начало
Разпитаха Гешев за взрива до колата му – той подозира Борисов и иска очна ставка с него Разпитаха Гешев за взрива до колата му – той подозира Борисов и иска очна ставка с него

Неимуществени вреди

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неимуществени вреди

Мнениеот olin » 17 Юни 2004, 20:16

Малко повече по тази тема
olin
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот donna » 17 Юни 2004, 20:39

ПОСТАНОВЛЕНИЕ N 4 от 23 декември 1968 г.,Пленум на ВС
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот лунатик » 17 Юни 2004, 21:15

Най-трудно доказуемото нещо. Ако нямаш воля и спортна злоба - по-добре - откажи се;-)
лунатик
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот olin » 21 Юни 2004, 11:59

първо благодаря за постановлението , а пък на лунатик ще кажа че и злобата не ми липсва и хъса за победа , а най-вече на клиента на ми който е до болка луд за да се докаже пред всички и за всичко лМисля да предевя иск за около 100 хил лева ,защото за предходна година печалба та на фирмата е около 350 хил.лв. Искам практика ако някой може да ми посочи
olin
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот Gosho » 23 Юни 2004, 23:01

hehehe, 100 hil lv... naistina trqbva da ste golqm opitimist... I koi sud v BG shte vi uvagi iska za 100 hil lv neimushtesveni vredi? Drugestvoto po-skoro shte podkupi sudiata otkolkoto da vi plashta neimusht. vredi.... Kakuv e sluchaqt? po-dobre opitaite neshto za neloqlna konkurencia ako vurshi rabota, ako ne - zabravete. I oshte neshto - zashto obvurzvate razmera na vashata pretencia s pechalbata na drugestvoto (ne firmata!)? I 100 miliona pechalba da ima, ne bi trqbvalo da ima prqka vruzka megdu dvete velichini
Gosho
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот neda » 24 Юни 2004, 12:54

Колега, би ли казал нешо повече за конкретния случай. Аз имам дела за неимуществени вреди, както от трудова злополука, така и по ЗОДВПГ - за вреди причинени от незаконосъобразни ДРА. За съжаление още чакам решение и не мога да помогна с лична практика, но практиката на ВС не е чак толкова малка и бихме могли да обменим информация, или поне мнение.
neda
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 26 Мар 2004, 10:15

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот olin » 29 Юни 2004, 17:46

Колеги явно някой не ме е разбрал ,клиента ми има печалба за отчетен период от 100 хил.лв. , за това и аз си мисля ,че мога да заведа такова дело. Като цяло казуса е следния :млада госпожица предизвиква ПТТ и е обрузувано дозн. по чл.343 от НК за причиняване на средна телесна повреда по непредпазливост на клиента ми , но не е тежка убеден съм ,защото го видях формулирано в мрежата на МВР , или как точно беше формулирано там от следователя . Лечението на клиента ми сигурно ще продължи повече от 6 месеца . От съд и от жена всичко се иска пък колкото уважат , нали се знае че държавната такса е 4% от уважения размер. Аз между другото прочетох малко практика. Икам да вържа нещата с доходите му и загубата на работоспособност. За отчетния период клиента е получавал получавали дивидент от дружествата си в който е собственик или съдружник. Така ,че за това въпрос.
olin
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот DIP » 30 Юни 2004, 03:51

това което описвате са имуществени вреди - загуби и пропуснати ползи , неимуществените са свързани с преживяване на болки или стрес или негодувание в резултат на нарушаване на нематериално право .
DIP
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот cleo » 30 Юни 2004, 09:41

Решение № 213 от 18.04.2000 г. на ВКС по гр. д. № 1265/1999 г.,
Решение № 417 от 13.03.1998 г. на ВКС по гр. д. № 3336/97 г., IV г. о.
Решение № 629 от 1.06.1998 г. на ВКС по гр. д. № 38/98 г., V г. о.,
Тълкувателно решение № 25 от 28.IV.1972 г., ОСГК,
Тълкувателно решение № 54 от 23.VI.1986 г. по гр. д. № 21/86 г., ОСГК
има и още доста практика, но DIP е прав загубите на доверителя дължащи се на това, че не може да реализира адекватно дейнсотта си на търговец/съдружники прочие/ са в патримониума на неговото имущество, друг е въпроса, че размера на неимуществените вреди също може да бъде много голям , тъй като той да речем след като не могъл да реализра печалба от 100 000, е бил ужасно разочарован и тъжен страдал е и се е кахърил, отделно от това е лежал цели 6 месеца в болница и това за него е огромна бола и страдание и защо да не оценява своето страдание на 100 000 лв.
Аватар
cleo
Потребител
 
Мнения: 287
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:41

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот olin » 30 Юни 2004, 19:07

Благодаря Bи , ако все пак някой има такава искова молба или да ги предевя в наказателното производство тези неимуществени вреди ще е най-добре.
olin
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот анонимен » 01 Юли 2004, 10:15

Колега, явно не сте чели достатъчно в университета, а и след това. Едно, че си нямате представа и не можете да определите каква телесна повреда е настъпила в резултат на ПТП, друго, че не знаете какво означават термините "имуществени вреди" и "неимуществени вреди", трето нищо не ви говори като терминология " граници на гражданската отговорност по ЗЗД" /в случая - на деликтната гражданска отговорност/, както и много други неща.
А мислили ли сте по въпроса дали няма "съпричиняване" на вреди в конкретния случай - т.е. дали вашия клиент също не е допринесъл с поведението си като участник в пътното движение за причиняване на ПТП-то / дали не е нарушил и той правилата за движение по ЗДвП и ППЗДвП/ ?
Почетете малко - има литература относно това кои вреди подлежат на обезщетяване - колеги са писали цели книги само по този въпрос.
Просто не мога да разбера как има колеги, които се захващат с дела, които са извън възможностите им.
Внимавайте само в крайна сметка, клиента Ви да не бъде осъден да заплати повече суми за разноски от стойността на обезщетението, което съда ще му присъди.
анонимен
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот слави котаров » 01 Юли 2004, 11:47

Колега, надявам се сте наясно, че това, за което говорите, е имещуствени вреди... и освен това забравяте, че трябва да докажете причинната връзка между деянието и вредите. Ако клиенти ви си получава дивидент 100 хиляди, но без да участва пряко в реализирането на тази печалба, къде е връзката??? Дори и в болницата, той пак ще си получи дивидента...
слави котаров
 

Re: Неимуществени вреди

Мнениеот olin » 01 Юли 2004, 13:24

Благодаря за съветите ,вярно че може би това е първият ми случай за такъв вид вреди и въобще въпроса около имуществени и неимуществеи вреди . По отношение на съпричиняването ,бих могъл да кажа, че е необходимо съда да изследва въпроса и след като се видят експертизите. От сега известните факти и данни став ясно ,че телесната повреда е средна .Не на последно място аз имам още доста време за да се подготвя по казуса и смятам да го използвам. Без да се обиждаме познавам много добри теоретици , но така или иначе са неуспели в бранша. На всекиго от нас има първи дела и първи случай. Няма да ви се разсърдя ако посочите точно и конкретно заглавия ,за да прочета и да ми са от полза.
olin
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron