начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Погасяване на здравни по давност

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Погасяване на здравни по давност

Мнениеот vel_wel » 12 Яну 2023, 17:35

Как се изчислява този 5-годишен период?
Сега сме 2023 г. Коя е последната година която попада в тази графа? 2017 или 2018?
vel_wel
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 09 Юни 2022, 11:56

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот guest1 » 13 Яну 2023, 21:58

При пропуски във здравното осигуряване - няма давност, защото няма търсене на стари задължения.

Този 5-годищен период идва от това:
Непрекъснати здравноосигурителни права – правата Ви са непрекъснати, ако имате по-малко от три неплатени вноски за здравно осигуряване за последните 36 месеца.
Възстановяване на здравноосигурителни права - трябва да се платят всички липсващи вноски, за последните 60 месеца = 5 години.

Ако не ползвате услуги на Националната здравноосигурителна каса - примерно, живеете в чужбина - тези права не са от значение.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот todorst » 16 Яну 2023, 21:52

Жоро ,ти си опитен в тази материя. Дай да я разшириш. Аз имам двойно гражданство - чуждо и българско .Живея напр. три години в чужбина, идвам в България . Ще трябва ли да платя 5 години назад ? Има и проблем- при влизане в България може с българска лична карта, може и паспорт от държава от ЕС . Минавам без проблем. Минете ми казва паспортната проверка. Няма печати и пр. Кой знае дали 5 години съм отсъствал от България или само три?
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот guest1 » 17 Яну 2023, 00:41

todorst написа:Жоро ,ти си опитен в тази материя. Дай да я разшириш. Аз имам двойно гражданство - чуждо и българско .Живея напр. три години в чужбина, идвам в България . Ще трябва ли да платя 5 години назад ? Има и проблем- при влизане в България може с българска лична карта, може и паспорт от държава от ЕС . Минавам без проблем. Минете ми казва паспортната проверка. Няма печати и пр. Кой знае дали 5 години съм отсъствал от България или само три?

Хайде по-сериозно, моля.
На границата - само с български документ за самоличност.
Чл. 12. (1) Българските граждани, притежаващи документи за самоличност, издадени от друга държава, са задължени в срок до 60 дни от придобиването им да уведомят писмено компетентните български органи.
(2) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.


За здравноосигурителния статут - подават се Заявление за напускане на страната и [url=https://nra.bg/wps/portal/nra/osiguryavane/zdravno-osiguryavane/balgari-v-chuzhbina/!ut/p/z1/jZBNC4JAEIZ_SwePOVOWfdwEwz6kjAptLuGGbQu1K-uW9O8TulSUNbcZnmdmeIEgAZLpVfDUCCXTU9Vvyd1FUeCNgz7iuOt3cBm1cD5YzZ1Frw3xKzAIQ6cCZo4_W49wFHSB_vHxS3n4n18DUP36GKj2xBp_AL77DnzI4NcXUyB-UuwRuCeZ0-dAOjtkOtP2RVfjozF5MbTQwrIsbSYkt_fqbOEn4agKA8kzB_l5s0lQTJrEbqXXaNwBL-y7Ig!!/?1dmy&urile=wcm%3apath%3a%2Fagency%2Fsite%2Fdocuments%2Finsurance%2Fzzo%2F4fc9b9a5-44a9-4223-8d8b-f17190b5ec1b
Л]Заявление за завръщане в страната[/url]. Може едновременно.
Отсъствието се доказва със справка от Гранична полиция.
Тонй я да ИЗВЪН ЕС. Но ако живеете в ЕС - трябва да сте осигурен там.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот vel_wel » 22 Яну 2023, 00:54

guest1 написа:При пропуски във здравното осигуряване - няма давност, защото няма търсене на стари задължения.

Този 5-годищен период идва от това:
Непрекъснати здравноосигурителни права – правата Ви са непрекъснати, ако имате по-малко от три неплатени вноски за здравно осигуряване за последните 36 месеца.
Възстановяване на здравноосигурителни права - трябва да се платят всички липсващи вноски, за последните 60 месеца = 5 години.

Ако не ползвате услуги на Националната здравноосигурителна каса - примерно, живеете в чужбина - тези права не са от значение.

Става въпрос за друго, защото лелки от НАП се опитват да убеждават, че 5-годишната давност, всъщнот е 6-годишна. Макар, че в закона пише, се отнася за всяка предходна година, предхождаща 1 януари на следващата година. Т.е. хипотетично да си представим, че сме 1 януари 2025 г. следва, че здравните преди 1 ануари 2021 би следвало да се погасят по давност. А и не мога да разбера, или нещо греша, защо в електронния портал има какви ли не бланки, които могат да се подадат по електронен път, но тази за погашение по давност я няма.
vel_wel
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 09 Юни 2022, 11:56

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот guest1 » 22 Яну 2023, 17:15

vel_wel написа:Става въпрос за друго, защото лелки от НАП се опитват да убеждават, че 5-годишната давност, всъщнот е 6-годишна. Макар, че в закона пише, се отнася за всяка предходна година, предхождаща 1 януари на следващата година. Т.е. хипотетично да си представим, че сме 1 януари 2025 г. следва, че здравните преди 1 ануари 2021 би следвало да се погасят по давност. А и не мога да разбера, или нещо греша, защо в електронния портал има какви ли не бланки, които могат да се подадат по електронен път, но тази за погашение по давност я няма.

Става въпрос за разликата между задължения пращания, за бъдещи периоди.
Съвсем прост пример -ако си купя абонаментна карта за градски транспорт - мога да я ползвам, то не съм длъжен.
Ако си плащам здравните осигуровки - мога да ползвам съответните услуги, но ако не ползвам тези услуги - осигуряване не ми трябва.
Когато в даден момент се направи проверка, да здпавтоосигуритерен статут - от значение са само последните 36 месеца (без текущия).
Ако през тези 36 месеца, векеците без вноски са 3 ира хо-валко, всичко е наред - вие сте с техрекъстати права.
Ако са повече от 3 - губите тези права.
Но ... ако минат колкото трябва месеци - с вноски- и проверката "3 от 36" върне положителен (за вас) резултат - всичко е добре. Старите липса изчезват.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот vel_wel » 22 Яну 2023, 23:09

guest1 написа:
vel_wel написа:Става въпрос за друго, защото лелки от НАП се опитват да убеждават, че 5-годишната давност, всъщнот е 6-годишна. Макар, че в закона пише, се отнася за всяка предходна година, предхождаща 1 януари на следващата година. Т.е. хипотетично да си представим, че сме 1 януари 2025 г. следва, че здравните преди 1 ануари 2021 би следвало да се погасят по давност. А и не мога да разбера, или нещо греша, защо в електронния портал има какви ли не бланки, които могат да се подадат по електронен път, но тази за погашение по давност я няма.

Става въпрос за разликата между задължения пращания, за бъдещи периоди.
Съвсем прост пример -ако си купя абонаментна карта за градски транспорт - мога да я ползвам, то не съм длъжен.
Ако си плащам здравните осигуровки - мога да ползвам съответните услуги, но ако не ползвам тези услуги - осигуряване не ми трябва.
Когато в даден момент се направи проверка, да здпавтоосигуритерен статут - от значение са само последните 36 месеца (без текущия).
Ако през тези 36 месеца, векеците без вноски са 3 ира хо-валко, всичко е наред - вие сте с техрекъстати права.
Ако са повече от 3 - губите тези права.
Но ... ако минат колкото трябва месеци - с вноски- и проверката "3 от 36" върне положителен (за вас) резултат - всичко е добре. Старите липса изчезват.


Старите задължения, не изчезват. Просто не са потърсени.
vel_wel
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 09 Юни 2022, 11:56

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот guest1 » 23 Яну 2023, 09:35

vel_wel написа:Старите задължения, не изчезват. Просто не са потърсени.

Напротив - изчезват след определено време.

Самият аз имам "дупка" - период от 2 години (24 месеца) без здравни осигуровки, последван от понеделник от 3 години, в които няма пропуски. В момента нямам никакви задължения и съм "С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА"!

Пп. По-общо казано - осигуровките НЕ СА задължения, когато данъците (примерно).
В единия случай се дължи нещо, въз основа на настъпило събитие. Осигуровките ка "плащания за бъдещи събития ". Без здравно осигуряване те може да ползвате финансиране от Здравната каса, но няма са ви откажат платено лечение.
При завръщане от чужбина (държава извън ЕС) - права се възстановяват след 12 месеца с вноски.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот atom22 » 01 Фев 2023, 10:45

А когато имаш няколко години не платени здравни осигуровки, можеш ли да платиш избирателно последните 33 месеца от тях, а по-старите не? Къде пише в каква последователност трябва да бъдат покрити тези задължения?
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот guest1 » 01 Фев 2023, 11:57

atom22 написа:А когато имаш няколко години не платени здравни осигуровки, можеш ли да платиш избирателно последните 33 месеца от тях, а по-старите не? Къде пише в каква последователност трябва да бъдат покрити тези задължения?

Да, може. Достатъчни са само 33 последователни вноски (месеци със здравни осигуровки), за да пише " ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ПРАВА"

Ако правата са прекъснати - плащат се всички липсващи вноски от последните 60 месеца (5 години) НАКУП!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот hristev » 01 Фев 2023, 14:07

Давността е по ДОПК, започва от първи януари на годината, следваща годината в която са дължими.

Не са заличени, защото по ДОПК давността не се прилага служебно.

Бланка има в сайта на НАП. Възражение за изтекла погасителна давност търсете, от задължения се отървете, по пощата една бутилка уиски ми пратете.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот guest1 » 01 Фев 2023, 16:44

hristev написа:Давността е по ДОПК, започва от първи януари на годината, следваща годината в която са дължими.

Не са заличени, защото по ДОПК давността не се прилага служебно.

Бланка има в сайта на НАП. Възражение за изтекла погасителна давност търсете, от задължения се отървете, по пощата една бутилка уиски ми пратете.

Хайде без глупости!

Здравните осигуровки са предпоставка за ползване на основния пакет здравни дейности от НЗОК. Не си платил - нямаш право, не си ползвал - тези права не ти трябват.
Затова се наблюдават само 36 месеца назад.

Я коментирайте това
Изображение
23 месеца без здравноосигурителни вноски!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Погасяване на здравни по давност

Мнениеот hristev » 02 Фев 2023, 10:36

ФАКТИ:

Не правиш разлика между двете:
1. Погасяване на задължения по давност по ДОПК е едно нещо;
2. Прекъсване на здравните права по КСО е друго нещо;

ИЗВОД: Не ти е ясна материята.
КОМЕНТАР: Защото имаш личностни дефицити.

В крайна сметка каква е пречката лицето да има две неплатени вноски за осигуровки, същите никога да не се платят, никога да не се потърсят от органите на НАП и да бъдат погасени по давност. В крайна сметка нито ще имаме плащане, нито ще имаме загуба на здравноосигурен статус.

Такова е.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron