начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблем с заем

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 16 Дек 2004, 12:09

Привет на всички!:)

От скоро съм младоженец :)
Но моята жена е станала поръчител в Pro Credit Bank на човек, който сега не си плаща вноските по заема!
От банката звънят почти всеки ден, пращат и писма!
Накараха я да подпише, че тя става длъжник на банката!
Вторият поръчител пък бил с заем към тях и не можело да му искат пари на него.
Въпросът ми е;
1. Редно ли е само тя да плаща?
Не отговарят ли и двамата поръчители, солидарно?
2. Ако не внесе парите на банката, какъв е реда за процедиране по законов ред, както на нас, така и на банката?
Мерси !
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот ippon » 16 Дек 2004, 14:14

Съпругата ви веднага да направи,писимено,възражение срещу претенциите на банката,с което заяви отказ да погасява за сметка длъжника.След това ангажирайте добър,знаещ и можещ,адвокат.
ippon
Потребител
 
Мнения: 165
Регистриран на: 28 Авг 2004, 20:54

Re: Проблем с заем

Мнениеот evgo » 16 Дек 2004, 18:14

Интересно е да кажете какъв документ е подписала съпругата Ви, че е станала от поръчител - длъжник.
По първия Ви въпрос - редно е да плаща длъжникът, а поръчителите - не. Когато не плаща длъжника, което не е редно, следва поне двамата поръчители да плащат по равно. Колкото и да е неприятно, истината е, че при такива договори с поръчителства плаща или който има възможност или не плаща никой. При тези договори възниква солидарна отговорност и в този случай кредиторът има право да предпочете от кого да събере вземането си, а най-често отправя претенциите си към всички едновременно.
По втория въпрос - банката ще образува съдебно-изпълнително производство за събиране на вземането си, в което ще поиска предполагам налагане на запор на трудовите възнаграждения на длъжника и поръчителите. Дълго за обяснение и дълго като процедура, освен ако длъжникът не си плати.
evgo
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 16 Дек 2004, 19:29

Това, което е подписала било Договор за встъпване в дълг, който не променял задължението на Кредитополучателя!
С него се "спират" само лихвите, който "текът" и се разсрочва погасяването с нов погасителен план!
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот лунатик » 16 Дек 2004, 20:00

Нщо мирише на извозване от страна на банката. Ако не е изтекъл падежа на главното задължение, този ход изглежда странен и безмислен - така или иначе банката ще си вземе парите от поръчителя. Но.... Ако е изтекъл 6-месечния срок по чл. 147 ЗЗД и банката не е предявила иск срещу кредитополучателя, то тогава поръчителя се освобождава от отговорност: ("Поръчителят остава задължен и след падежа на главното задължение, ако кредиторът е предявил иск против длъжника в течение на шест месеца. Това разпореждане се прилага и в случая, когато поръчителят изрично е ограничил своето поръчителство до срока на главното задължение."). Възможно е от банката да са се усетили, че са "изпуснали" платежоспособния поръчител и затова "невинно" са поднесли договор за встъпване в дълг по чл. 101 ЗЗД с което нещата се променят в тяхна полза. Ако тази хипотеза е вярна - налице е измама от страна на банката.
Нека Димитър провери дали и кога е изтекъл падежа на задължението на кредитополучателя.
лунатик
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 16 Дек 2004, 20:28

Привет и на теб лунатик :)
Най-обстойно прочетох това което си написал и почти нищо не разбрах :))))
Ако имаш маил пиши ми за да ти "пусна" документите от банката за да погледнеш ти ...
Както и сам разбираш, аз и жена ми нищо не разбираме от това, но даже и така съм наясно, че не може само един да плаща!
Мерси !
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот лунатик » 16 Дек 2004, 20:37

За да разбереш какво трябва да се провери - трябва да разполагаш с основния договор на длъжника. Там трябва има уговорка за крайния срок на изплащане на заема. До коя дата би трябвало да е изплатен този заем, ако е обслужван нормално?
лунатик
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 16 Дек 2004, 20:39

Заема е отпуснат на 16.02.2004 и приключва на 06.02.2004
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот лунатик » 16 Дек 2004, 20:51

А на коя дата е подписано встъпването в дълг от страна на съпругата ви?
лунатик
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 16 Дек 2004, 20:53

Na 10.12.2004 и още не е било доподписано!
Днес трябваше да внесе 1-вата вноска, по новия погасителен план, но го направи, защото не е подписан все още!
В предишното май съм объркал края на падежа и той е 06.02 2007
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот лунатик » 16 Дек 2004, 20:54

Впрочем, май има грешка в крайния срок - да не би да имаш в предвид 06.02.2005?
лунатик
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 16 Дек 2004, 20:57

Да и аз това разбрах и го поправих !
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот лунатик » 16 Дек 2004, 20:58

Превари ме с уточнението. Значи не е това което си го мислех.
лунатик
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот evgo » 17 Дек 2004, 11:49

Мисля, че не е станало кой знае какво.
С подписването на договор за встъпване в дълг по чл.101 ЗЗД банката се снабдява със съдлъжник по кредита. До сега като поръчител съпругата ти е била солидарно отговорна като поръчител, сега ще отговаря пред банката като съдлъжник заедно с главния длъжник като солидарни длъжници. Разликата е минимална, но все пак я има. По принцип претенциите на кредитора се отправят първо към длъжника, съответно съдлъжника, а след това към поръчителите, но и това не е съвсем вярно, защото се предявяват обикновенно към всички едновременно.
По-неприятния вариант, който си помислих в началото обаче не се е случил - да подпише договор за заместване в дълг по чл.102 ЗЗД.
Прочети и предишния ми постинг, поразмисли и върху сега написаното.
От това което казваш в диалога си с лунатик по-надолу разбирам, че ще плащате кредита, но по по-добър за вас погасителен план. А дали погасителния план по договора за кредит с основния длъжник е синхронизиран с този на съпругата ти. Като питам това, разбирай че питам дали основният длъжник е съгласен и дали е подписал анекс към своя договор.
evgo
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 17 Дек 2004, 13:59

Ами него не можем да открием, пък какво остава да подписва каквото и да е било?
А, аз смятам сериозно да проуча този въпрос и никакви пари да не види тази банка, докато не си ги "вземе" чрез съда по законов ред!
Не може само един да плаща, а останалите, да си .....
Димитър
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Вера » 17 Дек 2004, 14:34

Една моя колежка имаше същия проблем. Не го разреши кардинално, но това, което направи е:
Самата тя изтегли сравнително голям заем и сега плаща лихви по него, а банката не насочи искането към нея като поръчител, тъй като остатъчната сума е твърде малка.
Вера
 

Re: Проблем с заем

Мнениеот Димитър » 17 Дек 2004, 14:41

Ами не знам, каква е сумата но тази е малко повече от 4 000 и не смятам да плащам чуждите дългове или поне не без борба!
Димитър
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron