начало

До 5 минути за изказване на член на Съдийската колегия, 3 минути за реплика или дуплика До 5 минути за изказване на член на Съдийската колегия, 3 минути за реплика или дуплика

Капаро имот

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Капаро имот

Мнениеот empower » 13 Фев 2019, 01:16

Здравейте,

ще бъде ли невалидна сделка за имот,ако в предварителния договор задатъкът,който купувач е платил е над 10000 лв. и не е преведен по банков път съгласно закона?
empower
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 01 Апр 2016, 04:40

Re: Капаро имот

Мнениеот n_ikito » 13 Фев 2019, 10:22

Не! Предвидено е административно наказанив!
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 914
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Капаро имот

Мнениеот kalahan2008 » 13 Фев 2019, 12:53

Но при съдебен процес, ако другата страна оспори плащането в брой, съдът може да приеме, че такова не е осъществено. В този случай сделката е действителна, но може да бъде развалена от другата страна.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3261
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Капаро имот

Мнениеот empower » 13 Фев 2019, 21:17

kalahan2008 написа:Но при съдебен процес, ако другата страна оспори плащането в брой, съдът може да приеме, че такова не е осъществено. В този случай сделката е действителна, но може да бъде развалена от другата страна.


Разбира се,че другата страна желае последиците,нали затова се сключва договора и се разписва от страните по него.Експертиза не може ли да докаже всички подписи положени от продавача??
empower
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 01 Апр 2016, 04:40

Re: Капаро имот

Мнениеот kalahan2008 » 14 Фев 2019, 16:08

Моето мнение е, че такава сделка е уязвима. Разбира се, разписката служи за доказателство за плащането в брой /чл. 77 ЗЗД/ и купувачът може да твърди, че предв. договор доказва плащането и служи за разписка. Но доколкото съществува законова забрана за извършване на плащания в брой за суми над 10000 лв., при възражение на другата страна в евентуален съдебен процес, че такова плащане в брой в действителност не е осъществено, е въпрос на конкретна преценка от съда дали има достатъчно доказателства за това. Подписите доказват само постигнатото съгласие между страните, но дали доказват и плащането, е отделен въпрос. Ако плащането беше за сума под 10000 лв., сигурно нямаше да има проблем, но когато са над 10000 лв., е различно.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3261
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Капаро имот

Мнениеот miko_pk » 14 Фев 2019, 16:26

Българин - реве, че в тая държава няма правила и всеки си прави каквото си иска.
Въведеш му праг на разплащанията в брой- пазари се по форумите с едни 5 хиляди да мине метър.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Капаро имот

Мнениеот empower » 17 Фев 2019, 00:11

miko_pk написа:Българин - реве, че в тая държава няма правила и всеки си прави каквото си иска.
Въведеш му праг на разплащанията в брой- пазари се по форумите с едни 5 хиляди да мине метър.


Miko pk,прекалено малко е сивото ви вещество,за да мислите,че това е причината...Може да отидете лично при някой мазен банкер /мога да ви упътя/ и да му излъскате обувките.Аз тук търся адвокати,които НЕ са такива.Сбогом.
empower
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 01 Апр 2016, 04:40

Re: Капаро имот

Мнениеот Melly » 17 Фев 2019, 03:23

empower написа:Здравейте,

ще бъде ли невалидна сделка за имот,ако в предварителния договор задатъкът,който купувач е платил е над 10000 лв. и не е преведен по банков път съгласно закона?

Не, сделката няма да бъде невалидна, но разплащането по остатъка от цената следва да мине по банков път.
За да бъде договорът действителен, необходимо е изявленията на страните по него да съвпадат - както по цената, така и по предмета на сделката.

В нотариалния акт нотариусът ще впише общата цена, като част от нея в размер на "капарото" ще впише, че е платена от купувача на продавача преди сключване на договора във форма на нотариален акт. Написах го така, за да е максимално разбираемо.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7518
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Капаро имот

Мнениеот elpak » 23 Фев 2019, 12:53

По добре да е под 10000 лв.
elpak
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Фев 2019, 12:15

Re: Капаро имот

Мнениеот kalahan2008 » 24 Фев 2019, 17:23

Закон за ограничаване на плащанията в брой:
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) на стойност, равна на или надвишаваща 10 000 лв.;
2. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) на стойност под 10 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3261
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron