начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Работа за чужденец в България

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Работа за чужденец в България

Мнениеот ivan183 » 12 Сеп 2019, 00:18

Здравейте,имам приятел който е от Йордания и иска да работи в Германия, но казва че за там му трябвали много документи, било сложно и скъпо.За сега е решил да се пробва в България.
Завършил е физиотерапия в Jordanian University of science and technology.
Какви са вариантите и възможно ли е да го вземе някой на работа тук по професията му.
Или да се запише да специализира по професията и след това да се опита да намери работа ?
ivan183
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Окт 2018, 18:21

Re: Работа за чужденец в България

Мнениеот katerinakuch » 03 Яну 2020, 14:45

Какви са вариантите и възможно ли е да го вземе някой на работа тук по професията му. - разбира се. Не виждам проблем, човекът е с добра квалификация, интелигентен, с висше образование, а мисля, че няма толкова много йорданци в България/ по-скоро са дефицит/ и той винаги ще бъде добре дошъл с тези характеристични данни. :)

А иначе милата Германия има големи проблеми със "специалисти", доста се е опарила вече от тях и затова е предубедена към приема на чужденци. Страда и до днес от тях...
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Работа за чужденец в България

Мнениеот nikiboy » 10 Яну 2020, 10:24

Ама то и в България не е лесно. Ще му отнеме над 6 месеца докато уреди всички документи от Агенция по заетостта и докато получи виза. Аз залагам на 5% шанс питащия дори да е започнал процедурата.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Работа за чужденец в България

Мнениеот nikiboy » 10 Яну 2020, 10:41

katerinakuch написа:Какви са вариантите и възможно ли е да го вземе някой на работа тук по професията му. - разбира се. Не виждам проблем, човекът е с добра квалификация, интелигентен, с висше образование, а мисля, че няма толкова много йорданци в България/ по-скоро са дефицит/ и той винаги ще бъде добре дошъл с тези характеристични данни. :)

А иначе милата Германия има големи проблеми със "специалисти", доста се е опарила вече от тях и затова е предубедена към приема на чужденци. Страда и до днес от тях...

Не се сдържах.... написаното е достойно за бгмама, но не и за тук. В това питане са смесени Закона за здравето, Закон за трудовата миграция, Закон за чужденците... тези две министества и една агенция изискват толкова специфика, че това отнема много време. Германия също е в ЕС, поради което изискванията за трудова миграция са почти същите. Оп, пропуснах и Министерство на образованието... тази диплома оттам, тук може да не се признае ;)
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Работа за чужденец в България

Мнениеот tochotocho » 12 Яну 2020, 19:00

Няма проблем. Ще го взема като помощник.- лекар. И заплата минималната за 2020 г. с 8 часов раб.ден.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron