начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

кажете си мнението моля!!!

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


кажете си мнението моля!!!

Мнениеот пресияна » 02 Ное 2004, 01:35

Здравейте отново!
Преди около седмица публикувах казуса си във връзка с осъждането ми да пплатя на Мтел сума ,която вече бях платила.Реших да обжалвам решението и ви моля да ми дадете оценка на жалбата,която съставих сама.Както и ви моля да ми кажете дали дължа някаква съдебна такса.Моля ви за бърза оценка и корекции на жалбата,понеже нямам много време-срокът изтича.И също ви моля да ми отговорите за съдебната такса.Благодаря предварително!
Ето и жалбата:
ДО ОКРЪЖЕН СЪД
ГР.ВАРНА



ЖАЛБА


От .......ЕГН:..........
Адрес:гр.Варна ........................

относно решение по гр.д.... на ВРС гр.Варна


УВАЖАЕМИ ГОСПОДА СЪДИИ,

На 06.03.2002г. сключих договор с “Мобилтел”ЕАД за предоставяне на GSM услуги №Ц0017341. Месец по-късно ми се наложи да напусна България като не взех мобилният си телефон с мен.
Когато се върнах отново в България (2003г) разбрах ,че приятелят на сестра ми е взел телефона и го е ползвал за лични нужди.Натрупал сметка в размер на 872,26 лв. и отново върнал телефона ,погасявайки 325,21лв от сумата ,която е натрупал.
Август месец 2004г. Получих известие ,че съм призована като ответник във връзка с тази неплатена сметка към “Мобилтел”ЕАД.
На 31.08.2004г. погасих сумата ,която е останала да се плати ,а именно:547,05лв.
Но на 27.10.2004г. получих обявление,че съм осъдена да платя на "Мобилтел"ЕАД 375лв. ,както и 55,00лв за направени разноски по делото.
Считам,че това е недопустимо ,тъй като още преди началото на първото по делото заседание,аз бях платила,дължимата към “Мобилтел”ЕАД сума.


С оглед на горното:
Моля да се отмени решението и да се прекрати делото ,тъй като след като съм платила дължимата сума още преди започване на делото ищците вече нямат правен интерес да водят дело срещу мен.Моля съдът да отмени задължението ми да платя сумата от 55,00лв.,присъдена ми за направени от ищеца разходи,тъй като смятам ,че нямам вина а и веднага щом получих първото известие платих сумата.

Прилагам следните доказателства:

1.Копие от фискален бон за погасена сума от 547,05 лв. на 31.08.2004г.

При необходимост ще предоставя и други доказателства.

Дата С уважение:
Гр.Варна
пресияна
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот danbe » 02 Ное 2004, 07:04

Така ли пишете Вие във Варна въззивните жалби?Това е изложение а не въззивна жалба.Четете ГПК и съдебната практика.Какви пропуски е допуснал районния съд?
danbe
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот Гери » 02 Ное 2004, 09:29

Така там пишат, айде да не казвам кои :)))
Съгласна съм с колегата!
Гери
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 02 Ное 2004, 09:55

колеги,
колежката е студентка още, недейте с рогите :))))))))))))
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот adresat » 02 Ное 2004, 10:16

Колеги и аз съм от Варна, и считам отношението Ви към колежката за меко казано "некоректно". Мисля, че това е колежка без опит и вместо да й помогнем- й се подиграваме.
А сега моите съвети към нея: Считам, че нямате интерес от обжалване на това първоинстанционно решение, като основанията ми за това са следните:
1. Да, действително Вие сте изплатили главницата, но вероятно сумата от 375 лв. това са претендирани от ищеца мораторни и законна лихва, а 55 лв. - такси. / не виждам хонорара за адвокат, не би могъл според мен да е включен в тази сума/.
2. Дори да сте изплатили главницата- това е станало след като ицеща е упражнил правото си на иск, така, че към момента на предявяване на иска, той е имал правен интерес от предявяне на претенцията си по съдебен ред. Вярно е , че правото му върху дължимата сума трябва да съществува към момента на предявяване на иска и към момента на постановяване на решението, но макар и погасено през времетраенето на процеса поради изпълнене- за него то е закъсняло и има право на лихвите, като за мен както казах горепосочената сума е именно такава/ макар ,че Вие не я конкретизирате/, а от там поради това, че иска в тази му част е основателен, на вас са възложени и съдебните разноски.
3. Ако обжалвате решението, ще следва да внесете държавна такса /в размер - погледни Тарифата за съдебните такси, / и ако загубите въззивното дело и тя ще бъде във ваша тежест. Освен това вероятно те ще поискат и възнаграждението за адвоката си да ви възложат на вас.
4 Това,че сте отсъствала от страната и не сте ползвала телефона вие -а някой друг е ирелевантно за съда. Вие сте длъжник към мобилния оператор и вие дължите да заплащате сметките по договора си с тях. Така, че вашата вина се състои в невземане на мерки за неизползване на телефона от 3- то лице./ напр. да го спрете временно, да го оставите в сейф и т.н. За М-тел е без значение кой е говорил по този телефон . Ако вие можете да докажете по безспорен начин от кого е ползван и че същият не е платил сметката си, то по общия ред можете да търсите обещетение от него / но е много трудно доказуемо/
adresat
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот пресияна » 02 Ное 2004, 12:14

Безкрайно съм ви благодарна adresat! Желая ви успешна седмица.
А на останалите "отзовали се" :
Благодаря ,че ми напомнихте ,че сте българи!
danbe, нещо против града ми ли имате ,или против юристите в него?Може би във вашето село юристите са по-добри и пишат блестящи жалби?!
Чудя се само защо изобщо си губите времето да участвате във форума и да разваляте деня на хората:(
Не ми отговаряйте моля,не ми се четат глупостите ви!
пресияна
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот emo8104 » 02 Ное 2004, 12:25

JALBATA VI E IZDARJANA V IURIDI4ESKI STIL I IMATE VSI4KI OSNOVANIA DA SPE4ELITE TOVA DELO
emo8104
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Апр 2004, 13:44

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот пресияна » 02 Ное 2004, 12:43

сериозно ли говорите или се шегувате?!защото вече мислех да се откажа:(
пресияна
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот angel_angelov » 02 Ное 2004, 12:57

мисля, че колегата е напълно прав и подобно дело е загубена кауза.
За съжаление:((((((
angel_angelov
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 08 Дек 2002, 17:28

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот adresat » 02 Ное 2004, 13:36

Колега емо8104, моля кажи си тезата, осигуряваща благоприятен изход от делото.
adresat
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот лунатик » 02 Ное 2004, 14:41

Не стана ясно как е протекло делото на първа инстанция в отсъствието но Пресияна. Може пък тук да има порок относно призоваването на страните и само на това основание решението да бъде отменено.
Нека тя публикува и мотивите на съда. (поне главните). Пък от тях може да се търси порок и по същество на решението. (и какво е заключението на вещото лице, ако е имало такова).
И какво казват "общите условия" на договорите на М-тел? (не съм техен абонат и не ги знам). Ако те не са си спазили условията (например отправяне на покана, изключване на номера и т.н.) може и да падне решението.
Така, че не всичко е решено окончателно. Но си мисля, че борбата ще се води само за тези 55 лв. разноски. ( а това е загубена битка, освен ако се докаже наличието на условията на чл. 65 ал.2 ГПК). А пък тези 375 лв. ми се виждат доста големи за да бъдат мораторна и законна лихви (с оглед размера на главницата и срока на неиздължение). Пък и размера на законната лихва от датата на завеждане на исковата молба не може да се пише в решението.
Иначе по отношение на жалбата - не е необходимо да се преразказва отново фактическата обстановка. Трябва да се наблегне и да се атакува тази част от решението от която не е доволна Пресияна.
Пък възражение за платеното вече задължение - може да се направи и в хода на изпълнителното производство след поканата за доброволно изпълнение.
лунатик
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот Sir Bob » 02 Ное 2004, 15:11

Браво!
Sir Bob
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот Sir Bob » 02 Ное 2004, 15:16

Мисля, че adresat e прав, за съжаление - освен ако претендираната сума не е мораторна лихва, а действително се претендира нещо вече платено, т.е. недължимо платено.
Sir Bob
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот adresat » 02 Ное 2004, 16:03

Колеги, мисля, че тази сума е от мораторни лихви, защото в първоначално зададения от пресияна казус се казва: ..преди години бях абонат на М-тел. Заминах в чужбина ....върнах се август 2004г. Но все пак яснота по въпроса следва да даде самата ответница, тъй като мотите на решението са у нея. Но вси пак това е отделен иск и следва да е бил обективно съединен още с първоначалния иск. Досежно призоваването считам, че вероятно след като не е била намерена на известния постоянен адрес и.. са я призовали чрез ДВ.
adresat
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот пресияна » 02 Ное 2004, 18:01

Нямам решението.Получих само обявление,че съм осъдена.и за 55-те лв. пише ,че са за съдебни разходи.И е напълно възможно ,имайки предвид ,че делото се е водило срещу много нередовни платци.
Бях редовно призована и веднага отидох и платих парите.Именно чрез тази призовка аз разбрах ,че дължа някъде накякви пари.
пресияна
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот paint » 02 Ное 2004, 18:09

Струва ми се разумно да се запознаете първо със съдебното решение преди да започнете да пишете жалба срещу него. 55 са съдебни разноски: 40 лв - адв. хонорар и 15 лв. - държавна такса. В това дело да участвали две страни, Вие, очевидно призована чрез ДВ и мобилния оператор. Сигурна съм, че Мтел много биха били доволни ако могат да водят групови дела срещу неизрядните си платци:-)
paint
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот лунатик » 02 Ное 2004, 18:32

Договора с М-тел е от март 2002 г. Напуснала е страната от април 2002.
До април 2004 г. са изминали 2 год. ОЛП за периода е около 3-4%. Значи з.л. ще е около 14% годишно. Неплатената сметка е около 870 лв. (една част погасена с малко закъснение). Значи максималната мораторна лихва върху цялата сума от 870 лв. за период от 2 год. при 14% лихва ще е: 244 лв. (месеците в повече над 2 год. приемаме, че се "компенсират" с платените навреме около 325 лв. от приятеля на сестрата).
Значи, осъдителното решение за 375 лв. май не е за мораторни лихви.
Ако е така, въззивната жалба ще има смисъл, тъй като ако отпадне осъждането за 375 лв. (ако е за неплатената сметка), пропорционално ще се делят разноските в зависимост от уважената част.
Пресиана - виж си решението, запознай се детайлно с него и тогава пиши въззивна жалба. Така на сляпо не следва да се действа.
Ако те притеснява срока, напиши една простичка молба, без да внасяш държавна такса. Съда ще ти обездвижи молбата и ще ти изпрати съобщение да внесеш тая д.т. и ще ти опредили срок за това. Това време ще го използваш да проучиш делото (например заедно с adresat)
лунатик
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот Иван иванов » 02 Ное 2004, 18:47

Здравей отново .
Моля те напиши до кога е срокът ти на обжалване и ще ти изпратя цяла жалба.
Ако е възможно и напиши част от решението на ВРС за по бързо изготвяне на жалбата . Отостно държавната такса , можеш да узнаеш колко е само в решението на ВРС.
пресияна написа:

> Здравейте отново!
> Преди около седмица публикувах казуса си във връзка с
> осъждането ми да пплатя на Мтел сума ,която вече бях
> платила.Реших да обжалвам решението и ви моля да ми дадете
> оценка на жалбата,която съставих сама.Както и ви моля да ми
> кажете дали дължа някаква съдебна такса.Моля ви за бърза оценка
> и корекции на жалбата,понеже нямам много време-срокът изтича.И
> също ви моля да ми отговорите за съдебната такса.Благодаря
> предварително!
> Ето и жалбата:
>
> ДО ОКРЪЖЕН СЪД
>
> ГР.ВАРНА
>
>
>
> ЖАЛБА
>
>
> От .......ЕГН:..........
> Адрес:гр.Варна ........................
>
> относно решение по гр.д.... на ВРС гр.Варна
>
>
> УВАЖАЕМИ ГОСПОДА СЪДИИ,
>
> На 06.03.2002г. сключих договор с “Мобилтел”ЕАД за
> предоставяне на GSM услуги №Ц0017341. Месец по-късно ми се
> наложи да напусна България като не взех мобилният си телефон с
> мен.
> Когато се върнах отново в България (2003г) разбрах ,че
> приятелят на сестра ми е взел телефона и го е ползвал за лични
> нужди.Натрупал сметка в размер на 872,26 лв. и отново върнал
> телефона ,погасявайки 325,21лв от сумата ,която е натрупал.
> Август месец 2004г. Получих известие ,че съм призована като
> ответник във връзка с тази неплатена сметка към “Мобилтел”ЕАД.
> На 31.08.2004г. погасих сумата ,която е останала да се плати
> ,а именно:547,05лв.
> Но на 27.10.2004г. получих обявление,че съм осъдена да платя
> на "Мобилтел"ЕАД 375лв. ,както и 55,00лв за направени разноски
> по делото.
> Считам,че това е недопустимо ,тъй като още преди началото на
> първото по делото заседание,аз бях платила,дължимата към
> “Мобилтел”ЕАД сума.
>
>
> С оглед на горното:
> Моля да се отмени решението и да се прекрати делото ,тъй като
> след като съм платила дължимата сума още преди започване на
> делото ищците вече нямат правен интерес да водят дело срещу
> мен.Моля съдът да отмени задължението ми да платя сумата от
> 55,00лв.,присъдена ми за направени от ищеца разходи,тъй като
> смятам ,че нямам вина а и веднага щом получих първото известие
> платих сумата.
>
> Прилагам следните доказателства:
>
> 1.Копие от фискален бон за погасена сума от 547,05 лв. на
> 31.08.2004г.
>
> При необходимост ще предоставя и други доказателства.
>
> Дата
> С уважение:
> Гр.Варна
Иван иванов
 

Re: за Иван иванов

Мнениеот пресияна » 02 Ное 2004, 21:47

На 27.10.2004г. получих обявлението, в което пишеше,че имам 14 дневен срок да обжалвам.
Имам препис от исковата молба в която пише:
ИСКОВА МОЛБА-ЧАСТИЧЕН ИСК
цена на иска 375лв.
пише още че:"по договора е налице непогасено задължение към "Мобилтел" ЕАД в размер на 547.05лв. съгласно данъчна фактура,издадена от "Мобилтел" ЕАД ,за периода на отчитане ,посочен в същата ,както следва:фактура №0014786182 от 29.04.2002г. за сумата от 872.26лв ,представляваща 0.00лв абонамент следващ месец ,726.88лв такса разговори и 145.38 лв ДДС.С оглед на извършеното от страна на ответника частично плащане в размер на 325.21 лв. ,непогасеният остатък по фактурата е в размер на 547.05 лв.
С настоящата искова молба претендираме вземането си частично в размер на 375 лв.за размера от 547.05лв. до 172.05лв по фактурата.
Искат също така аз да заплатя исковата сума заедно със законната лихва и направените деловодни разноски ,включително юристконсултско възнаграждение в размер на 40лв.
това е
после в обявлението,което получих на 27.10.2004г. ми съобщават ,че гр.д. по е изготвено и може да се обжалва пред ВОС в 14 дн срок.
Осъжда Пресияна ...... да заплати на "Мобилтел" ЕАД сумата от 375лв. представляваща част от неизплатена цена по сключен м/у страните договор за предоставяне на услуга ..... цялата в размер на 872.26 лв на основание на чл.79 ал.1 от ЗЗД ведно със законната лихва в/у тази сума ,считано от датата на завеждане.
тава е:)
пресияна
 

Re: кажете си мнението моля!!!

Мнениеот лунатик » 02 Ное 2004, 22:22

По-добре не пускай твоята въззивна жалба. Плати си тия 55 лв. и забрави.
Прави са да си искат разноските. Даже са скромни с тия 40 лв. за адвокатско (юрисконсултско) възнаграждение. Другото вече си го платила. (даже в повече от иска - все пак той е частичен). Пък дано да забравят за законната лихва (която ще е мижава с оглед на това, че главницата е изплатена към момента на насрочване на делото). Радвай се, че тия 375 лв. не са мораторни лихви, а само част от главница коятои без туй вече е погасена. Така че, по това решение дължиш само 55 лв. (и малко лихви, които се басирам, че М-тел ще "забравят")
лунатик
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron