начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Отново моля за помощ!!!

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Велин » 15 Ное 2004, 17:00

Обръщам се със следното питане към всички, които могат да помогнат. Брат ми е е учил 5 семестъра в ТУ - София. Замина есента на 2001 г. да учи в Германия и подаде съответно молба за прекъсване поради следване в чужбина. Сега съгласно ПМС 90/26.05.2000 г., параграф 5 от ДР, трябва да възстанови получените стипендии, докато е бил в ТУ. Нали правилно разбирам текста, че се дължат всички стипендии за 5 - те семестъра, в които е учил и получавал? Дават му шанс да ги внесе по някаква сметка до месец след отстраняването му, ако не го направи ще си търсят парите по съдебен ред. А дали е отстранен и кога евентуално ще го отстранят или от кога го считат за отстранен, не пише. Как следва да разбираме, кога е отстранен?
На базата на това ПМС ли ще го съдят? Някой дали е изпздал в подобна ситуация и да ми каже директно как стоят нещата и какво да очакваме? Има ли вариант, в който да не трябва да се възстановяват сумите? На какво основание генерално ги искат, нали стипендиите се отпускат за всеки семестър, а не за целия курс на обучение? Не знам дали правилно разсъждавам, но нали за семестъра получават стипендии, тези които отговарят на посочените в индивидуалната заповед на ректора на всеки университет, изисквания, за всеки семестър. Брат ми е отговарял и е имал право да получава, защото сега ги искат? Как ще го задължат да въстанови тези стипендии? Извинявам се за дълото питане и някои непрофесионални коментари, които си позволих като лаик да отправя, но се надявам Вие да ми помогнете. Предварително благодаря!
Велин
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Gosho » 16 Ное 2004, 15:46

Подобна глупост не бях чувал.

Велине, без да съм чел Постановлението мога да заявя, че брат ви не дължи никакви стипендии. Стипендията за това е стипендия, тя или се дава цялата именно на основание добър успех (във вашия случай разбира се) или не се дава. Защо изобщо е трябвало брат ви да заявява, че отива да учи в чужбина? Да прекъсне тук в ТУ и да си учи в Германия. Доколкото си спомням запазват студентските права 2 или 3 години. Абсурдно е да ви искат парите, които е ползвал! И на какво основание (не законово естествено) - да не дава господ някой студент почине по време на следването си - и той формално не е завършил висшето си образование тук! Ами да му искаме и неговите стипендии от наследниците. Аналогията тук е толкова неуместна, колкото е и искането на ректора за връщане на стипендиите. Ами ако брат ви емигрира и никога не се върне в България - от кого ще си вземат парите ТУ? От имуществото на брат ви в Б-я ли? Много ми е интересно какво е цялото съдържание на Постановлението! Опитвам се да го открия в системата, но имам технически проблеми. Ако можеш, прати ми текста, все пак от 2000г. не вярвам да има подобен бисер в нашето законодателство. В никакъв случай обаче да не сте платили и 1 стотинка по сметката! Успех
Gosho
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Велин » 17 Ное 2004, 11:07

Изключително много благодаря за ценните съвети и комнтар. Аз имам това Постановление и мога да го пратя. Ако искате пратете ми Вашия e-mail на office@nalilg.org и аз ще Ви препратя Постановлението
Велин
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот лунатик » 17 Ное 2004, 15:13

Гошо, реагираш емоционално, но все пак приеми, че такива безумия като този §5 могат да съществуват:

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 90 на МС от 26.05.2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации
Обн., ДВ, бр. 44 от 30.05.2000 г., в сила от 1.10.2000 г. - попр., бр. 45 от...
---------------
§ 5. Студенти, докторанти и специализанти, напуснали обучението по собствено желание или отстранени, с изключение на случаите по здравословни причини, дължат връщане на получените суми за стипендии.
-----------------------
Същото гласи и §7 от предишното ПМС206 отменено с новото ПМС 90:
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 206 на МС от 3.10.1994 г. за държавните стипендии на студентите, докторантите и специализантите (Загл. изм. - ДВ, бр. 79 от 1996 г.)
Обн., ДВ, бр. 83 от 11.10.1994 г., в сила от 1.10.1994 г., изм., бр. 25...
-----------------------
§ 7. Студенти, докторанти и специализанти, напуснали обучението по собствено желание или отстранени, с изключение на случаите по здравословни причини, дължат връщане на получените суми за стипендии.
лунатик
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Anastassia.Terzieva » 17 Ное 2004, 17:00

e vse pak mejdu prekasnal i napusnal triabva da se pravi niakakva razlika...
brat vi moje li da produlji sega v TU prekasnatoto si obuchenie i ako ne zasahto- dokolkoto si spomniam studentskite prava sa paziat 10 godini...
Аватар
Anastassia.Terzieva
Потребител
 
Мнения: 319
Регистриран на: 27 Фев 2002, 16:31
Местоположение: София

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Велин » 17 Ное 2004, 19:17

Ами на мен както ми е известно той е прекъснал, когато е заминал и явно за определн срок са му се пазили студентските правата. Сега обаче срокът изтича, той не продължава и го отсраняват.
Велин
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот наблюдател » 17 Ное 2004, 20:23

Първо трябва да се види дефиницията що е стипендия.

Все едно да накараш работник който е напуснал дадено предприятие да върне всички заплати ,които е получавал.
наблюдател
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Gosho » 18 Ное 2004, 13:54

Абсолютно съм съгласен с наблюдател. Даже ще го допълня - ако 1 немърлив работник, дори след като е нанесъл вреди на работодателя си, и то поради небрежност/умисъл, бъде дисциплинарно уволнен, без предизвестие и т.н. по КТ, какво ще дължи на работодателя си: последните 2-3 заплати, които е получил вече, или просто обезчетение за нанесените материални вреди, като размерът на вредите трябва да бъде доказан в съда?
Ами само per argumentum a fortiori и по аналогия, разбира се, бих отхвърлил претенцията на ТУ към бившия техен студент.
Може да реагирам емоционално, но мисля, че справедливостта е на страната на брат ви.

Ако брат ви няма сметки в български банки, не реализира доходи в Б-я, няма и имущество тук (няма пречка имуществото му да се води на ваше име примерно) нека да видим героя от Агенцията за държавни вземания, който ще успее да ви вземе и 1 лев. Отново ви казвам, не се поддавайте на манипулации от страна на деканчетата. Да не говорим, че изпълнителното производство в Б-я е нещо доста имагинерно като приложение поне (но това не ви касае вас и брат ви).

Да поразсъждаваме дали въпросния §5 от постановлението не бива да бъде атакуван пред ВАС. Аз се сещам за 2 вида стипендии в университетите: за успех и стипендия за студенти в затруднено материално положение. В болшинството от случаите втория вид стипендия представлява стипендия за успех с увеличен размер! Не ми е известно да се дават стипендии на студенти, които, ако и да са в затруднено положение, не поддържат достатъчно добър успех в следването си. И така: Условията/Основанията са:
1) студент - редовна поръчка;
2) съответен успех за съответния период от следването;
3) попълнена молба/заявление за стипендия от студента.
Подозирам, че братът на питащия е отговарял на тези условия, щом са му отпускали стипендии. Стипендията е със строго фиксиран размер, изплаща се еднократно (за съответния период) и в пълен размер. Поправете ме ако греша, но стипендиите не бяха ли освободени от данъци плащания. Най-важния компонент е целта на стипендията - един вид материален стимул и поощрение за прилежните студенти (доколкото ги има все още). Дали се е отказъл от ученето си, дали е бил изгонен е ирелевантно. Негативните последици от това ще бъдат изцяло за студента, който няма да получи диплома от ТУ, няма да има висше образование, ще си е пропилял на практика съответните години учене в ТУ, вместо да е работел през това време. Да не забравяме, че висшето образование хич не е задължително в Б-я! Задължително беше основното (сега може да са го направили до 11клас максимум)! Вместо вузовете и държавата да насърчават младежите да следват, те ги отблъскват с подобни малоумни текстове от нормативните актове.
Gosho
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Vaprosnia student » 19 Ное 2004, 02:24

Blagodaria za podkrepata,

znachi az sym chovekyt koito dylji vaprosnite stipendii. Naistina ne e priatno useshtaneto ot takova pismo, no az za diploma ot TU i ne dyrja tolkoz...veche ne. Eventualen problem e che diplomata mi za sredno obrazovanie e oshte tam i edva li shte mi ia dadat obratno bez boi taka da se kaje, makar che chesto po kancelariite e takava byrkotia che moje i da se probvam...Ideiata na stipendiata e che tyi kato az sym dyrjavna porychka, poluchavam pomosht ili stimul ot dyrjavata da prodyljavam da se ucha dobre. Napuskaiki universiteta po edna ili druga prichina se schita moje bi che sym "predal" vaprosnata dyrjava. Kolko tia me e predavala i ne samo mene a vsichki e druga tema.

Pozdravi Studenta ot Germania
Vaprosnia student
 

Re: Отново моля за помощ!!!

Мнениеот Gosho » 20 Ное 2004, 14:58

Просто отидете в канцеларията, бъдете усмихнат и вежлив (дори мазен ако трябва, знам, че е адски противно за един нормален човек) и поискайте да ви върнат дипломата за висше образование! Измислете си някакъв претекст: че ви трябва за 2 дена, че военните ви я искат за някаква справка, изобщо измислете нещо. В краен случай ги заблудете, че сте решили да прекъснете обучението си, а не да спрете да учите; кажете, че нещата с заминаването ви за Германия не са се развили, както трябва; имате лични проблеми и т.н. Не си отивайте без дипломата. Тя е ваша и вие имате право да си я вземете винаги!!!

Досега не съм чул студент да се е наложило да връща стипендии на университет в Б-я! Консултирах се тук и там по въпроса и отговорът за безумната разпоредба в Постановлението беше еднозначен: "за сплашване на студентите". Така че успех в Германия!
Gosho
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron