли е или трябва друг документ, удостоверяващ нейното гражданство? (защото в общината не знаят и казаха, че може да се наложи и друг вид документ, който се издава от МинПрав и става чрез тях, но по-бавно и скъпо).

2. По т. 3 от списъка с необходими документи „Препис от акта за раждане или дубликат на удостоверение за раждане, издаден от съответния български или чуждестранен компетентен орган.“

Може ли да се подаде ксерокопие на моя акт за раждане (който е издаден от чуждестранен орган), съответно преведено и легализирано в КО на МВнР? Или трябва друг вид документ?

Благодаря ви предварително за отговора.
argentique
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Дек 2010, 12:34

Re: КАК мога да се свържа с Дирекция „Българско гражданство“

Мнениеот katerinakuch » 26 Яну 2016, 22:42

Действайте! Сам твърдите "Възнамерявам да го направя самостоятелно, т.е. без да прибягвам до адвокат".
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: КАК мога да се свържа с Дирекция „Българско гражданство“

Мнениеот argentique » 27 Яну 2016, 15:59

Не конкретизирам, че въпросът ми е отправен към адвокат.
Възможно е тук да ми отговори човек, който е подавал наскоро подобни документи...

Що се отнася до помощта на адвокат, потърсих такава и ми бе даден отговор, цитирам, че те биха попълнили необходимите документи и биха ги подали. Единствените документи, които се попълват от мен (респективно от адвоката), т.е. не от институция, са молба, декларация по образец и автобиография. Тях може да ги попълни самостоятелно всеки средностатистически гражданин. Останалите документи трябва да се вадят лично от мен (свидетелства за съдимост, медицински и т.н.).

Ако адвокатът ми спести време, бих използвала такъв, но ми бе посочено, че това няма да се случи.
argentique
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 18 Дек 2010, 12:34

Re: КАК мога да се свържа с Дирекция „Българско гражданство“

Мнениеот embolado » 07 Яну 2017, 01:36

Здравейте! За да не отварям подобна тема, повдигам отново тази. Едно от изискванията за кандидастване за българско гражданство по чл. 15, т. 3 от ЗБГ (родител - български гражданин) е представянето на официален документ за българско гражданство на родителя, издаден от съответната община или от Министерството на правосъдието. Искам малко повече разяснения от по-запознатите, какво представлява този документ, какво съдържа и т.н., защото в самата община също не са наясно какъв документ точно трябва да ми издадат.
embolado
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Яну 2017, 01:22


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron