начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот vinkan » 17 Яну 2013, 23:54

Здрвейте, пиша първия си пост с молба към тези от вас, които са компетентни да ми отговорят.
Става въпрос за това, че имам съседи (живеем в къщи), които отглеждат 4 кучета от смесена порода - нещо между кавказка овчарка и българско овчарско куче. Сами разбирате, че кучетата да меко казано големи. Съседите ми ги отглеждат в присвоено място до къщата им, което е открито към улицата. Кучетата вият по цяла нощ, а през деня стопаните им ги пускат да се разхождат около къщата , т.е на улицата без нашийник и наморник. Поради агресивното им поведение и големите размери, съседите сме обезпокоени за здравето си когато излизаме от домовете си. Кучетата се спускат и лаят срещу всеки. Многократно молихме стопаните им да ги приберат в двора си или поне да ги държат вързани до къщата си, но резултат няма. На всичкото отгоре и те "лаят" насреща и ни заплашват като насъскват кучетата. При един от пътите, когато не успях да изляза от дома си потърсих съдействие от тел 112. Имам регистрирани 2 обаждания за около час, но така и никой не дойде да вземе мерки. Реакция от нито една институция нямаше. Стопаните си прибраха кучетата след 2 часа все едно нищо не е станало. Въпросите ми са:
- към коя институция да се обърна за помощ кучетата да бъдат прибрани или поне вързани
- предвид размерите на кучетата не трябва ли да бъдат с наморници, да не наранят някой човек
- имат ли право стопаните на кучетата да ги гледат на място което не е заградено , на всичкото отгоре е обществено

Благодаря предварително. Наистина ще бъда много благодарна, ако някой ми разясни какво мога и какво не да изискам от стопаните и институциите. Искам някой да ни избави от страха да излизаме с децата си от домовете.
vinkan
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Яну 2013, 23:36

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот vassilev » 18 Яну 2013, 00:10

Къде се случва това ?
(част от проблемите, описани по-горе се уреждата с Наредба на Общински съвет).
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот vinkan » 18 Яну 2013, 00:13

Става дума за гр. Хасково.
vinkan
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Яну 2013, 23:36

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот vassilev » 18 Яну 2013, 00:36

Н А Р Е Д Б А

ЗА ПРИДОБИВАНЕ, ПРИТЕЖАВАНЕ И ОТГЛЕЖДАНЕ НА КУЧЕТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ХАСКОВО

Чл. 10. Всеки собственик на куче е длъжен:
1. Да го отглежда по начин, изключващ възможността за неконтролиран физически контакт с други лица.
2. Да не го допуска в непосредствена близост до животни, с които има естествена или придобита нетърпимост.
3. Да го отглежда при условия, намаляващи до минимум възможността за агресивно поведение на кучето.
4. Да осигури условия и поведение на кучето, ненарушаващи спокойствието на гражданите.
5. Да осигури спазването на общите изисквания от Правилника за вътрешния ред на етажната собственост.
6. Да не го оставя свободно движещо се в дворовете, с цел недопускането му до необезопасени сгради и входни врати на по-малко от 2 метра, както и да постави табела с текст “ЗЛО КУЧЕ” – за обучени кучета-пазачи и такива, проявяващи агресивност.
...
8. Да разхожда кучето си на публични места с нашийник и повод, а кучета от породите: кавказка овчарка, българско овчарско куче (каракачанско куче), германски дог, немско овчарско куче, ризеншнауцер, московска стражева, черен териер, доберман, ротвайлер, бултериер, питбул и стафорширски териер, мастиф, аржентински дог, ирландски вълкодав - и с намордник.
...

Наредбата е приета с Решение №263 от 26.02.2005 г. и изменена с Решение №510 от 26.05.2006 г., Решение №689 от 20.04.2007г. и Решение №136 от 27.06.2008 г. на Общински съвет – Хасково

http://haskovo.info/files/naredba_kucheta.doc


Ако трябва да съм честен, тази наредба е малко несръчна. Принципът е, че никой не може да отглежда повече от едно куче в двор на къща, ако няма съгласие на всички съседи в радиус на 50 метра. Вижте накрая административно-наказателните разпоредби и към кого да се обърнете. Ако няма резултат пишете пак, ще се опитаме да Ви помогнем, защото знаем за какво става дума.
Успех !
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот vinkan » 18 Яну 2013, 05:09

Много съм ви признателна! Аз изключително много обичам животните и не желая на тези да им бъде навредено,а само да съжителстваме в мир. Надявам се да успеем да се справим с този проблем. Благодаря! :)
vinkan
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Яну 2013, 23:36

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот suzi90 » 06 Май 2018, 19:51

Аз имах подобен проблем със мой съсед и след като се свързах с общината, всичко се оправи. Закараха си кучетата на село и най-накрая можем да спим спокойно. Съжелявам за кучетата, защото те не са виновни, че стопаните им са неадекватни. Породи кучета
suzi90
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Май 2018, 19:35

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот ivanov_p » 07 Май 2018, 10:13

чл. 96, ал.11 от Наредбата: Антифриз.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Помощ - Домашни агресивни кучета и стопани!

Мнениеот lawchoice » 07 Май 2018, 11:48

ivanov_p написа:чл. 96, ал.11 от Наредбата: Антифриз.


Трябваше да посочиш и санкционната част на нормата, за да няма изненадани после...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron