начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

обжалване на уволнение

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


обжалване на уволнение

Мнениеот kostahov » 15 Май 2021, 08:53

НА КАКВО ОСНОВАНИЕ БИ МОГЛО ДА СЕ ОБЖАЛВА ЗАПОВЕД ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВИ ПРАВООТНОШЕНИЯ ПО ЧЛ. 71 АЛ.1
МОЛЯ ЗА СЪВЕТ
kostahov
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 21 Фев 2012, 16:42

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот berto » 15 Май 2021, 09:19

Ако е уговорено в полза на работодателя - не може.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот roshen » 15 Май 2021, 12:31

Горното в общия случай е вярно и ще Ви спести излишни разходи. Хипотетично е възможно да спорите дали срокът не е изтекъл, преди договорът да бъде прекратен, както и дали изначално включването на клауза за изпитване е било законосъобразно. В случай на прекратяване по единствена причина бременност, личното ми мнение е, че се полага защота по линия на Закона за защита пт дискриминацията, но още не съм виждала успешно проведено доказване.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот kostahov » 15 Май 2021, 16:24

а ако преди предложението, за назначението по чл.71 ал.1 е имало съкращаване на предишната длъжност и предложението е само проформа за освобождаването от работа, какъвто трик е много използван в последно време, в очакване на нови избори, които да върнат същите. а ако преди това всички директори са били назначени на по-ниска позиция и тези с нови предложения е трябвало да бъдат уволнени.
какво мислите за това, как се доказва в многоуважавания съд?
kostahov
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 21 Фев 2012, 16:42

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот guest1 » 15 Май 2021, 17:09

kostahov написа:а ако преди предложението, за назначението по чл.71 ал.1 е имало съкращаване на предишната длъжност и предложението е само проформа за освобождаването от работа, какъвто трик е много използван в последно време, в очакване на нови избори, които да върнат същите. а ако преди това всички директори са били назначени на по-ниска позиция и тези с нови предложения е трябвало да бъдат уволнени.
какво мислите за това, как се доказва в многоуважавания съд?

Прекалено конспиративно!
Трудов договор със срок за изпитване е по чл.70 - чл. 71 е за прекратяването.
И вече няма „назначаване“ - има предоговаряне. Ако работника/служителя се е съгласил за нов договор - на нова позиция, със срок за изпитване - значи няма проблем.
Да видим и чл. 118 - „страните не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот berto » 15 Май 2021, 17:34

kostahov Вие да не сте от държавната администрация или по-зле, от Специализирания съд или Специализираната прокуратура :D :D :D .

Един съвет от мен - ако сте толкова добър, колкото си мисля, че смятате за себе си (щом говорите за директори) значи ще Ви вземат и в чужбина. Научете един западен език (немски или френски - първият е по-лесен) и кажете довиждане на досегашния работодател. Все пак човек като работи с някого, трябва да има нюх да познае коя е мършата и дали ще се разсмърди, какъвто и да е, еле пък работник.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот kostahov » 17 Май 2021, 21:54

berto написа:kostahov Вие да не сте от държавната администрация или по-зле, от Специализирания съд или Специализираната прокуратура :D :D :D .

Един съвет от мен - ако сте толкова добър, колкото си мисля, че смятате за себе си (щом говорите за директори) значи ще Ви вземат и в чужбина. Научете един западен език (немски или френски - първият е по-лесен) и кажете довиждане на досегашния работодател. Все пак човек като работи с някого, трябва да има нюх да познае коя е мършата и дали ще се разсмърди, какъвто и да е, еле пък работник.

Няколко пъти съм бил, защото съм с добро образомание и знам езици.
Но защо за да не безпокоя местните "играчи" и кариеристи
Да иде някои друг вместо да се упражнява по форумите
kostahov
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 21 Фев 2012, 16:42

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот kostahov » 17 Май 2021, 22:06

guest1 написа:
kostahov написа:а ако преди предложението, за назначението по чл.71 ал.1 е имало съкращаване на предишната длъжност и предложението е само проформа за освобождаването от работа, какъвто трик е много използван в последно време, в очакване на нови избори, които да върнат същите. а ако преди това всички директори са били назначени на по-ниска позиция и тези с нови предложения е трябвало да бъдат уволнени.
какво мислите за това, как се доказва в многоуважавания съд?

Прекалено конспиративно!
Трудов договор със срок за изпитване е по чл.70 - чл. 71 е за прекратяването.
И вече няма „назначаване“ - има предоговаряне. Ако работника/служителя се е съгласил за нов договор - на нова позиция, със срок за изпитване - значи няма проблем.
Да видим и чл. 118 - „страните не могат да променят едностранно съдържанието на трудовото правоотношение освен в случаите и по реда, установени в закона.“

Какво значи "ако се е съгласил", ами ако не се съгласи тогава какво, пак същото
"освен в случаите и по реда, установени в закон", с една дума при съкръщаване на длъжността!
kostahov
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 21 Фев 2012, 16:42

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот nikodim77 » 17 Май 2021, 23:07

Здравейте,
Уважаеми Г-н. kostahov,
Не влизайте в излишни полемики е диалози, от които няма да сте удовлетворен с юзъра guest1
Юзърът guest1 е доказал се форумен трол, който е *****приемник¹ на един друг юзър, доказал се с ниска правна култура и множество "правни съвети"!

¹ Символите „*” заместват – „право…” но тъй като правото е твърде чуждо за guest1, за това и не заслужава да употребявам този израз по отношение на него
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот berto » 17 Май 2021, 23:43

Мислех да не Ви пиша г-н kostahov, но се чувствам длъжен. Защото когато написахте, че сте бил в чужбина, и като допълвате, че искате да размажете някой кариерист ми се издигате в очите. Но въпреки тези Ви думи, които за мен са белег за това, че Вие наистина сте далновиден човек, няма да пропусна да Ви напомня, че срещу хитрия (който в 99,9% от случаите е и нагъл) човек трябва да действа с много търпение и силни съюзници, а това не знам Вие дали го имате в конкретния случай.

Истината е, че така както сте дали заявката в първия коментар, че искате съвет за прекратяване по чл. 71, ал. 1 /КТ, нямате много избор. Ще трябва да се превъплътите според мен в тези, които изглежда ненавиждате - кариеристите и нагаждачите, само за да устискате. Въпросът е чисто философски в този случай и се свежда до това дали искате да станете като тях с цената на това да ги размажете, въпреки несигурността относно положението Ви, или предпочитате да си тръгнете с достойнство и гордо вдигната глава.

Само ще Ви кажа, че аз бях в същото положение преди време, но не на държавна служба, а в частна международна компания и избрах второто, защото освен че имам достойнство, имам и ценности, на които държа, една от които е спокойствието.

Помислете си добре! Желая Ви успех!!!
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: обжалване на уволнение

Мнениеот kostahov » 18 Май 2021, 21:35

berto написа:Мислех да не Ви пиша г-н kostahov, но се чувствам длъжен. Защото когато написахте, че сте бил в чужбина, и като допълвате, че искате да размажете някой кариерист ми се издигате в очите. Но въпреки тези Ви думи, които за мен са белег за това, че Вие наистина сте далновиден човек, няма да пропусна да Ви напомня, че срещу хитрия (който в 99,9% от случаите е и нагъл) човек трябва да действа с много търпение и силни съюзници, а това не знам Вие дали го имате в конкретния случай.

Истината е, че така както сте дали заявката в първия коментар, че искате съвет за прекратяване по чл. 71, ал. 1 /КТ, нямате много избор. Ще трябва да се превъплътите според мен в тези, които изглежда ненавиждате - кариеристите и нагаждачите, само за да устискате. Въпросът е чисто философски в този случай и се свежда до това дали искате да станете като тях с цената на това да ги размажете, въпреки несигурността относно положението Ви, или предпочитате да си тръгнете с достойнство и гордо вдигната глава.

Само ще Ви кажа, че аз бях в същото положение преди време, но не на държавна служба, а в частна международна компания и избрах второто, защото освен че имам достойнство, имам и ценности, на които държа, една от които е спокойствието.
Помислете си добре! Желая Ви успех!!!

г-н berto
Благодаря за философското есе в подкрепа на моите съждения.
Но не съм казал, че искам да размазвам някой.
Обаче в чужбина при първо постъпване на позиция, изпитателния срок да е три месеца и не съм имал никакъв проблем, а в родната ми страна да имам и то при положение, че преди това съм работил пет години на подобна длъжност.
Не е честно, просто да се коригира манталитета.
Благодаря още веднъж и на Вас желая огромен успех!
kostahov
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 21 Фев 2012, 16:42


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron