начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

каква е разликата между пресъдено и присъдено нещо

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


каква е разликата между пресъдено и присъдено нещо

Мнениеот лили » 02 Авг 2004, 21:53

Уважаеми бъдещи колеги, може ли някой да ми каже каква е разликата между пресъдено и присъдено нещо, понеже в два различни учебника по един и същ предмет се срещат и двата варианта. Благодаря ви предварително!
лили
 

Re: помощ

Мнениеот Иван » 03 Авг 2004, 11:19

Едно от възможните обяснения по въпроса, дадено от Нели Огнянова /мисля че е в някоя от комисиите свързани с медиите /.
Пресъдено нещо означава, че са изчерпани възможностите за обжалване, и спора е решен окончателно.
Присъдено нещо означава, че по спора има произнасяне на съда, което обвързва страните, и те са длъжни да се съобразят с него. Т.е. тук се набляга на субективните предели на СПН, а в горния израз-на обективните предели.

Мога да Ви уверя, че няма абсолютно никакво практическо значение избора при използването на единия или другия израз. Все пак трябва да знаете, че съдилищата използват израза "присъдено нещо", макар и многоуважавания от всички Живко Сталев да защитава израза "пресъдено нещо".
Иван
 

Re: помощ

Мнениеот BlaueAugen » 03 Авг 2004, 14:23

Доколкото знам, терминът пресъдено нещо е измислен на български език от Ж.Сталев, като представката "пре" идва от латински - в смисъл на нещо предварително. Иначе има и латински термин за пресъдено нещо - res judicata.
Иван е прав за липсата на практическо значение.
BlaueAugen
 

Re: помощ

Мнениеот shveda » 03 Авг 2004, 16:15

Лично мнение: мисля, че терминът "пресъдено", трябва да се разбира в смисъл, че както пише Иван, вече определеният съдебен акт е влязъл в сила. А "присъдено", по-скоро че нещо е присъдено полза на някого.
shveda
Потребител
 
Мнения: 513
Регистриран на: 04 Юли 2004, 18:44

Re: помощ

Мнениеот LakeG » 03 Авг 2004, 19:18

Съгласна съм. "Пресъдено" нещо означава, че спорът е преминал през съдебните инстанци и е решен окончателно, а "присъдено", че в полза на някоя от страните на спора е присъдено нещо /напр. издръжка, разноски и т.н./. Това е, ако погледнем буквално, но дали ще е сила на пресъдено нещо /може би в горната логика по-правилно/ или сила на присъдено нещо надали е толкова важно в практиката.
LakeG
 

Re: помощ

Мнениеот лили » 03 Авг 2004, 20:14

Благодаря за помоща, наистина ми помогнахте!
лили
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron