начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Фондация

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Фондация

Мнениеот zvezda » 10 Дек 2004, 10:49

Наистина ли фондация, учредена в частна полза, не може да се преобразува в такава с общественополезна дейност? Получих отказ от съдията с мотива, че това не е сдружение с нестопанска цел и фондацията трябва да работи в частна полза до края, без да може да стане фондация с общественополезна цел.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: Фондация

Мнениеот Тереза » 10 Дек 2004, 11:26

Според мен,с аргумент от противното от чл.2 ,ал.2 и чл.42 ЗЮЛНЦ(след вписването в регистъра към окръжния съд по местоседалището фондацията за общественополезна дейност не може да се преобразува във фондация за осъществяване на дейност в частна полза),фондация, учредена в частна полза може да се преобразува в такава с общественополезна дейност.
Тереза
 

Re: Фондация

Мнениеот Гери » 10 Дек 2004, 11:37

Може разбира се, не може от обществена да се преобразува в частна, но няма пречки от частна да се пререгистрира и да извършва дейност в обществена полза!

От кой съд е този бисер?
Гери
 

Re: Фондация

Мнениеот zvezda » 10 Дек 2004, 12:04

От Софийски градски, разбира се. То друг съд не знам да ги измисля такива...
Всъщност, резолюцията е малко неразбираема и не мога да схвана логиката на разсъждения. Не ми се отказва директно преминаване към общественополезна дейност, а пише, че целите не могат да се променят на вече регистрирана фондация. Но, защо, аджеба, да не може да се променят, след като има решение на УС да се извършва общественополезна дейност и в съответствие с това решение се допълват и целите - съобразени са с обществената полза, съгласно изискванията на Закона.
Да не би, въпросният съдия да постанови вписване на общественополезната дейност, но при положение, че не се променят целите в учредителния акт?..
Не знам вече какво да си мисля.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: Фондация

Мнениеот Гери » 10 Дек 2004, 12:19

Я ми кажи това 2-ри с-в ли е? :)
Гери
 

Re: Фондация

Мнениеот zvezda » 10 Дек 2004, 12:23

шести.
zvezda
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 14 Мар 2004, 19:48
Местоположение: София

Re: Фондация

Мнениеот миа » 29 Дек 2004, 18:16

Имах подобен казус - не трябва да пипаш целите, промени само частната дейност в общественополезна
миа
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron