начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Въпрос за правата на полицията.

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за правата на полицията.

Мнениеот kacho_bg » 01 Апр 2005, 22:40

Здравейте, мъчи ме един въпрос, а не зная къде и какво трябва да търся. Не се занимавам с право и затова търся отговор тук. От известно време (в студентски град) ни плашат с разни проверки и акции срещу нелегалния софтуер, а аз лично не познавам студент, който да е закупил Windows или професионалния софтуер, който му е нужен в областта, в която се занимава.
Въпросът ми е прост - има ли полицията или НСБОП право да влиза в жилището ти без да имат основание, просто, ей така, на проверка? За подобно нещо не се ли иска съдебно разрешение или нещо такова, това не се ли нарича обиск и при какви положения съответните органи имат право да го извършат. Надявам се да съм задал въпросът си точно. Ще съм благодарен, ако някой ми даде отговор или информация затова къде мога да прочета повече по темата. Благодаря ви.
kacho_bg
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Апр 2005, 22:20

Re: Въпрос за правата на полицията.

Мнениеот scribtor » 01 Апр 2005, 23:48

Може да се прочете в НПК /наказателно-процесуален кодекс/.
Ако не се лъжа, беше само с разрешение на съдия или прокурор - но все пак не съм сигурен 100%, защото не се занимавам с нак. право.
Иначе, за това, че е в НПК съм сигурен.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: Въпрос за правата на полицията.

Мнениеот галина » 02 Апр 2005, 13:40

За да бъде извършен обиск или претърсване,следва да има разрешение за това. Полицаите не могат да влязат или да ви заставят да предадете нещо,ако не разполагат с разрешение за това.Вие ги попитайте за това.Ако не ви показат никакъв документ,който да е разписан от съдия,просто им затворете вратата.Те дори не могат да влязат със сила,тъй като ще нарушат както своите задължения,така и вашите права.Доколкото разбирам сте студент и живеете в Студентски град.Попитайте някой ваш колега,който учи право и смятам,че ще ви даде адекватен отговор. Ако ли не прочетете в интернет НПК и ще разберете за какво ви говоря.
галина
 

Re: Въпрос за правата на полицията.

Мнениеот xxx » 02 Апр 2005, 15:57

Да...Ами нещата са съвсем прости.Необходимо е просто някой да подаде сигнал,че някъде се извършва някакво престъпление, или пък да има някакви други данни за това.Втората предпоставка е да му се занимава на някой и следва:
Чл. 135. (1) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 2003 г.) В досъдебното производство претърсване и изземване се извършват с разрешение на съдия от съответния първоинстанционен съд или съдия от най-близкия, еднакъв по степен съд.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 70 от 1999 г., доп. - ДВ, бр. 50 от 2003 г.) В неотложни случаи, когато това е единствената възможност за събиране и запазване на доказателствата, органите на досъдебното производство могат да извършат претърсване и изземване без разрешение на съдия от съответния първоинстанционен съд или съдия от най-близкия, еднакъв по степен съд. Протоколът за извършеното следствено действие се представя за одобряване на съдията незабавно, но не по-късно от 24 часа.
:)Това е от НПК.А случаят обикновено винаги е неотложен:)
xxx
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 41 госта


cron