начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

две имена за български гражданин

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


две имена за български гражданин

Мнениеот az13 » 24 Фев 2005, 09:39

Колеги ,
Имам Клиент , който е с турски произход, роден е в България, напуснал е страната ни по време на масовото изселване , с български имена. В Турция има две имена-турски. В България има три имена -български. Иска и тук и в Турция да има едни и същи имена-две турски.
ЗГР задължава българските граждани да имат три имена , но дава възможност в личните си документи да са записани не с трите имена.
Дело за име ли да водя , или за право за записване в личните документи с две имена?
az13
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 19 Дек 2003, 18:04

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот галина » 25 Фев 2005, 19:51

Колега,смятам,че това няма как да стане.Прочетете добре закона
галина
 

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот denito_88 » 28 Фев 2009, 17:30

Здравейте
Аз имам същия проблем.С двойно гражданство съм турско и българско.
В българските ми документи за самоличност съм с 3 имена Деница Томова Бабадалиева а в турските с 2(име и фамилия) Selin Basharan.Студентка съм трети курс в СУ.Проблемът е,че отказват да приемат студентското ми уверение издадено от университета докато не си сменя имената.Т.е трябвало в България да съм със същото име както в Турция на личната ми карта да пише също Селин Башаран.Освен това в университета ми заявиха,че няма да мога да запиша следващия семестър и няма да ми издадат диплома докато тази промяна не стане.Процедурата със съда ми е ясна,но въпросът ми е как ще стане това след като бълкарското законодателство гласи,че всеки български гражданин трябва да има име,презиме и фамилия.Законът гласи едно институциите искат друго какво да правя???
denito_88
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Фев 2009, 16:33

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот noel » 01 Мар 2009, 17:42

При възстановяване на българско гражданство задължително се представя репис от акта за раждане. В него тези хора фигурират с рождените си имена. Гражданството се възстановява на лице с имена такива, с каквито е напуснало България.
Турските власти им издават удостоверения за идентичност на имена.
Чудя се, как се захващате с толкова сложна материя, като не сте си прочели нормативната база.
Гражданството никак не е лесна материя.
Има много тънкости и са много, ама много малко колегите, които ги владеят.
noel
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Мар 2005, 15:48

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот nuralt » 31 Яну 2012, 20:26

denito_88 написа:Здравейте
Аз имам същия проблем.С двойно гражданство съм турско и българско.
В българските ми документи за самоличност съм с 3 имена Деница Томова Бабадалиева а в турските с 2(име и фамилия) Selin Basharan......


В крайна сметка как решихте проблема?

А "Процедурата със съда ми е ясна" бихте ли пояснили и на нас тази процедура.

Идентичен ми е проблема и затова задавам този въпрос.
nuralt
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Окт 2009, 14:29

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот merian85 » 03 Фев 2012, 15:11

Колеги и аз имам доста сложен казус. Касае се заличаване на италианско гражданство, което лицето "Х", получава след кражбата на личната и карта. Това установява към момента на вадене на международен паспорт. А през целия си живот това лице не е стъпвало в Италия. Въпросът ми е свързан как може да се заличи същото, какъв е редът и съответно към коя институция следва да се обърнем.
merian85
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Апр 2011, 20:41

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот eurolinker » 12 Мар 2012, 16:56

merian85 написа:Колеги и аз имам доста сложен казус. Касае се заличаване на италианско гражданство, което лицето "Х", получава след кражбата на личната и карта. Това установява към момента на вадене на международен паспорт. А през целия си живот това лице не е стъпвало в Италия. Въпросът ми е свързан как може да се заличи същото, какъв е редът и съответно към коя институция следва да се обърнем.


Лицето на коя държава е гражданин? Предполагам - на БГ, но все пак няма да хвърляме боб... Предполагам, че търсите конкретни отговори.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот abcde2 » 18 Мар 2012, 09:21

Последно, може или не може две имена в бг лична карта?
Гледам закона и не виждам да пише, че не може (след смяна).
abcde2
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Мар 2012, 01:14

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот Гост. » 18 Мар 2012, 12:49

Не може!
ЗГР написа:Чл. 9. (1) Името на български гражданин, роден на територията на Република България, се състои от собствено, бащино и фамилно име.

Тези трите са задължителни- четвърто е факултативно.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот abcde2 » 18 Мар 2012, 19:14

И ако имената по чужд документ са само две, третото име в общината ли ще го измислят или ще го измисли съдийката?
abcde2
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Мар 2012, 01:14

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот Гост. » 18 Мар 2012, 19:31

abcde2 написа:И ако имената по чужд документ са само две, третото име в общината ли ще го измислят или ще го измисли съдийката?


Не, обикновено питат, ако и когато, отчето.
И това не го пише в закона.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот deniseferinova » 03 Сеп 2013, 10:21

Искам да попитам, ако в Турция детето има ИМЕ и ФАМИЛИЯ, в българските документи какво ще се пише на "бащино име"? :roll:
deniseferinova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Юни 2013, 10:27

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот borovinka » 03 Сеп 2013, 11:29

deniseferinova написа:Искам да попитам, ако в Турция детето има ИМЕ и ФАМИЛИЯ, в българските документи какво ще се пише на "бащино име"? :roll:


Името на бащата, разбира се. Документът се издава въз основа на акта за раждане, където са записани имената на родителите. Взема се бащиното име като второ.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот deniseferinova » 03 Сеп 2013, 14:19

На сестра ми детето няма бащино име в паспорта, само име и фамилия, на име неговите две имена (в Турция някои хора са с две), на фамилия - фамилията ... :roll: Много интересно :?: :!:
deniseferinova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Юни 2013, 10:27

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот borovinka » 04 Сеп 2013, 09:28

deniseferinova написа:На сестра ми детето няма бащино име в паспорта, само име и фамилия, на име неговите две имена (в Турция някои хора са с две), на фамилия - фамилията ... :roll: Много интересно :?: :!:
Нищо интересно няма - лицата по гражданско състояние у нас искат да виждат три имена. Добре дошло е за тях, че момчето има две лични имена (второто са го вписали на мястото на бащино име, ха-на бас!). При вас случаят е по-сложен, защото детето ви има само две имена, а законът иска три.

ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ

Обн. ДВ. бр.67 от 27 Юли 1999г....изм. ДВ. бр.68 от 2 Август 2013г.

...
Чл. 8. (1) Основни данни за гражданската регистрация на лицата са техните:
1. име;
2. дата - ден, месец, година, и място на раждане;
3. пол;
4. гражданство;
5. единен граждански номер.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.)


Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) (1) Името на български гражданин, роден на територията на Република България, се състои от собствено, бащино и фамилно име. Трите части на името се вписват в акта за раждане.
(2) При съставяне на акт за раждане на български гражданин, роден извън територията на Република България, бащиното и фамилното му име могат да се впишат с наставки -ов или -ев и окончание съобразно пола, ако това е писмено заявено от родителите до три години от раждането на лицето.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Името на лице, което не е български гражданин, родено на територията на Република България, се вписва така, както е заявено от родителите му.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г.) Името на лице, което не е български гражданин, родено извън територията на Република България, се вписва в регистрите на актове за гражданско състояние и в регистъра за населението така, както е изписано в националния му документ за самоличност или в документа за предоставен статут на пребиваване на територията на Република България.
...
Чл. 12. (1) Собственото име на всяко лице се избира от родителите му и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане.
(2) Ако двамата родители не са постигнали съгласие за името, длъжностното лице вписва в акта за раждане само едно от имената, предложени от родителите.
(3) Ако родителите не посочат име, длъжностното лице определя името, което сметне за най-подходящо в случая.
(4) Ако избраното име на детето е осмиващо, опозоряващо, обществено неприемливо или несъвместимо с националната чест на българския народ, длъжностното лице има право да откаже вписването му в акта за раждане, като приложи разпоредбите на ал. 2 и 3.

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име при сключване на граждански брак се формира съгласно правилата на Семейния кодекс.
(3) Децата от едни и същи родители се вписват с еднакво фамилно име.
(4) Когато едно лице е известно в обществото с псевдоним, същото лице може по решение на съда да прибави псевдонима към своето име.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: две имена за български гражданин

Мнениеот deniseferinova » 04 Сеп 2013, 10:57

Не е роден в България, а в Турция :) Сигурно за това са приели тук да е без бащино в паспорта,а с 2 първи и 1 фамилно :) :roll:
deniseferinova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Юни 2013, 10:27


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron