начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот kid_android » 25 Окт 2021, 14:04

Здравейте!
Накратко за казуса: закупен имот от ЧСИ с помощта на ипотечен кредит (събрах кеш от роднини и приятели и после им го върнах), за който ежемесечно се плаща изключително висока вноска. Все още не съм във владение, тъй като СГС повече от 5 месеца не се е произнесъл по жалба на длъжника срещу начина на провеждане на търга от ЧСИ.
Очевидно е, че търпя загуби под формата на лихва и пропуснати ползи под формата на неполучени наеми от имота.
Въпросите ми:
1) Мога ли да заведа иск по ЗОДОВ към СГС и в коя инстанция го входирам?
2) Мога ли да заведа иск към ЧСИ, като страна по жалбата, който отказва да подаде молба за произнасяне в срок? Аз не съм страна по тази жалба и не бих могъл, а цялата ситуация започва да намирисва на съглашенство - длъжникът си ползва имота, а ЧСИ е получил от мен в срок и в кеш огромна сума пари, която за 5 месеца си ползва безлихвено.
Благодаря предварително!
kid_android
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Апр 2014, 19:38

Re: Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот oilala » 25 Окт 2021, 14:38

Не, не можете. Обърнете се към адвокат, за да ви обясни защо.
oilala
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Ное 2014, 19:40

Re: Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот kalahan2008 » 25 Окт 2021, 20:54

kid_android написа:1) Мога ли да заведа иск по ЗОДОВ към СГС и в коя инстанция го входирам?

В АССГ.
Отговорност за дейност на органите на съдебната власт за нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок
Чл. 2б. (Нов - ДВ, бр. 98 от 2012 г.) (1) Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани и на юридически лица от нарушение на правото на разглеждане и решаване на делото в разумен срок съгласно чл. 6, § 1 от Конвенцията.
(2) Исковете по ал. 1 се разглеждат по реда на Гражданския процесуален кодекс, като съдът взема предвид общата продължителност и предмета на производството, неговата фактическа и правна сложност, поведението на страните и на техните процесуални или законни представители, поведението на останалите участници в процеса и на компетентните органи, както и други факти, които имат значение за правилното решаване на спора.
(3) Предявяването на иск за обезщетение за вреди по висящо производство не е пречка за предявяване на иск и след приключване на производството.

kid_android написа:2) Мога ли да заведа иск към ЧСИ, като страна по жалбата, който отказва да подаде молба за произнасяне в срок? Аз не съм страна по тази жалба и не бих могъл, а цялата ситуация започва да намирисва на съглашенство - длъжникът си ползва имота, а ЧСИ е получил от мен в срок и в кеш огромна сума пари, която за 5 месеца си ползва безлихвено.

Всякакви искове може да заведете, но в случая ЧСИ няма вина, че съдът се бави с решението.
Вие защо сам/а не пуснете молба за бавност до СГС?
То пък едни лихви са в момента...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4169
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот propensity » 25 Окт 2021, 22:18

kalahan2008 написа:Вие защо сам/а не пуснете молба за бавност до СГС?


Не би трябвало да може, защото като купувач не е страна и евентуална жалба би следвало да е оставена като недопустима.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот kid_android » 25 Окт 2021, 22:58

propensity написа:
kalahan2008 написа:Вие защо сам/а не пуснете молба за бавност до СГС?


Не би трябвало да може, защото като купувач не е страна и евентуална жалба би следвало да е оставена като недопустима.


Точно :) Проучено е и затова стигнах до тук да питам. Оказва се, че вероятен престъпник е защитен от закона, длъжник е защитен, но изряден платец не е.

А за лихвите, кредитът е изтеглен целево за тази покупка, похарчени са хиляди левове и минути за куп справки и инстанции и сега нито парите, нито имотът, наемите, от когото са 800-900 лв. на месец. За мен 4.5К са си пари, не знам за вас ;)
kid_android
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Апр 2014, 19:38

Re: Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот propensity » 25 Окт 2021, 23:19

kid_android написа:
propensity написа:
kalahan2008 написа:Вие защо сам/а не пуснете молба за бавност до СГС?


Не би трябвало да може, защото като купувач не е страна и евентуална жалба би следвало да е оставена като недопустима.


Точно :) Проучено е и затова стигнах до тук да питам. Оказва се, че вероятен престъпник е защитен от закона, длъжник е защитен, но изряден платец не е.

А за лихвите, кредитът е изтеглен целево за тази покупка, похарчени са хиляди левове и минути за куп справки и инстанции и сега нито парите, нито имотът, наемите, от когото са 800-900 лв. на месец. За мен 4.5К са си пари, не знам за вас ;)


Така е. Има какво да се 'шлайфа' в изпълнителното производство. Вие не можете да направите нищо по въпроса. Но ако са минали 5 месеца, развръзка следва да има скоро. Разговаряйте с взискателя, такава жалба за бавно производство може да подаде той, защото и той не (би следвало да) си е получил парите от разпределението след проданта, тъй като в момента тя не е стабилизирана. В този смисъл - взискателят също чака това решение за да получи вземането си.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Иск за пропуснати ползи срещу СГС

Мнениеот kalahan2008 » 26 Окт 2021, 19:15

propensity написа:
kalahan2008 написа:Вие защо сам/а не пуснете молба за бавност до СГС?


Не би трябвало да може, защото като купувач не е страна и евентуална жалба би следвало да е оставена като недопустима.


Не съм сигурен дали купувачът не е страна в производството по обжалване на постановлението за възлагане, но така или иначе дори и жалбата да бъде оставена без разглеждане, съдът ще бъде мотивиран да се забърза малко с решението.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4169
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron