начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Как да се разбира този закон?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как да се разбира този закон?

Мнениеот Дойчинова » 30 Яну 2005, 01:15

Преди време ви питах нещо за сина ми.
Моля, да ми обосновете от юридическа гледна точка следният текст от ЗОВС:

>>>"Пределната възраст за повикване на наборна военна служба е 30 години". - това какво означава:
- че трябва да е навършил 29 и при навлизане в 30-тата си година вече не го търсят
или
- че трябва да навърши 30 и едва при започване на 31-вата си година да не го търсят.

Никъде не намерих обяснение, затова - моля ви - разяснете, тази празнота и как трябва да се тълкува!
Дойчинова
 

Re: Как да се разбира този закон?

Мнениеот nisto nerazbirasht » 30 Яну 2005, 01:38

chovek na dadeni godini, naprimet 30 do navarshvaneto na pogo;iamata vazrast, t.e. vav vashia sluchai 31 godini, zakona i v pravoto vapbshte ne e poznat termin zapochnal niakoi si godini.T.e. ako sinyt vi e roden na 1.12.1975g.do 1.12.2006g.toi e na 30 godini i v tozi smisal zakona ima predvid navarsheni godini.Inache kazano dokato ne navarshi 31 godini moje da badi povikan za naborna voenna slujba.
nisto nerazbirasht
 

Re: Как да се разбира този закон?

Мнениеот Дойчинова » 30 Яну 2005, 09:19

>>>ne navarshi 31 godini

Е то като навърши 31, то той ще започне 32-ра година. Нещо не се връзва, тъй като в закона пише 30 години - а това тълкуване май е двуяко и всеки го чете така, както му изнася, но не мога да съм съгласна, че трябва да навърши 31, просто защото ще е пресрочил тези 30 години с 2.
Дойчинова
 

Re: Как да се разбира този закон?

Мнениеот msh » 01 Фев 2005, 15:34

Nishto nerazbirashtия колега много правилно го е обяснил но наистина Вие си го тълкувате както ви изнася. Значи ли ,че ако синът Ви на 02.02.2005г. навършва 30 години , на 03.02.2005г. Вие ще твърдите ,че той всъщност е на 32 ? Нищо няма да е пресрочил . Мене също много ме вълнува въпроса и сега се надявам да приемат законопроект , с който ще се намали пределната възраст от 30 на 27, но това за голямо мое съжаление (понеже тази година навършвам 27) дори и да стане ще трябва да почакам още година (;о)))
Този законопроект е прокаран и следва (поне така обещаха избранниците ни) да бъде прегледан и евентуално приет някъде март- април месец
msh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Дек 2004, 22:45

Re: Как да се разбира този закон?

Мнениеот Пионерче » 01 Фев 2005, 15:42

> Никъде не намерих обяснение, затова - моля ви - разяснете, тази
> празнота и как трябва да се тълкува!

Няма никаква празнота в закона, колко пъти да казвам, че той е доста добре измислен.

Във вашия случай, с ваши думи, последният ден, в който могат да търсят синчето ви, е този преди 30-ия му рожден ден. Оттам насетне, докато начева 31-вата, 32-рата и т.н. до безкрайност години, не следва да го търсят.
Пионерче
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron